Rumeli Hisarı Nedir Kim Yaptırmıştır Hakkında Bilgi

Rumeli Hisarı Nedir Kim Yaptırmıştır

Rumeli Hisarı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Rumeli Hisarı Nedir, Rumeli Hisarı Ne Anlama Gelir, Rumeli Hisarı Ne Demektir, Rumeli Hisarı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Rumeli Hisarı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Rumeli Hisarı Anlamı

Boğazkesen Hisarı olarak da bilinen Rumeli Hisarı, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Rumeli Hisarı, Bizans’a kuzeyden gelecek yardımları önlemek ve Boğaz savunmasını sağlamak amacıyla kentin Avrupa yakasına yaptırılmıştır. İstanbul Boğazı’nın en dar noktasına yaptırılan hisar, dört ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanmıştır. Hisarın, kuzeyden güneye uzunluğu 125 metre, yerden yüksekliği ise 30 metredir. Surlar üzerindeki üç kuleyi, Fatih’in vezirleri yaptırdığından, onların adıyla Halil Paşa, Zağanos Paşa ve Sarıca Paşa olarak anılırlar.

Rumeli Hisarı, İstanbul’un Osmanlıların eline geçmesiyle işlevini yitirmiş, zamanla içine ahşap evlerin yapıldığı bir konut bölgesi olmuştur. 1953 yılında içindeki bütün yapılar yıkılarak büyük bir onarımdan geçirilmiş, içerisine açık hava tiyatrosu da eklenmiştir. Hisar, 1958 yılında Rumeli Hisarı Müzesi adıyla ziyarete açılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Rumeli Hisarı Nedir Rumeli Hisarı ödev ara Rumeli Hisarı kelime anlamı Rumeli Hisarı sözlükte ara Rumeli Hisarı ansiklopedi bilgi bankası ara Rumeli Hisarı ne demek Rumeli Hisarı neye denir

Rumeli Hisarı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver