Ramazan’ı Sağlıklı Geçirmek, Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler, Ramazanda Nasıl Sağlıklı Oluruz

Ramazanı nasıl sağlıklı geçiririz, Ramazanı sağlıklı atlatmak için, Ramazanı sağlıklı geçirme önerileri, Ramazanı sağlıklı geçirme yöntemleri

Ramazanı sağlıklı geçirmek için

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için bir takım araştırmalar yaptık ve uzmanların önerilerinden yola çıkarak Ramazanı sağlıklı geçirme yöntemlerini bu makalemiz aracılığıyla sizlere de aktarmak istedik. Ramazan ayında nasıl beslenmeli, beslenmede nelere dikkat edilmeli, sahurda ne yemeli, iftarda neler olmalı, oruç tutarken neye özen gösterilmeli gibi kafanızda soru işaretleri bırakan her şeyin cevabını bu makalemizde öğreneceksiniz.

Ramazanı nasıl sağlıklı geçiririz?

 

Öncelikle sahurda nasıl beslenmesi gerektiğine değinelim. Çünkü oruç tutanlar için sahurda doğru beslenmek Ramazanı sağlıklı atlatmak için son derece önemlidir. Uzun süreli bir açlığa kendinizi hazırladığınız sahurda posalı gıdalara ağırlık vermeli ve posa tüketimini arttırmak için çiğ sebzelere ağırlık verilmelidir. Aynı zamanda ekmeklerden tam tahıllı olanlar tercih edilmeli ve yumurtayı da sebzeli omlet halinde tüketmelisiniz. Aynı zamanda sıcak havalarda susamayı önlemek için sıvı alımına da özen gösterilmeli ve sahurda komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları ve açık çay gibi içecekler içilmelidir.

İftarda ise uzun süreli açlığın ardından sindirim sisteminizi zorlamayacak, kan şekerinizi yükselmeyecek kısacası size rahatsızlık vermeyecek hafif gıdalar tüketerek iftar yapmalısınız. Çorba içerek iftara başlamalı ve yaklaşık 20 dakika sonrada ana yemeğe geçmeniz tavsiye edilir.

İftar ve sahur arasındaki zamanı da iyi kullanmak gerekir. Bu iki öğün arasını 4’e çıkartın ve ana yemekten 1-2 saat sonra meyve ile 1 bardak süt veya yoğurt veya 1 kase sütlü tatlı yemeli yatmadan önce de meyve yemelisiniz.

Sahurda sigara içmeyin. Sigara ağızda çok kötü bir koku bırakıyor. Gün içindeki ağız kokusunu önlemek için ise dişlerinizi su yutmadan sık sık fırçalayabilirsiniz. Baharatlı, yağlı, salçalı yemeklerden uzak durmak ramazanı sağlıklı ve ağız kokusu olmadan geçirmenizi sağlar.

Performansınızın etkilenmemesi için dikkat gerektiren işleri sabah saatlerinde yapın. Başınız ağrımaya başladıysa açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın. Baş ağrınız geçmiyorsa, bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatıp, ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun. Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız hemen kas gevşetici egzersizler veya nefes egzersizlerini uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver