Ridaniye Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Ridaniye Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Ridaniye Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ridaniye Savaşı Nedir, Ridaniye Savaşı Ne Anlama Gelir, Ridaniye Savaşı Ne Demektir, Ridaniye Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ridaniye Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ridaniye Savaşı Anlamı

Ridaniye Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
Osmanlı İmparatorluğu ile Memlûk Sultanlığı arasında yapılan savaş (22 Ocak 1517). I. Selim (Yavuz) daha önce Mercidabık Savaşı’nda Kansu Gavri komutasındaki Memlûk ordusunu yenerek Suriye’yi ele geçirmişti. Mısır’a doğru ilerleyen Osmanlı ordusu Canberdi Gazali komutasındaki ikinci bir Memlûk ordusunu da yendikten sonra Kahire yakınlarında Ridaniye (Reydaniye) denilen yerde Memlûk sultanı Tomanbay komutasındaki Memlûk ordusuyla karşı karşıya geldi. Tomanbay, Osmanlı ordusuyla son bir savaş için tüm Memlûk kuvvetlerini bir araya toplamış, ayrıca 200 topu Osmanlı ordusunun ilerleme yönü üzerine yerleştirmişti. Ancak I. Selim bu topların üzerine gitmemek için ordusunu El Mukattam Dağı’nın etrafından dolaştırarak Memlûk ordusunun arkasına mevzilendirdi. Onun bu taktiği topları kullanılmaz hâle soktu. Savaş, Memlûk ordusunun yenilgisiyle devam ederken, Tomanbay’ın I. Selim’i öldürmek için zırhlı Memlûk süvarileriyle yaptığı saldırı da sonuç vermedi. Bunun üzerine Tomanbay savaş alanından kaçmak zorunda kaldı. Osmanlı ordusu 24 Ocak 1517′de Kahire’ye girdi.

Konu ile ilgili aramalar: Ridaniye Savaşı Nedir Ridaniye Savaşı ödev ara Ridaniye Savaşı kelime anlamı Ridaniye Savaşı sözlükte ara Ridaniye Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Ridaniye Savaşı ne demek Ridaniye Savaşı neye denir

Ridaniye Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver