Rüyada Söz Görmek nedir neye işarettir, neye delalet eder ne anlama gelir, rüya tabiri islami yorumu diyadin

Etiketler: Rüyada Söz Görmek Ne Demek Neye İşaret Eder?, Rüyada Söz Görmek Manası Rüya Tabirleri İslami Rüya Yorumları Diyadin

Rüyada Söz Görmek konusunda 2 ayrı kaynaktan islami rüya tabiri ve rüya yorumları bulunmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyada bir kimsenin muhtelif dilleri konuşan bir adam görmesi, büyük bir mülke nail olmaya delâlet eder.
■ Rüyada her türlü kuşun kendisine söz söylediğini ve kendisinin de onların sözünü anladığını görmek, Süleyman (a.s) kıssasına binaen büyük bir mülke, izzet ve şerefe, ilim ve fıkha nail olacağına delâlet eder.
■ Yine rüyada bir adamın her şeyin kendisiyle konuştuğunu görmesi ve onlardan güzel sözler işitmesi, Allah’ın kitabına, Ne-biyy-i Zîşan’ın sünnetine tabi olmaya ve dinde salaha delâlet eder.
■ Rüyada Cenâb-ı Hakkın kıyamet günündeki Hitab-ı Sübhani-sini kuluna söylediğini görmek, izzet ve şerefe, rütbenin yüksekliğine, salih amele ve güzel ahlaka delâlet eder.
■ Rüyada bir kuşun kendisiyle konuştuğunu görmek, rüya sahibinin makam ve şanının yüceliğine delâlet eder.
■ Rüyada hemen bütün kuşların konuşmaları makbul ve hayırdır.
■ Rüyada cansız şeylerin konuştuğunu görmek, sulh, nasihat ve mevizedir.
■ Ağacın konuşmasını görmek, şanın yüce oluşuna, ölünün konuşması fitneye, azaların konuşması çoluk-çocukt&n gelecek meşakkat, şiddet, mihnet ve günaha delâlet eder.
■ Bazı kere de rüyada ağacın konuşması, rüya sahibinin kadrinin yüce olmasına işarettir.
■ Çünkü ağacın konuşması, Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in mucizelerindendir.
■ Yine rüyada ağacın konuşmasını görmek, Allahu Teâlâ’nın Musa (a.s)’a ağaçtan hitap etmesine binaen rüya sahibinin mezhebinin selamette olduğuna ve hidayete erişmesine delâlet eder.
■ Rüyada bir düşmanın konuştuğunu görmek, ayrılığın son bulmasına işarettir.
■ Rüyada bir yılanın kendisine güzel söz söylediğini görmek, bir düşmandan erişecek hayır ve sevince delâlet eder.
■ Yine rüyada hayvanların konuşmasını görmek, anlayışa ve dostlarla sohbete ve ibadet ehli kimselere uymaya delâlet eder.
■ Bir kimseye rüyada köpeğin veya parsın yahut bir boğanın “Ben bir rüya gördüm” demesi, o kimse hakkında bir ganimet veya bir fayda ve sevinçle müjdeye delâlet eder.

Haber, uyarı, dikkat edilmesi gereken konudur.
■ Rüyada duyulan şeyler ayrıca da yorumlanır.Rüyada söz söylemeniz, söz dinlemeniz, yakinda büyüklerinizden bir kimsenin nasihatlerinin isiteceginize veya dedikodu dinleyeceginize isarettir.
■ Bir baska rivayete görede: Rüyada bir kimseye muhtelif dillerde konusan bir adam gelse, Süleyman (A.S.)in kissasina binaen o kimsenin büyük bir mülke nail olacagina isarettir.
■ Ölülerin kapali olarak konusmalarinin tabiri de böyledir.
■ Rüyada her türlü kusun rüya sahibine söz söylemesi rüya sahibinin büyük bir mülke, ilim ve fikiha nail olmakla müjdelenmesine isarettir.
■ Bir kimse rüyada erkek veya disi bir deve veya bir koç ya da hayvanlardan birisinin kendisiyle konustugunu ve “ben bir rüya gördüm” dedigini ve bu rüyayi tam anlatamadigini görse, o kimse için harp, düsmanlik veya tehlike vaki olmasina yahut onun mülkünün gitmesine isarettir.
■ Rüyada bir köpegin veya parsin yahut bir boganin kendisine “ben bir rüya gördüm” dedigini gören kimse, hakkinda bir ganimet veya bir fayda ve sevinçle müjdelenir.
■ Kuslarin hepsinin konusmalari makbuldür.
■ Bir kimse rüyada bir kusun kendisiyle söz söylendigini görse, o kimsenin makam ve itibari yükselir.
■ Rüyada bir yilanin kendisine güzel bir söz söyledigini gören kimse, bir düsmanindan hayir ve sevince erisir.
■ Rüyada küçük çocugun konusmasi rüya sahibine ne sekilde konusduysa, o söz hak ve dogrudur.
■ Bazen de rüyada küçük çocugun konustugunu duymak, mahzurlu bir is yapmaya isarettir.
■ Eger rüya sahibi hayirli bir kimse ise, insanlar ondan ummadiklan garip seylere muttali olurlar, veya rüya sahibi garip bir hizmette bulunur.
■ Ya da bir hadiseye vakif olur.
■ Yahut bu hadiseyi bulundugu sehrinde isitir.
■ Cansiz seylerin konusmasi, sulh nasihat ve mevizedir.
■ Hayvanin konusmasi bazen de azaptir.
■ Agacin konusmasi, saninin yüce olusuna, ölülerin konusmasi fitneye, azalarin konusmasi çolukçocuktan gelecek siddet, mihnet ve günah kazanmaktir.
■ Piyes ve sinema oynatmakla onlarin diliyle söz söylemek, cinleri çagirmaya ve cinlerin diliyle konusmaya, fitne ve ser çikarmaya isarettir.
■ Rüyada her seyin konusmasi, eger Allah (C.C.)in kitabina, Resulullah (S.A.V.)in Sünnetine uygun ve makul olursa, o söz makbuldür ve tevil etmeye gerek yoktur.
■ Dinleyen hakkinda hayir olup, ona uymak gerekli olur.
■ Allah (C.C.)in kitabina ve Resulüllah (S,A.V.)in sünnetine muhalif olan her söz mahzurlu ve makbul degildir ve onu dinleyenin sakinmasi gerekir.
■ Bir kimseye rüyada azasindan bir uzvun bir sey söylemesi, o kimsenin çolukçocuk veya ortagi yahut akrabasi tarafindan ona yapilacak nasihata isarettir, O ögüdü dinlemek ve kabul etmek gerekir.
■ Çünkü azalar kiyamet gününde Allah (C.C.) kalinda kisinin dünyada isledigi fiillerden inkar ettigi seye sahidlik ederler.
■ Hayvanin konusmasi anlayisa ve dostlarin sohbetine gönül baglamaya ve ibadet ehli kimselerle uyusmaya ve cahillerden alaka kesmey isarettir.
■ Agacin konusmasi münakasa ve düsmanliga isarettir.
■ Bazen de bu rüya sahibinin kadrinin yüce olmasina isarettir.
■ Çünkü agacin konusmasi, Resulullah (S.A.V.)in mucizelerindendir.
■ Veya agacin konusmasi, Cenab-i Hakkin Musa (A.S.)ya agaçtan hitap etmesine binaen rüya sahibinin mezhebinin selamette olduguna ve hidayete erismesine isarettir.
■ Bir kimse rüyada gayiptan emir, nehiy, ihtar ve müjde gibi bir söz isitse, o söz tevil edilmeden isitildigi gibi çikar.
■ Allah (C.C.)in kiyamet günündeki Kelam-i Sübhanesini rüyada bir kuluna söylemesi, izzet ve rütbesinin yükselmesine, isleriyle ilgili memurlara yaklasmaya ve salih amel ve güzel bir ahlaka nailiyetine isarettir.
■ Cenab-i Hakkin kiyamet günündeki Kelam-i Sübhanîsini kullarina söylemesi, adalet ve insafa;isarettir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver