RAM bellek nedir RAM görevi RAM nasıl çalışır RAM Nedir

Etiketler: ram, RAM bellek çalışma prensibi

RAM Nedir Nasıl Çalışır Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

RAM Nedir Nasıl Çalışır

RAM İngilizce Random Access Memory yani Rasgele erişilebilir bellek anlamına gelen kelimelerin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kısaltmadır ancak dilimizde bu şekilde oturduğundan kelime gibi kullanılmaktadır. RAM’ler kısa süreli belleklerdirler, sabit diskler ve diğer donanım parçalarından çok daha hızlı çalışırlar ve bu parçalara göre daha pahalıdırlar. Harddiskler diğer bir adı ile sabit diskler uzun süreli bellek olup ramlar dolarsa işlemci sabit diskin bir bölümünü ram olarak kullanır. ve sisteminizde büyük bir yavaşlama gözlenir.

RAM’lerin Çalışma Prensibi

RAM’ın içinde 0 ve 1 leri bulunduran bölümler vardır. bu bölümlerin her birine hücre denir. İşlemci talimatı gönderir ram üzerindeki adreslerde ilgili bilgi bulunur ve adres RAM kontrolörüne yollanır oda işlemciden gelen isteği koordine ederek belirli adrese yollar. bu adres üzerindeki transistörler hücreleri açarak gereken kapasitördeki bilginin okunulmasını sağlar. Belli bir voltaj değerinin üzerinde şarj olmuş kapasitör ikili sayı sisteminde 1′leri ve altında şarj olmuş kapasitörde 0 ları gösterir, veriler bu şekilde değerlendirilir.

RAM teknolojileri gittikçe ilerlemekle birlikte yazılımların ram canavarları haline dönüşmesi ile ve diğer donanımların veri yolu hızlarının artmasıyla birlikte ramlar sistemin hızını büyük ölçüde etkilemiştir.

Son Aramalar: ram, RAM bellek çalışma prensibi, RAM bellek nedir, RAM görevi, RAM nasıl çalışır, RAM Nedir

ram nedir nasıl çalışır, cep telefonunda ram nedir, ram nedir görevi nedir kısaca, ram ın çalışma stili, ram görevi, telefonunun ram dolarsa ne olur, tabletlerde ram nedir, r a m bellek görevi nedir, telefonda ram nedir, tablet pc ram nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver