Rumeli Nedir Neresidir Hakkında Bilgi

Rumeli Nedir Neresidir

Rumeli anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Rumeli Nedir, Rumeli Ne Anlama Gelir, Rumeli Ne Demektir, Rumeli Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Rumeli ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Rumeli Anlamı

Rumeli Nedir Neresidir nerededir
Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa topraklarına verilen ad. İlk önceleri imparatorluğun Anadolu’daki toprakları da bu adla anılıyordu. Orhan Bey zamanında Gelibolu’nun alınmasının (1352) ardından, Osmanlı Devleti’nin Avrupa’da ilerlemesiyle birlikte, Rumeli deyimi yalnızca Avrupa’daki topraklar için kullanılmaya başlandı. Bu topraklar yönetimsel olarak Rumeli beylerbeyine bağlandı ve sancaklara ayrıldı. İlk beylerbeyi de Orhan Bey’in oğlu Süleyman Paşa’ydı. Devletin sınırları Balkanlar’ı aşınca Rumeli eyaletinin dışında yeni yeni eyaletler kuruldu. Kanunî zamanında 370.000 km2 ye ulaşan Rumeli toprakları, 17. yüzyıldan başlayarak 18. ve 19. yüzyıllar boyunca hızla daraldı. Bulgaristan, Macaristan, Yunanistan, Sırbistan gibi bağımsız devletler kuruldu. Osmanlılar, Balkan Savaşı’ndan (1912) sonra Rumeli’deki topraklarının büyük bölümünden çekildiler ve kitlesel göçler oldu. Bugün dar anlamda Rumeli adı, İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasına verilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Rumeli Nedir Rumeli ödev ara Rumeli kelime anlamı Rumeli sözlükte ara Rumeli ansiklopedi bilgi bankası ara Rumeli ne demek Rumeli neye denir

Rumeli ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver