Rumî Takvim Nedir Ne Zaman Kullanıldı Hakkında Bilgi

Rumî Takvim Nedir Ne Zaman Kullanıldı

Rumî Takvim anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Rumî Takvim Nedir, Rumî Takvim Ne Anlama Gelir, Rumî Takvim Ne Demektir, Rumî Takvim Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Rumî Takvim ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Rumî Takvim Anlamı

-Rumî Takvim Nedir Ne Zaman Kullanıldı
1678 yılından sonra Osmanlı Devleti’nin maliye işlerinde kullandığı takvim. Bu takvimde malî yıl, hicrî-kamerî yıl başlangıcına dayanır ve yılbaşı 1 Mart’ta başlar. Hicrî yılın 354 gün, rumî yılın 365 gün olmasından doğan fark, her 33 yılda bir, rumî yıldan bir hicret yılı (sıvış yılı) düşülerek giderilir. Rumî takvimde İ.S. 585 yılı başlangıç alındığından rumî yılı bulmak için milâdî yıldan 584 yıl çıkarılır. 1840 yılında yeniden düzenlenen rumî takvim, 1925 yılında milâdî takvimin benimsenmesine dek kullanıldı. Malî yılbaşı olarak Mart ayının alınması ise 1982 yılında kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Rumî Takvim Nedir Rumî Takvim ödev ara Rumî Takvim kelime anlamı Rumî Takvim sözlükte ara Rumî Takvim ansiklopedi bilgi bankası ara Rumî Takvim ne demek Rumî Takvim neye denir

Rumî Takvim ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver