Saç Bakımıyla İlgili Püf Noktalar

SAÇ BAKIMI ÖNERİLERİ

Güzellik denildiğinde kadın, kadın denildiğinde de bakım akla gelir. Bir kadının güzel olup olmaması, onun saçlarına, makyajına, tenine ve vücuduna özen gösterip göstermemesi ile ilgilidir. Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır.

Kadının bakımı ve güzelliği; saç bakımı ve saç modeli seçimi, yüz bakımı ve makyaj, güzel bronzlaşmak ve sudan yeterli derecede yararlanmak anlamına gelmektedir. Bu güzellik sırlarını bilen bilinçli bir kadın, güzelliğinden asla kuşku duymaz. Bu güzellik sırlarından saç bakımıyla ilgili olanları öğrenelim ve güzelliğin tarifini kendi vücudumuza uygulayalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Saçlarınızı korumasını biliyor musunuz?

Saçınızın sorununu anlamak, onların daha güzelleşmesine doğru ilk adımdır.

Yağlı saçlar için bakım

Sorun: Saç incelir, donuk, idaresi güç bir durum alır.

Çözüm: Yağlı saçın, yağ oranı azaltılmaz ama kontrol altına alınabilir.

* Yağını almak gayesi ile saçınıza asla talk pudrası dökmeyin.

* Saçınızı ıslattıktan sonra sadece bir defa şampuanla yıkayın.

* Saçınız uzunsa sadece uçlarına krem sürün.

* Saçınızı ılık su ile yıkayın. Sıcak su yağ bezlerini harekete geçirir.

* Sıcak kurutma makinesi de yağ bezlerini harekete geçirir.

* Hayvansal yağlar yemeyin. Bol taze meyve, sebze ve yağsız et yiyin.

Önemli not: Perma, meç, röfle saçı kurutur. Saçınıza böyle bir yenilik uygulamak istiyorsanız, yağ dengesinde bir ölçü sağlamalısınız. Ayrıca yağ, düz saçta, kıvırcık saça oranla daha çabuk dağılmaktadır.

Özel bakım: 4 tüm yumurtayı çırparak, bununla başınıza hafifçe masaj yapın. 15 dakika kadar bekleyin. Sonra saçlarınızı su ile yıkayın. Saçınızı bir bardak kadar konyak ve bir bardak gül suyu karışımıyla durulayın.

Kuru saçlar için bakım

Sorun: Saçınız donuk ve cansız olur. Uçları yoluk yoluk olur ve çabucak kırılır. Saç kalınlaşır ve idaresi zor bir duruma gelir. Kepeklenme görülür.

Çözüm: Yağ bezlerini harekete geçirmek gerekir.

* Düzenli olarak yıkayın.

* Saçı çekiştirmeden, baş derisine, yağ bezlerini harekete geçirecek şekilde masaj yapın.

* İyi bir saç kremi kullanın. Saçınızı sık sık tarayıp, fırçalamayın.

* Mümkünse makinesiz, doğal olarak kurutun.

* Çok gerekmedikçe saçınıza fön çektirmeyin. Fön çekeceğiniz zamanda saçınızın yarı ıslak olmamasına dikkat edin. Islak saç kolay kırılır.

* Her ay uçlarından bir santim kestirerek, kırıklarını temizletin.

Önemli not: Saçınızı güneşten koruyun.

Özel bakım: Güneşte bırakıp sıvılaştırdığınız bir bardak bal ve yarım bardak kadar zeytinyağını iyice karıştırın ve 1-2 gün bekletin. Sonra bunu başınıza hafif masaj yaparak saç diplerinize yedirin. Saçınızı tarayın ve başınıza hava geçirmeyecek şekilde bir naylon torba geçirin. 30 dakika bekleyin ve sonra da şampuanla yıkayarak durulayın.

Zayıf saçlar için bakım

Sorun: Çok dökülen, uçları kırık, donuk, cansız.

Çözüm: Hasta tedavi eder gibi, özenli, ciddi bir bakım gerekir.

* Güneşten koruyun.

* Sık elektrikli fırça, tarak, fön, bigudi kullanmayın.

* Saçınızı mümkünse kısa kesin.

* Sık sık tarayıp, fırçalamayın.

* Saç kremi kullanın.

Önemli not: Mümkünse perma, boya, meç, röfle yaptırmayın.

Özel bakım: 2 adet yumurtayı çırpın ve yavaşça 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. 1 yemek kaşığı gliserin ve 1 çay kaşığı sirke de karıştırın. Saçınız temizken bunu sürün. 15-30 dakika bekleyin ve sonrasında yıkayıp durulayarak işlemi tamamlayın.

Bugün piyasada saç bakımıyla ilgili birçok bitkisel ve kimyasal ürün mevcuttur. Bu tür saç bakımı ürünlerini kullanırken dikkatli olarak kendi saç yapımıza uygun olanı seçmek gereklidir. Saçlar bir kadının güzel görünmesini sağlayan en önemli dişilik silahlarından biridir. Sizde saçınızın sağlığının ve güzelliğinin kıymetini bilin ve saçınızın bakımı için doğru ürünler kullanmaya dikkat edin. Aşağıdaki resme tıklayarak birçok bitkisel saç bakım ürünü içerisinden kendi saç yapınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver