Rüyalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Az Bilinen Bilgiler İlginç ve Şaşırtıcı Rüyalar

Rüyalar hakkında ilginç gerçekler

1- Rüyalarımızın yüzde 90´ını unutuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyandıktan sonraki 5 dakika içinde gece gördüğümüz rüyaların yüzde 50´sini unutuyoruz. 10 dakika içindeyse yüzde 90´ını!

Peki ama rüyalar hakkında gerçekten ne biliyoruz. İşte ilginç rüya gerçekleri…
2- Körler de rüya görüyor

Özellikle görme yeteneği ile doğup sonradan kaybedenler aynı görenler gibi rüya görmeye devam ediyor. Ancak doğuştan kör olanlar imajlar içeren rüyalar görmüyorlar. Onların rüyaları ses, koku ve his üzerine kurulu ve en az bizimkiler kadar çarpıcı!

3- Herkes rüya görür

Ben hiç rüya görmem diyen biriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Oysa bu bilimsel olarak mümkün değil tabii ağır bir psikolojik rahatsızlığı yoksa. Herkes rüya görür ancak görmüyorum diyenler en çabuk unutanlar.

4- Rüyamızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz

Daha önce hiç tanışmadığınız biriyle aksiyon dolu bir rüya yaşamış olabilirsiniz. Ama emin olmayın. Beynimiz daha önce görmediği bir şeyi yaratmaz. Ancak daha önce gördüklerini birleştirip ortaya özgün parçalar çıkartabilir. Zaten günlük hayatta, sokakta, evde, internette, tvde binlerce insan yüzü görüyoruz, rüyanızda gördüğünüz yabancı onlardan biri olabilir.

5- Herkes rüyalarını renkli görmez

İnsanların yüzde 12si rüyalarını siyah beyaz görüyor. 1960´lara kadar bu oran çok daha yüksekmiş ancak renkli televizyonun hayatımıza girmesiyle hızla düşmüş. Şu an 25 yaşın altında siyah beyaz rüya görme oranı yüzde 4.4

6- Rüyalar semboliktir.

Rüyalar sırasında bilinçaltımız konuşur ve bilinçaltımız oldukça derin konuşmayı sever. Rüyanızda gördüğünüz şey ile ifade ettiği şey son derece farklı olabilir.

7- Duygular

Günlük hayatınızda çok neşeli, mutlu bir insan olabilirsiniz ama rüyalar genellikle stres içerikli olur. Rüyalarda negatif duygular pozitiflere göre çok daha fazla alan işgal eder bu yüzden sürekli kovalanıyor ve ağlamaklı anlar yaşıyorsanız endişelenmeyin bu çok normal.

9- Hayvanlar da rüya görür

Pek çok hayvan üzerinde yapılan deneyler gösteriyor ki hayvanlar uyku esnasında insanlar ile aynı beyin dalgalarını yayıyor. Zaten bir evcil hayvan beslediyseniz rüya gördüklerini çok iyi bilirsiniz.

8- Bir gecede maksimum 7 rüya görebilirsiniz

Ortalama bir gecede göreceğiniz rüya sayısı 4 ile 7 arasında değişebilir ve bu da toplam 2 saati kapsar.

10- Uyku felci

Derin uykuya geçtiğimizde beynimizdeki bir sistem harekete geçer ve vücudumuzun hareket etmesini engeller. Başka türlü rüyamızda yaptığımız hareketleri gerçek hayatta da yapmaya çalışırdık. Ancak bu sistem bazen biz uyansak da devreden çıkmaz işte o zamanlar da uyku felci dediğimiz şey yaşanır ve yaşayanı bayağı korkutur.

11- Rüyalar işbirliği yapar

Rüyalarımız işbirlikçidir, gerçek hayatla paralel çalışır. Mesela siz uyurken dışarıda birisi keman çalıyorsa rüyanızda kendinizi klasik müzik konserinde sanabilirsiniz.

 12- Horluyorsanız rüya görmezsiniz

Bu internette oldukça dolaşan bir konu ancak bilimsel bir kanıt yok. Horlarken belki rüya görebilirsiniz ama yanınızdakinin göremeyeceği kesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver