Saçlar Nasıl Sağlıklı Olur, Saçlara Ne İyi Gelir, Sağlıklı Saç İçin Ne Yapılmalı

sağlıklı saç önerileri, sağlıklı saçlar, Sağlıklı saçlar için, sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler

Sağlıklı saçlar için öneriler

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Saçlar düzenli tarama ve doğru yıkama metotları sayesinde sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Kopma, kırılma, dökülme ve nemini kaybetme saçların maruz kaldığı sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Saçlarımızı bu ve bunun gibi müşabih durumlardan kurtarmak için saç bakım uzmanlarının önerilerine kulak verelim.

Saçlarımıza estetik güzellik katmak ya da saçlıklı olmalarını sağlamak için bir takım yöntemlere başvurur ve saçlarımızı dışarıdan yıpratırız. Ayrıca düzensiz ve sağlıksız beslenme de saçların sağlığını bozduğu için, beslenme alışkanlığı da gözden geçirilmelidir.

Saçların ihtiyacı olan en önemli elementler su ve proteindir. Bu elementlerin saçlarda azalması ile saç sağlıklı yapısını kaybeder. Bu kayıplar saçlarda ciddi hasarlara yol açmak kadar geri dönüşü zor olan sorunlarında görülmesini tetikler. İşte uzmanların sağlıklı saçlar önerileri ;

 

Sağlıklı saçlar için

 

Saçlar kuru iken taranmamalıdır. Saçın esnekliğini kaybetmemesi için hafif nemli olduğu zaman saçları taramak gerekir. Saçların nem ihtiyacını karşılamak için duş esnasında ılık su kullanmalısınız. Ayrıca saç kremi kullanmakta faydalı bir davranıştır.

Saça sıcak işlemler aşırı uygulanmamalıdır. Sıcak işlemler (fön, düzleştirici, maşa …) saçın direncini kırarak kırılmasına ve kopmasına neden olur. Bu tür işlemlerin yerine saçlarınıza doğal yöntemlerle şekil vermek en iyisidir.

Saç yapısını içeriden etkileyen uygulamaların kullanılması da saçın uzun bir süre zarara maruz kalması demektir. Perma, defrize ve brezilya fönü bu uygulamaların başında gelir. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla saça sürülen ürünler saçta uzun bir süre kaldığı için saçı olumsuz etkileyebilir. Bu tür yöntemler tercih edilecek ise yılda bir defa ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Saça bombe vermek için uygulanan bir işlem olan krepe de, saça zarar veren uygulamalardandır. Saçı ters yönüne tarayarak uygulanan bu işlemde, saçın dış yapısını oluşturan pul tabaka zarar görmektedir. Bu tür işlemlerden de kaçınmalısınız.

Saçları boyama işlemi hemen hemen her kadın tarafından uygulanmaktadır. Ancak saçların sık aralıklarla ya da keskin renklerle boyamak da saça zarar verir. Saçlarınızı boyarken saç renginize yakın tonları seçmek ve saçlarınızı uzun aralıklarla boyamanız öneriliyor.

Saçları seyrek olan kişiler saçlarına yoğunluk katmak için kaynak yaptırmaktalar. Ancak ne yazık ki bu yöntemde saç yapısına zarar veren uygulamalardandır. Hele ki saçlarınız zayıf ise kesinlikle kaynak yaptırmamanız önerilir. Çünkü saçı çekerek uygulanan bu yöntemde saç kırılmaları oldukça fazla olur.

Saçlarınızı çok sıkı toplamamalısınız. Ayrıca saçınızı toplarken çok çektirmemeye de özen gösterin. Bu tür işlemlerde saç kırılmalarını arttırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver