rahim agzi yaralarına bitkisel çözüm- rahim ağzındaki yaraya ne iyi gelir Hakkında Bilgi

Aşağıda rahim agzi yaralarına bitkisel çözüm- rahim ağzındaki yaraya ne iyi gelir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

rahim agzi yaralarına bitkisel çözüm- rahim ağzındaki yaraya ne iyi gelir

Halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinen servisit en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden birisidir. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından Dr. Senai AKSOY kadınların yarısından fazlasının hayatının bir döneminde yakalandığı rahim ağzı yaraları hakkındaki en önemli 5 soruyu cevaplandırıyor.

Yaşı ne olursa olsun cinsel yönden aktif her kadın servisit için uygun bir adaydır. Kasık ağrısı ve vajinal akıntısı olan kadınların çoğunda başka bir hastalıkla bir arada ya da tek başına mutlaka servisit bulunur. Belirtileri diğer pek çok hastalığa benzediği ve spesifik yakınmalar yaratmadığı için kişinin kendi kendine servisitten şüphelenmesi zordur. Genelde başka bir nedenden dolayı yapılan jinekolojik muayene ile fark edilir.

Genel anlamı ile servisit rahim ağzı dokusunun iltihabıdır. çok büyük bir olasılıkla bir enfeksiyona bağlıdır ancak bazen irritasyon ya da travma sonrası da ortaya çıkabilir.

1. Rahim ağzı yaralarının belirtileri nelerdir?
Servisitin ilk belirtisi adet kanamasının bitişini takip eden dönemde ortaya çıkan vajinal akıntıdır. Diğer belirtiler arasında anormal vajinal kanama, kaşınma, vajinada yanma, ilişki esnasında ağrı, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı bulunur. Hafif vakalarda herhangi bir bulgu olamayabilir ancak olay ilerledikçe kötü kokulu ve iltihabi bir akıntı ortaya çıkar. Uzamış ve tedavi edilmemiş bir servisit mukus yapımını bozarak spermlerin servikal kanala girişini bozabilir ve kısırlığa yol açabilir. Servisiti olan gebe bir kadında da düşük ve erken doğum riski bulunur. Bu tür annelerden doğan bebeklerde doğum sonrası akciğer be göz enfeksiyonları normalden daha fazla görülür.

2. Tanı nasıl konulur?
Servisit, yani serviksin iltihabı, vücudun normal çalışan savunma mekanizmalarının bir sonucudur. Herhangi bir dokuda yaralanma, irritasyon ya da enfeksiyon olduğunda beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar o bölgeye göç ederler ve bu bölgedeki kan akımı artar. Bu olay serviskte olduğunda, normalde açık pembe olan serviks kızarır ve şişer. Bu durum muayenede yara şeklinde görülebilir. Servisit tanısı genelde jinekolojik muayene ile konsa da tanıdan emin olmak ve ayırıcı tanı yapabilmek için bazı ek tetkikler gerekebilir.

Biyopsi: Eğer rahim ağzı ileri derecede anormal görünüyor ise lokal anestezi altında serviks biyopsisi alınabilir. İşlem esnasında şüpheli alanlardan örnek alınır. Eğer tek bir alan belirlenemiyorsa saat 3,6,9 ve 12 hizalarından biyopsi alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.
Kolposkopi: Rahim ağzının ışık altında büyütece benzer bir optik alet yardımı ile incelenmesidir. Şüpheli alanları daha kolay ortaya çıkarmak için kolposkopi öncesi rahim ağzı bir takım kimyasal maddeler ile silinir ve daha sonra boyanır. Dokunun boya tutmadaki farklılıklarına göre biyopsi alınacak yer tespit edilir. Kolposkopi ile rahim ağzındaki kılcal damarların yapıları da değerlendirilir ve anormal damarlanma olup olmadığı saptanır. Bu damarlanma değişiklikleri servisit ile kötü huylu hastalıkların ayrımında önemlidir.
Smear: Servikal enfeksiyonu ve erken dönem serviks kanserinin taramasında kullanılır. Smear her kadının yılda 1 defa yaptırması gerek son derece basit ancak bir o kadar da önemli bir testtir.

3. Rahim ağzı yaralarının nedenleri nelerdir?
Servisitin başarılı şekilde tedavi edilebilmesi altta yatan nedeninin tanımlanması ile ilgilidir. Eğer buna neden basit bir irritan madde ise bu maddenin kullanılmaması sorunu çözecektir. Eğer altta yatan sebep bir enfeksiyon ise bu enfeksiyonun uygun şekilde tedavisi, servisit problemini de çözecektir. Servisite neden olan en önemli 3 mikroorganizma klamidya, gonore ve trikomonasdır. Bunun dışında bazı alerjik maddeler de bu duruma yol açabilir.

4. Tedavi nasıl uygulanır?
Eğer servisit durumu uzamış ise ve altta yatan etkenin tedavisine rağmen servisit tablosunda gerileme yoksa serviskteki anormal hücreleri tahrip etmek için bazı küçük cerrahi girişimler yapılabilir. Bunlardan en sık kullanılan koterizasyon ve kriyoterapidir. Koterizasyon ısı yardımı ile tahrip etmektir. Halk arasında bu işleme yara yakma adı verilir. Kriyoterapi ise sıvı karbondioksit veya azot yardımı ile anormal dokuların dondurulmasıdır. Buna da halk arasında yara dondurma ismi verilir. Son olarak da Lazer ile hücrelerin tahribi uygulanabilir.

Koter: Kronik servisitteki en eski ve en klasik yöntemdir. Kalam şeklinde bir probun ucundan elektrik akımı geçirilerek ısı elde edilir. 3 yöntem arasında en son tercih edilmesi gereken tedavidir. İşlem esnasında çok hafif ağrı olabilir. İşlem sonrası oluşan nedbe dokusu rahim ağzı kanalında tıkanmalara yol açabilir.

Kriyoterapi: Kotere göre bazı avantajları vardır. Daha az ağrıya neden olur, ve daha kontrollü bir doku tahribine olanak tanır.Daha az nedbe dokusu oluşmasını sağlar.Bu nedenle servikal kanalda daralmaya yol açmaz. Tabanca şeklinde bir cihaz ile uygulanır. Bu tabancanın ucunun değdiği yerler donar. İşlem herhangi bir anestezi uygulanmadan yapılır. Son derece basit ve yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir.
Lazer: Dokuların lazer ile tahrip edilmesidir. Kriyoterapiye bir üstünlüğü yoktur. Tedavi şekli ne olursa olsun hücrelerin tahrip edilmesini takiben 1 – 2 hafta kadar süren bol sulu bir vajinal akıntı görülür. Bu süre zarfında lekelenme şeklinde kanamalar olabilir bu nedenle işlemlerden sonra 2 hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Tamamen iyileşme 6 – 8 hafta kadar alabilir.

RAHİM YARALARINA BİTKİSEL VE DOĞAL ÇÖZÜM

RAHİM YARASINA : Rahim ağzında yara oluşması cinsel yönden aktif olan her kadının başına gelebilir. Pek çok kadın rahim ağzında yara olduğundan bile habersizdir. Genellikle jinekolojik muayene sırasında fark edilen yaranın tıbbi olarak tedavisi koter ile yakılarak veya Krio terapi ile yara dondurularak yapılır. Bir de Şifalı otlarla yapılan tedavisi vardır.
1. tarif Kudret narı meyveleri güneşte bekletilip zeytinyağının içinde merhem kıvamına getirilip rahme sürülür. Her kullanmada rahmin iyice temizlenip yıkanması gerekir.
2. tarif 1-2 damla kekik yağı pamuğa veya gazlı beze damlatılıp rahme konur.

5. Nasıl önlem alınır?
Servisitten korunmak ya da erken dönemde teşhis edilmesini sağlamak için bazı basit önlemler yeterlidir.

•Çok emin olmadığınız kişiler ile ilişkiye girmeyin.
•Partnerinizde gonore belirtileri varsa hemen doktorunuzla görüşün
•Vajinal akıntı varlığında muayene olmayı geciktirmeyin
•Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile yılda 1 kez jinekolojik muayeneden geçin
•Kokulu tampon, deodorant gibi irritan maddeleri kullanmayın

rahim agzı yaralarının belirtileri, rahim ağzı yaraları, rahim ağzı yaraları belirtileri, rahim ağzı yaraları bitkisel tedavi, rahim ağzı yaraları nasıl tedavi edilir, rahim ağzı yaraları tedavisi, rahim ağzı yaralarına bitkisel çözüm, rahim ağzı yaralarını dondurma, rahim ağzı yaralarının tedavi yöntemleri, rahim ağzı yaralarının tedavisi, rahim ağzı yarası, rahim ağzı yarası belirtileri, rahim ağzı yarası dondurma, rahim ağzı yarası dondurma fiyatı, rahim ağzı yarası dondurma videoları, rahim ağzı yarası nedir, rahim ağzı yarası tedavisi, rahim ağzı yarası video, rahim ağzı yarası yakılması, rahim ağzı yarasına bitkisel çözüm, rahim ağzında yara, rahim ağzında yara belirtileri, rahim ağzında yara dondurma, rahim ağzında yara kadınlar kulübü, rahim ağzında yara neden olur, rahim ağzında yara nedir, rahim ağzında yara olması, rahim ağzında yara tedavisi, rahim ağzında yara varken hamile kalınırmı,

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver