Reisülküttap Nedir Hakkında Bilgi

Reisülküttap Nedir

Reisülküttap anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Reisülküttap Nedir, Reisülküttap Ne Anlama Gelir, Reisülküttap Ne Demektir, Reisülküttap Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Reisülküttap ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Reisülküttap Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda Divanıhümayun’da doğrudan sadrazama bağlı olan ve Divanıhümayun kâtiplerinin reisi olan görevli. Divandan çıkan bütün tayin beratları, idarî emirler yazıldıktan sonra reisülküttap tarafından görülürdü. 18. yüzyılda devlet işlerinin, özellikle diğer devletlerle ilişkilerin Divanıhümayun’dan paşakapısına geçmesiyle, reisülküttapların önemi de arttı. Sadrazamlar genellikle elçilerle ve diğer devletlerle ilişkileri reisülküttaplara bıraktılar. Bu bakımdan 18. yüzyıl başlarından itibaren reisülküttaplar bir tür dışişleri bakanı oldular. Reisülküttaplığın önem kazandığı 18. ve 19. yüzyıllarda pek çok reisülküttap sadrazamlığa yükseldi. Reisülküttaplık unvanı 1836 yılında kaldırıldı, yerine hariciye nezareti kuruldu.

Konu ile ilgili aramalar: Reisülküttap Nedir Reisülküttap ödev ara Reisülküttap kelime anlamı Reisülküttap sözlükte ara Reisülküttap ansiklopedi bilgi bankası ara Reisülküttap ne demek Reisülküttap neye denir

Reisülküttap ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver