Rozet Taşı Nedir Hakkında Bilgi

Rozet Taşı Nedir

Rozet Taşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Rozet Taşı Nedir, Rozet Taşı Ne Anlama Gelir, Rozet Taşı Ne Demektir, Rozet Taşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Rozet Taşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Rozet Taşı Anlamı

Nil kıyısında, Reşid kentinde bulunan, üzeri yazılı siyah taş. Bulunduğu kentin adından Arapça “Reşid Taşı”, Fransızca “La Pierre de Rosette”, İngilizce “Stone of Rosetta” adlarını alır. Üzerinde V. Ptolemeos’a ait bir kararname bulunan Rozet Taşı, iki dilde (Kıptice, Yunanca) ve üç yazılış biçimiyle (demotik, hiyeroglif ve Yunanca) yazılmıştır. Taş, 1799′da Napoléon’un subaylarından Bouchard tarafından bulundu; 1801′de İngilizlerin eline geçti. Thomas Young ve J. F. Champollion, taşın üzerindeki hiyeroglif yazıyı çözümledi (1821-1822). Rozet Taşı, günümüzde Londra’da British Museum’da bulunmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Rozet Taşı Nedir Rozet Taşı ödev ara Rozet Taşı kelime anlamı Rozet Taşı sözlükte ara Rozet Taşı ansiklopedi bilgi bankası ara Rozet Taşı ne demek Rozet Taşı neye denir

Rozet Taşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver