Rosenberg Olayı Nedir Hakkında Bilgi

Rosenberg Olayı Nedir

Rosenberg Olayı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Rosenberg Olayı Nedir, Rosenberg Olayı Ne Anlama Gelir, Rosenberg Olayı Ne Demektir, Rosenberg Olayı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Rosenberg Olayı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Rosenberg Olayı Anlamı

1950-1953 yılları arasında ABD’de meydana gelen ve bütün dünyada geniş yankılar uyandıran adlî olay. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’de senatör McCarthy’nin adından ötürü “McCarthycilik” denilen bir siyasi eğilim ortaya çıktı. Bu kampanya sırasında birçok ilerici, sosyalist, hatta demokrat kişi kovuşturmaya uğradı, suçlandı, tecrit edildi. Aynı tarihlerde Ethel ve Julius Rosenberg adlarındaki Musevî karı-koca da atom sırlarını SSCB’ye vermekle suçlanarak tutuklandılar. Rosenberg davası, başından sonuna kadar McCarthycilerin anti-komünizm propagandasının aracı olarak kullanıldı. Julius Rosenberg, daha önce sendikal çalışmalara katıldığı gerekçesiyle işinden çıkarılmış bir mühendisti. Tutuklandıktan sonra itiraflarda bulunmaya ve “casus arkadaşlarının adını vermeye” zorlandı. Karı-koca, haklarında hiçbir kesin kanıt olmamasına karşın, salt kendilerinden önce tutuklanıp sonra da serbest bırakılanların tanıklığına dayanılarak ölüme mahkûm edildiler. Dava bütün dünyada yankılar uyandırdı; kitlesel protesto gösterilerine yol açtı. Rosenbergler ısrarla suçsuzluklarını savundular. Mahkeme, McCarthycilerin planladıkları kitlesel casusluk davası boyutlarına ulaşamadı. Rosenbergler 19 Haziran 1953′te idam edildiler. Geriye kalan iki oğulları, aile dostları Meeropol çifti tarafından büyütüldü.

Konu ile ilgili aramalar: Rosenberg Olayı Nedir Rosenberg Olayı ödev ara Rosenberg Olayı kelime anlamı Rosenberg Olayı sözlükte ara Rosenberg Olayı ansiklopedi bilgi bankası ara Rosenberg Olayı ne demek Rosenberg Olayı neye denir

Rosenberg Olayı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver