Rehber Öğretmen ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Rehber Öğretmen, Rehber Öğretmen hakkında, Rehber Öğretmen ile ilgili bilgi, Rehber Öğretmen mesleği, Rehber Öğretmen nasıl olunur, Rehber Öğretmen olmak için, Rehber Öğretmen olmak için hangi okulu okunmalı, Rehber Öğretmennin özellikleri, Rehber Öğretmen ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Rehber Öğretmen Görevleri
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında çalışan rehber öğretmen (psikolojik danışman) başlıca şu görevleri yerine getirir. Gözlem, olay kaydı (Anektod), dereceleme ölçekleri,otobiyografi, sosyometri tekniği, gibi öznel teknikler ile yetenek testleri, ilgi envanterleri, kişilik envanterleri gibi ölçme araçları kullanarak öğrencilerin, çeşitli özelliklerini tanımalarına yardımcı olur, öğrencilerin, meslekler, meslek edinme yolları, yarım veya tam zamanlı iş olanakları, iş arama teknikleri, verimli çalışma, sağlığı koruma, boş zamanları değerlendirme yöntemleri konularında bilgilenmelerini sağlar, bireysel olarak ve/veya grupla görüşme (Psikolojik danışma) yapar, danışanı dinler, yansıtma, yorumlama gibi tekniklerle öğrencilerin sorunlarının kaynağını anlaması ve çözüm yolu bulmasında danışana yardımcı olur, yapılan yardımların ne derece etkili olduğunu izleme araştırmaları ile belirler, öğretmenlere, rehberlik görevini yerine getirmelerinde yardımcı olur, ana babalara çocuklarının eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özürlü öğrencileri belirler, ilgili tedavi ve eğitim kurumlarına gönderir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Rehber Öğretmen kullanılan Malzemeler
Çeşitli rehberlik programları, Psikolojik ölçme araçları, öğrenci gelişim dosyaları ve kayıtları, Okul araç ve gereçleri, Bilgisayar.

 

Rehber Öğretmen Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim Fakültelerinin “Rehberlik ve Psikolojik Danışma” bölümlerinde 8 yarıyıllık dönemlerden oluşan 4 yıl süreli eğitim verilmektedir.

 

Rehber Öğretmen Diploma
Eğitimini tamamlayanlara “Lisans Diploması” verilir. Bu elemanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nda “Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman)” unvanı verilmektedir.

 

Rehber Öğretmen Meslekte İlerleme
İdari yönden okul müdürü veya müdür yardımcısı olabilirler. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan sınavı kazanırlarsa Eğitim Yöneticisi olabilirler. Özel şirketlerde kariyer danışmanlığı gibi unvanlarla çalışabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver