Romatizma Belirtileri ve Çeşitleri-Romatizmanın Tedavisi-Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözüm Yolları Hakkında Bilgi

Aşağıda Romatizma Belirtileri ve Çeşitleri-Romatizmanın Tedavisi-Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözüm Yolları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Romatizma Belirtileri Çeşitleri-Romatizmanın Tedavisi-Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler- Bitkisel Çözüm Yolları

Romatizma rahatsızlığı yaş ve cinsiyet ayrımı yapmadan hemen herkeste görülebilme riski olan bir sistemik hastalıktır. Romatizmanın vücutta görüldüğü tek bir bölge yoktur. Eklemlerde çok daha sık görülebilmesine rağmen vücudun herhangi bir organında da görülebilir. Şimdi yazımızda romatizma hakkında bilgiler verecek ve daha sonra da romatizma belirtileri ve tedavisine ilişkin çok faydalı paylaşımları sizlerle paylaşacağız. Tabi yazının son kısmını da romatizmaya iyi gelen bitki kürleri ve Romatizma Tedavisi bitkisel çözüm tedavisi için ayırdık.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok romatizma görülmekte olup Stres gibi faktörler Romatizma hastalığını tetiklemektedir.

Vücudun hareket etmesini sağlayan kaslarda, kemiklerde, eklemlerde ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı, hareket, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara romatizma denilmektedir. Romatizmanın en sık görülen iltihabı eklem hastalıkları olduğunu söylenebilir.

Romatizma hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Hastalık zaman zaman alevlenip arada uzun süreli sessiz dönemler de görülebilir. Romatizma hastalığı en çok kadınları etkilemektedir. Diğer bir deyişle Romatizma kadınları ve stresi çok seviyor

ROMATİZMA AĞRILARI NEDEN OLUR NEDENLERİ NELERDİR?

Romatizmanın eklemlerde ağrı, şişlik, ısı artışı, kızarıklık ve hareket güçlüğü gibi şikayetlerle başladığını ifade eden Dr. Temel, ” Hastalığın aktif dönemlerinde halsizlik, hafif ateş gibi genel belirtiler olabilir. Gece ya da sabahları eklemlerde ağrı ve tutukluk olup hareket etmede zorluk vardır, sonra hareket ettikçe yavaş yavaş açılma olur. Ancak ağrılar ve tutukluk hastalığın şiddetine göre gün boyu devam edebilir” diye konuştu.

ROMATİZMA İLAÇLA TEDAVİ

Hastalığın tedavisinin esas olarak ilaçlarla yapıldığını aktaran Dr. Temel, şunları kaydetti: “Genelde ilaçları, şikayet gidermeye yönelik ve hastalığın seyrini etkileyen ilaçlar olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Şikayeti gidermek için Aspirin, steroid olmayan anti-romatizmal ilaçlar, ağrı kesiciler, gerektiğinde kortizon kullanıyoruz.”

Romatizmaya Ne İyi Gelir,Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözüm Doğal Kür Yolları

Tabiat bir eczane gibi… Tahıllarda, sebze veya meyvelerde bulunan çeşitli maddeler ve vitaminler, depresyondan tansiyona birçok hastalığa iyi geliyor. Acı pul biberinin cilde yararlı, teni güzelleştiren maddeler içerdiğini, ilaçta aspirin neyse, yiyecekler içinde elmanın da aynı özelliği taşıdığının belirten uzmanların, ‘Doğal Savaş Programı’nda bitkilerin özellikleri şöyle anlatılıyor:

Romatizma hastalıklarına iyi gelen bitkiler

* Enginar: Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

* Domates: C vitamini deposudur. Kemiklere kuvvet verir.

* Tahıl: İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve romatizmal ağrıları hafifletir.

* Kekik: Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarına yardımcı olur. Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman, romatizma ağrılarını büyük bir oranda azaltır.

* Zencefil: Kan damarlarını genişletip dolaşımı artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.

* Kuşkonmaz: Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Bu özelliği ile romatizmal hastalıklara faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, destekler. Bu sebeple doktorlar, sistit hastalarının mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektiğini söylüyor.

* Pancar: Böbrekleri çalıştırır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Kemiklere büyük faydası vardır. Vücuttaki tuz oranını dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarının çalışmasını da destekler.

* Kavun: Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi gelir. Ayrıca böbrekleri rahatlatır. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir.

* Hurma: Türüne göre değişse de hurmaların birçoğu yüksek oranda demir içerir. Kemikler için faydalıdır. Besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağıdır. Doğal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarına göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.

* Eklem romatizmasının, eklem yerlerinde ağrı, şişme ve hareket zorluğu şeklinde belirtileri olur. Kas romatizması ise genellikle şiddetli soğuk algınlığının sebep olduğu, adele ağrısı ve hareket zorluğu şeklinde belirtisi görülür.

*Papatya, melisa, lavanta ve anoson bitkilerinin ağrıları kesme özelliği vardır. Bu bitkilerin çaylarını kullanabilirsiniz. Omega 3 yağının iltihap ve ağrılara karşı olumlu etkisi vardır. Zencefil, biberiye, kekik, karanfil ve mercan köşk baharatlarını yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde pek çok yerinde bulunan kaplıcalar da bu hastalığın giderilmesinde size yardımcı olacaktır. Bunların dışında size şu bitki kürlerini önerebiliriz.
1 bardak kaynar suya 10 gr hindibağını kıyarak koyunuz.10 dakika bekletin ve günde 1-2 bardak içiniz.
10 gram sarımsağı ezip üzerine 10 gram ılık su koyunuz 24 saat bekletip suyunu süzüp günde 15-20 damla içiniz.

* Siyatik, lumbago ve kollarda ve bacaklarda meydana gelen sinir ağrılarında zencefil, havlıcan ve şam fıstığını bala batırarak macun yapın ve sabah akşam birer tatlı kaşığı bu karışımdan yutun.

*Ateşli iltihaplı romatizma için 1 bardak kaynar suya 2-6 gr mührü süleyma kökü doğranarak konur. 10 dk bekletilir ve günde 2-3 defa 1 su bardağı içilir.

*Kas romatizması için 1 bardak suya 10 gr. enginar yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. 20 dakika bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Ardıç yağı ilen ağrıyan yerlere masaj yapılır.

*Kas romatizması için zeravent kökü 1 barak kaynar suya 2-4 gr konur. 10 dk bekletilir. Balla tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilir.

iltihaplı romatizma,romatizma için şifalı bitkiler,romatizma tedavisi,romatizmaya iyi gelen bitkiler ibrahim saraçoğlu,romatizmaya iyi gelen yağlar,iltihaplı eklem romatizması,romatizmaya iyi gelen kaplıcalar,romatizmaya iyi gelen ilaçlar

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver