Rezonans Nedir Hakkında Bilgi

Rezonans Nedir

Rezonans anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Rezonans Nedir, Rezonans Ne Anlama Gelir, Rezonans Ne Demektir, Rezonans Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Rezonans ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Rezonans Anlamı

Fizikte, bir cisim ya da sistemin dışarıdan uygulanan bir kuvvetin etkisiyle yaptığı salınımların genliklerinin, sistemin frekansı ile kuvvetin frekansının eşit olduğunda artması durumu. Rezonans, müzik aletlerinde kolayca gözlemlenebilir. Akort edilen bir keman teli, yakınında aynı sesin çalınmasıyla titreşir. Çünkü frekansları aynıdır. Frekansları aynı olan ses kaynaklarından biri titreştirildiğinde diğeri de titreşir.

Rezonans mekanik, elektriksel ya da manyetik olabilir. Ayrıca, rezonans bilgisinden yararlanılarak istenilen değişiklikleri yaratmak üzere devreler kurulabilir ya da olabileceklerin önüne geçilebilir. Örneğin, bir radyo alıcısına kurulan rezonans devresi, antenden gelen birçok sinyalden istenen frekansta olan sinyalin seçilip alınmasını sağlayabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Rezonans Nedir Rezonans ödev ara Rezonans kelime anlamı Rezonans sözlükte ara Rezonans ansiklopedi bilgi bankası ara Rezonans ne demek Rezonans neye denir

Rezonans ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver