Raşitizm Hastalığı, Raşitizm Hastalığı Nedenleri, Raşitizm Hastalığı Nedir

raşitizm hastalığının nedenleri, raşitizm neden olur, raşitizm nedeni, raşitizm nedeni nedir

Raşitizm nedir, belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Büyümek ve gelişmek için hepimizin vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Özellikle çocuk yaşlarda alınan vitamin ve minerallerin önemi daha büyüktür. Vücud gereksinimlerini karşılayan ve kemiklerin gelişimini sağlayan önemli mineraller kalsiyum ve fosfordur. Kalsiyum ve fosfor eksikliği birçok hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi Raşitizm de kalsiyum ve fosfor eksikliğinden doğar.

 

Raşitizm Nedir?

 

Kalsiyum ve fosforun vücut da yeteri kadar bulunmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Kemiklerin gelişmesine yardımcı olan kalsiyum ve fosfor eksikliğinin yanı sıra D vitamini eksikliğinde bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalık her yaş insanda görülebilir fakat en çok çocukları etkisi altına alır.

 

Raşitizm Belirtileri

 

Raşitizm hastalığı belirtileri her yaşta farklılık gösterir. Raşitizm hastası olan bir bebekte diş daha geç çıkar, yürüme ve emekleme gecikir, baş terlemesi meydana gelir, göğüslerde şişlik veya çökmeler, el ve ayak bilekleri normalden kalın olur. Fakat her geç diş çıkaran bebek Raşitizm hastasıdır diyemeyiz. Eğer bu belirtilerden birkaçını gözlemlediyseniz Raşitizmden şüphelenmek gerekir.

Çocuklarda görülen Raşitizm hastalığı büyümeyi etkiler. Vücut yapısındafarklılıklar ortaya çıkar, büyüme geriliği gözlemlenir, akranlarına göre boyu daha kısa kalır ve yürürken bacaklarında eğrilik olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver