Raşitizm Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Raşitizm Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Raşitizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Raşitizm Nedir, Raşitizm Ne Anlama Gelir, Raşitizm Ne Demektir, Raşitizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Raşitizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Raşitizm Anlamı

Raşitizm Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Büyümekte olan çocuklarda ortaya çıkan ve çoğu zaman kalıcı hasarlara yol açan bir hastalık. Günümüzde büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Fakat yeterli beslenmeyen çocuklarda görülebilmektedir.

Bu hastalığa yakalanan kişilerde kemikler gerektiği gibi gelişemez. Kemiklerin büyüyen uçları biçim değişikliğine uğrar. Bu bölgedeki kıkırdak doku büyür ve dışardan eklem yerleri şişkin görülür. Hastalık tedavi edilmezse, bacakların uzun kemikleri içeri doğru bükülerek, X biçimini alır. Kafatası ve omurga kemikleri de etkilenebilir.

Raşitizm D vitamini ya da kalsiyum eksikliğinde ortaya çıkar. Fakat çoğunlukla, kemiklerin kalsiyum kullanımını sağlayan D vitamini eksikliğinde ortaya çıkar.

D vitamini süt, süt ürünleri ve balık yağı gibi besinlerde bulunur. Fakat D vitamininin vücut tarafından kullanabilmesi için güneş ışığına da gereksinim vardır. Güneş ışığı D vitaminini vücuda gerekli biçime dönüştürecek reaksiyonları sağlar.

Raşitizm kötü beslenmenin yanı sıra, güneş ışığına çok az çıkan çocuklarda da görülür.

Raşitizmin tedavisi, erken teşhis edilmesi durumunda oldukça başarılıdır. Doktor tarafından yoğun D vitamini ve kalsiyum desteği yapılır. Doktor önerisi olmadan kalsiyum ve D vitamini alınmamalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Raşitizm Nedir Raşitizm ödev ara Raşitizm kelime anlamı Raşitizm sözlükte ara Raşitizm ansiklopedi bilgi bankası ara Raşitizm ne demek Raşitizm neye denir

Raşitizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver