Rahim Ağzı Kanser Aşısı Faydaları, Rahim Ağzı Kanser Aşısı Fiyatı, Rahim Ağzı Kanser Aşısı Kimlere Yapılır

rahim ağzı kanser aşısı nasıl yapılır, rahim ağzı kanser aşısı ne kadar, rahim ağzı kanser aşısı nedir, rahim ağzı kanser aşısı yaptırmak

Rahim ağzı kanseri aşısı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Jinekolojik bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri, kadınların korkulu rüyaları arasında yer almaya devam ediyor. Dünyada yaklaşık olarak 1.500.000 kadının bu hastalıkla yaşamak zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Özellikle son yıllarda da artış gösteren rahim ağzı kanserinden korunmak için uzmanlar aşı vurdurun diyor.

Erken yaşta cinsel ilişkiye girip çok fazla sayıda çocuk doğuran ve sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanseri sık görülmektedir. Rahim ağzı kanseri için HPV enfeksiyonu büyük risktir. Cinsel ilişki sırasında bulaşan HPV enfeksiyonu rahim ağı kanserinin meydana gelmesini sağlarken, genital bölgede siğillerin oluşumuna da neden olur.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

 

Rahim ağzı kanseri aşısı koruma amaçlı bir aşıdır. 9-26 yaş aralığındaki kız ve kadınlara uygulanır. Kadınların vurdurması gereken rahim ağzı kanseri aşısının 2 çeşidi vardır. Birisi HPV virüsünün neden olduğu siğilleri önlemek amaçlı, diğeri ise kanserden koruma amaçlıdır.

Rahim azğı kanseri aşısı vurduran kadınlarda şu zamana kadar hiç bir yan etki görülmemiştir. Zamanla bu aşının daha da yaygınlaşması ve daha çok kadının aşıyı vurdurması bu hastalığın nadir görülen bir hastalık türü olacağına inanılıyor. Her kadının yıllık kontrollerini ve smear testlerini yaptırmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Fiyatı

 

Rahim ağzı kanseri aşısının fiyatı değişmektedir. Ortalama tek dozu 280 TL civarında iken; 3 dozu 850 TL civarındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver