Restorasyon Devri Nedir Hakkında Bilgi

Restorasyon Devri Nedir

Restorasyon Devri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Restorasyon Devri Nedir, Restorasyon Devri Ne Anlama Gelir, Restorasyon Devri Ne Demektir, Restorasyon Devri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Restorasyon Devri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Restorasyon Devri Anlamı

Avrupa tarihinde Viyana Kongresi (1815) ile başlayıp 1830 devrimleriyle son bulan döneme verilen ad. Önceleri yalnızca Fransa için kullanılan terim, daha sonra, 1789 Devrimi dalgasının yatışmasından sonra bütün Avrupa’daki eski rejimlere geri dünüşü anlatmak için kullanıldı. Bu dönemde, başta Fransa olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde monarşiler yeniden güçlendi. Fakat aslında hiçbir zaman Fransız Devrimi’nin öncesindeki statülerine dönemediler. Devrimin getirdiği sosyal ve siyasî ilkeler varlıklarını korudular. Fransa’da Bourbonlar tahta döndü. Meşruti bir krallık kuruldu.

İtalya’da ise daha baskıcı bir rejim uygulandı. İtalyan devletleri halk üzerinde birçok kısıtlayıcı kararlar aldılar. Bu dönemde özellikle Prusya ve Avusturya’nın Avrupa üzerindeki baskıları, müdahaleci politikaları Avrupa’da siyasî ortamı giderek gerginleştirdi. Restorasyon devri Fransa’da patlak veren ayaklanmalar ve X. Charles’ın tahttan indirilmesiyle sona erdi (1830). Bunun dışında, İngiltere tarihinde Cromwell yönetimini izleyen ve monarşinin yeniden kurulduğu 1660-1702 arasındaki döneme de “Restorasyon Devri” denir.

Konu ile ilgili aramalar: Restorasyon Devri Nedir Restorasyon Devri ödev ara Restorasyon Devri kelime anlamı Restorasyon Devri sözlükte ara Restorasyon Devri ansiklopedi bilgi bankası ara Restorasyon Devri ne demek Restorasyon Devri neye denir

Restorasyon Devri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver