Saça İyi Gelen Besinler-Saçlara Faydalı Yiyecekler Hakkında Bilgi

Aşağıda Saça İyi Gelen Besinler-Saçlara Faydalı Yiyecekler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Saça İyi Gelen Besinler-Saçlara Faydalı Yiyecekler

Saçlar hem kadınların hem de erkeklerin görünümlerini kökten etkileyen ve değiştiren organlarımızdır. Saçların canlı ve diri görünebilmesi için genellikle saç bakımı kürleri uygularız. Bu saç bakımı yöntemleri daha çok güzellik merkezlerinde yapılabilmektedir. Peki bizlerin evde saç bakımı için yapabileceğimiz çözüm kürleri yok mu? Elbette saçlara bitkisel çözümler sunan ve saç dökülmesi, saç uçları kırığı, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi saç sorunlarına iyi geçen bir çok yöntem, saç bakım maskeler, bitkisel yağlar ve saç kürleri mevcuttur. Ancak diğer yandan da dengeli ve sağlıklı beslenmek te saçlara iyi gelmektedir. Peki saçlarımızın sağlığı için neler yemeli ve içmeliyiz? Saça iyi gelen besinler nelerdir? Şimdi bunu yanıtlayalım.

Saça iyi gelen besinler
Balık (Omega3 içerir), Balık Yağı
Sarmısak,Soğan
Ceviz
Kuruüzüm
Zeytin,zeytinyağı
Badem, bademyağı
Adaçayı
Süt ve yoğurt..
Tavuk eti……

Saça sağlık kazandıran pek çok vitamin vardır. Bunlar multi-vitamin yani karma olarak alınabileceği gibi tek tek de alınabilir. Kükürtlü amino asit, çinko ve B6 vitamini saç için en gerekli olan üçlüdür. Kük ürtlü amino asit, saç keratininin temel bileşenidir. Çinko, bu asitlerin
sentezini gerçekleştirmek için; B6 vitamini ise diğer ikisinin etkisini artırmak
için gereklidir.

Ayrıca, saçınız yağlıysa yağı dengelemek için B8 vitamini, kuru ise beslemek için yağ asitleri ve E vitamini alabilirsiniz.

Saç sağlığı için altın bir kural da doğru beslenmektir. İlkbaharda daha bol meyve ve sebze yemeye özen gösterin. Balık ve beyaz eti, şarküteri ürünlerine ve kırmızı ete tercih edin. Hem vücut hem de saç sağlığınızın daha iyiye gittiğini göreceksiniz. Diyetisyenlerin sözünü hep hatırlayın “yediğimiz neyse sağlığımız da odur.

Her şeyin başı sağlık olduğu kadar doğru beslenme! Siz doğru beslenmiyorsanız hücrelerin ihtiyacı olan protein ve mineralleri almıyorsanız, parlak gösteren şampuanlar veya saç bakım ürünleri kullanmanız yeterli olmayacaktır. Saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve daha hızlı uzamasını istiyorsanız işte tüketilmesi önerilen gıdalar ve vitaminler!..

Demir bakımından zengin proteinler tüketin
Protein saç hücrelerinin de içinde bulunduğu tüm hücrelerin gelişimi için önemli. Demir içeren proteinler vücudunuzun tüm hücrelerine olduğu gibi saç diplerine de oksiyen taşınmasına yardımcı oluyor. Demir bakımından zengin gıladar arasında, istiridye, yağsız biftek, hindi, ördek, kuzu eti, tavuk, karides, yumurta sayılıyor. Vejeteryanlere ise, soya fasulyesi, mercimek, fasulye, nohut, börülce öneriliyor.

C vitamini alın
C vitamini, vejeteryan grubu demir içeren gıdaların hücre tarafından emilimini sağlıyor. Bu besinlerle C vitamini bakımından zengin biber, portakal, greyfurt, çilek, limon, brokoli, brüksel lahanası, ananas gibi gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

Folik asit, B-6 ve B-12 vitaminleri de alın
Folik asit, B-6 ve B-12 vitaminleri tüm hücrelere ve saçları besleyen hücrelere besin, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırıyor. Yeterli B vitamini alınmadığında, saç kökünü besleyen hücrelere yeterince enerji gitmediği için saçta yavaş büyüme, zayıflık, kırılma veya elektriklenme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. B-6 vitamini içeren gıdalar arasında, kahvaltıda tüketilebilecek tahıllar, (buğday, bulgur), tavuk göğsü, beyaz patates, mercimek, deniz somonu, sığır bifteği veya filetosu, köy peyniri sayılıyor. B-12 vitamini içeren gıdalar da, börülce, soya fasulyesi, ıspanak, taze fasulye, brokoli, enginar, bamya, pancar gibi kök bitkileri, şalgam olarak belirtiliyor.

Çinkoyu unutmayın!
Çinko minerali, saçların büyümesini hızlandırır ve tamir edici özelliğe sahiptir. Saç köklerinin etrafında toplanarak, saç kökünün sağlıklı olmasını sağlar. Çinkonun azalması saç dökülmesine, yavaş uzamasına ve kepeğe neden oluyor. Biftek, tereyağı, hindi, tahıllar, tavuk, nohut, istiridye gibi gıdalarda çinko bulunuyor.

Uzmana sormayı ihmal etmeyin!
Önerilen gıdaları düzenli olarak yeteri kadar tükettiğinizde sağlıklı ve parlak saçlara sahip olacağınızdan şüpheniz olmasın! Tüm bunları yapmanıza rağmen başınız hala saçlarınızla dertteyse, bir dermatoloji uzmanına başvurmanızın zamanı gelmiştir!

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver