Rüyada Peygamber Görmek nedir neye işarettir, neye delalet eder ne anlama gelir, rüya tabiri islami yorumu diyadin

Etiketler: Rüyada Peygamber Görmek Ne Demek Neye İşaret Eder?, Rüyada Peygamber Görmek Manası Rüya Tabirleri İslami Rüya Yorumları Diyadin

Rüyada Peygamber Görmek konusunda 3 ayrı kaynaktan islami rüya tabiri ve rüya yorumları bulunmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamber-i Zîşan efendilerimizi görmek, devletin ve saadetin en büyüğüdür.
■ Bu sebeple rüyada büyük peygamberlerden birini görmek, izzet ve şerefe delâlet eder ve o kişi umduğuna nail olur.
■ İbn-i Sîrîn (rh.a) demiştir ki: Rüyada Ulûl’âzîm Peygamberleri görmek, izzet ve şerefe, sair enbiyayı görmek, zafer ve nusrete, din kuvvetine ve emaneti yerine tevdi etmeye delâlet eder.
■ Kirmanî de şöyle demektedir: – Bir nebiyi ferah ve sürür halinde ve güler yüzle görmek, izzet ve gayrete ve zafere delâlet eder.
■ Cafer-i Sâdık (r.a) demiştir ki: Rüyada peygamberleri veya onlardan birini görmek, şu şekilde tâbir olunur: a) Rahmet, b) Nimet, c) İzzet, d) Ulûvv-i Kadr, e) Devlet, f) Zafer, g) Saadet ve riyaset, h) İslâmda kuvvet, i) Dünya ve âhirette hayır ve rahat.
■ Rüyada peygamberlerden biri ile kavga ettiğini görmek, betbahtlık alâmetidir ve o kişi sünnetten yüz çevirip bidat ehli olur.
■ Bir kimsenin rüyada enbiyaya mahsus elbiseyi giydiğini görmesi, din ve dünyada iyiliğe, kendisinin nebi olduğunu görmek, şehiden vefat etmeye delâlet eder.

Rüyada adem (a.
■ s)’ı görmek zühd ve takvaya, ibrahim (a.
■ s)’ı görmek Allah’ın muhabbetini kazanmaya, ismail (a.
■ s)’ı görmek günahlardan uzak durmaya, ishak (a.
■ s)’ı görmek düşmanlara galip gelmeye, salih (a.
■ s)’ı görmek düşmanın zararına uğramamaya, yakup (a.
■ s)’ı görmek erkek evladı olmasına, zekeriya (a.
■ s)’ı görmek evlât sahibi olmaya, yahya (a.
■ s)’ı görmek günah ve felaketlerden kaçınmaya, yunus (a.
■ s)’ı görmek sıkıntılardan kurtulmaya, eyyub (a.
■ Syı görmek eşin hastalanıp daha sonra iyileşmesine, süleyman (a.
■ s)’ı görmek yüksek mertebeye ulaşmaya, musa (a.
■ s)’l göııîiek düşmana galip gelmeye, isa (a.
■ s)’ı görmek dünya ve ahirette mamur olmasına işaret eder.

Peygamberlerden birini görmek rahmet ve nimete, hürmet ve itibara, devlet ve saadete, muvaffakiyet ve zafer bulmaya, öncü ve liderliğe, dinde kuvvete, dünya ve ahirette esenlik ve hayra; Gerek yaşıyor gerekse vefat ettiği halde bir peygamberi ziyaret etttiğini görmek salih kimseler için ziyade takvaya, fasık ve günahkar için bereket ve hayra, af ve bağışlanmaya, Peygamberi sevinç ve tebessüm eder halde görmek izzete, üstün gayrete ve zafer bulmaya; üzüntülü ve gazaplı görmek, sonu sevinç ve sürur olan üzüntü ve hastalığa, Peygamber görmek hikmet ve feyze, cennet ehlinden olmaya, Rüyada peygamber olduğunu görmek musibetlere tahammül etmeye, işlerinin sonunun iyi olmasına yahut şehid olarak ölmeye, Peygamberlerden birinin kendisini dövdüğünü gören kimsesalih biri ise ahirette arzularına kavuşmasına, Peygamberin kendisine bir şey verdiğini görmek büyük hayır ve insanlara, Bir peygamberin kabrini kazdığını görmek onun sünnetine ve sanatına uymaya, Peygamberde görülen nakıslık ve çirkinlik, kişinin dinindeki eksiklik ve noksanlığa, Bir peygamberin şeriat dışı bir emir vermesi, rüya sahibinin dini emirlere muhalefet yapmaması yönünde uyarılmasına delalet eder.
■ (Rüyada görülen peygamber biliniyorsa, onun isminin geçtiği maddeye bakınız.
■ Mesela Peygamberimiz görülmüş ise, ‘Muhammed (a.s.)’ maddesine, Hz.
■ Yusuf için ‘Yusuf (a.s.)’ maddesine bakılmalıdır.)Rüyada herhangi bir peygamberi görmek, hayra işarettir.
■ Bu rüya, rüya sahibinin her türlü zorluğu aşması için Tanrıdan destek göreceği anlamına gelir.Kişinin hayatının çok güzel olacağına işarettir.
■ Peygamberin ismine göre de yorumlanır.Rüyada Nebilerden herhangi birini görmek, babaya isarettir.
■ Çünkü baba da çocuguna nebi gibi sefkatli davranir ve onun ne dünya da ne ahirette azab çekmesini istemez.
■ Peygamber, hocaya da isarettir.
■ Zira hoca da ögrencisini Peygamber terbiyesi ve ilmi yetistirir.
■ Ayni zamanda Peygamber Kur’an ögreten bir muallime de isarettir, denilmistir.
■ Rüyada peygamberlere yakisan vasifta onlari görmek, onlarin arkasinda namaz kilmak, onlara uymak ve arkasindan gitmek, peygamberin verdigi bir seyi yemek veya peygamberden bir sey ögrenmek veya bir haber almak, peygambere tabi olmaya ve yolunda gitmeye isarettir.
■ Bunlarin aksinin görülmesi ve peygamberin önüne geçilmesi ise, gören sahsin bid’at sahibi olduguna ve sapiklik içinde bulunduguna isarettir.
■ Peygamberin görülmesi, alim, hakim, hatip ve terbiyeciye isaret edecegi de söylenmistir.
■ Çünkü bu insanlar halki Allah yoluna davet ederler.
■ Peygamberin güzel bir sekilde görülmesi, onun ümmetinin iyi isler yaptigina ve peygamberinin yolunda gitmelerine, peygamberin üzüntülü ve iyi sekilde görülmemesi ise, ümmetinin fesat ve bidat içerisinde bulunmasi île tabir edilir.
■ Rüyada peygamberlik iddiasinda bulundugunu gören kimse, durumuna göre bir memuriyete girer, mesela hakimlik görevi bekliyorsa hakim olur, ögretmenlik bekliyorsa ögretmen olur.
■ Bunlardan hiçbirine ehil degilse, batil bir iddiada bulunmus olmakla beraber, devlet adamlarindan birisi vasitasiyla ona bir bela isabet eder.
■ Bir kimse rüyada peygamber olsa yahut Allah (C.C.)’a inanmalan için halki çagirsa, eger onun bu çagrisini bir sahis kabul ederse, rüyayi gören büyük bir rütbeye nail olur.
■ Yahut onun adasi ve ona benzeyen bir nebinin dünyada mübtela oldugu sikintilara benzeyen bir sikinti ve musibet ona isabet eder.
■ Bir kimse rüyada Nebilerin bir yerde olduklanm görse ve ora halki da savas halinde iseler, düsmanlarina galip gelirler.
■ Eger kitlik içinde iseler, Allah (C.C.), onlari sikinti, keder ve üzüntüden kurtararak sevindirir.
■ Peygamberlerden bisinin elbisesini giydigini gören kimse, devlet adami ise, saltanat ve devlete kavusur, talebe ise, büyük bir dereceye nail, fazilet ve delilleri vazih ve açik olur.
■ Rüyada Nebi oldugunu gören kimse, sehit olarak ölür.
■ Yahut rizki noksanlasir.
■ Musibetlere tahammül eder.
■ isinin sonu zaferle neticelenir.
■ iyilikle emredip kötülükten insanlari sakindirir.
■ Bir kimsenin rüyada, ibadet, taat, iyilik ve ihsan gibi nebilerin bazi amellerim yaptigini görmesi, mütedeyyin ve imanli bir insan olusuna isarettir.
■ Fakir, müflis veya isi zor olan bir kimse, peygamberlerden birisini görse, Allah (C.C.) o sahsin islerim kolaylastirir ve o peygamber sebebiyle onun isleri biter.
■ Nebileri rüyada görmek, iki sekilde olur Rüya sahibi o nebiyi ya kendi sekliyle görür ki, bu halde rüya sahibinin iyi halli, izzetli, söhretli ve ona düsmanlik eden kimseye galip gelmesine yahut o nebinin durumunu ve yüzünü tozlu ve degisik görür ki, bu halde rüya sahibinin kötü haline ve ona gelecek sikintiya, sonra da Allah (C.C.)’in onu o sikintidan kurtarmasina isarettir.
■ Rüyada bir peygamberi öldürdügünü gören kimsenin, emanete hiyanet etmesine ve sözünden dönmesine isarettir.
■ Rüyada peygamberin devrinde yasadigini gören kimse, seref ve nimete erisir, eger buna layik birisi ise, seytan o kimse ile oynamistir.
■ Peygamberlerden birisinin kendisini dövdügünü gören kimse, salih bir sahis ise, ahirette maksat ve arzusuna kavusacagina isarettir.Hayra işarettir.
■ Rüya sahibinin Tanrı’nın sevgili kulu olduğu anlamına gelir.Rüyada peygamberlerden birini görmek; eğer güleryüzlü ise; dünyada ve ahirette hayra,bolluğa, kızgın ise; dünya ve ahirettte zarara işarettir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver