Rahim Ağzı Kanser Ameliyatı, Rahim Ağzı Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri Ameliyat Sonrası

rahim ağzı kanseri ameliyatı nasıl yapılır, rahim ağzı kanseri tedavisi, ,

Rahim ağzı kanseri ameliyatı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Rahim ağzı kanserinin tedavisi için öncelikle kanserin hangi evrede olduğu araştırılır ve bu araştırma sonucuna göre tedavi şekillenmektedir. Evre evre olarak tedavisi bulunan rahim ağzı kanserinde 2b ve üzeri evredeki hastalara günümüzde cerrahi operasyon uygulanması önerilmekte ve ek olarak ta Radyoterapi uygulanmaktadır.

 

Tıpta serviks kanseri olarak tanımlanan rahim ağzı kanserinde bazen sadece Radyoterapi kullanılmakta ve cerrahi işlemler ikinci plana atılmaktadır. Kanserin her evresinde kullanımı mümkün olan Radyoterapide amaç, kanserli hücrenin ameliyat ile tahrip edilmemesi ve rahim boynunun yanlarına kadar ulaşan kanserin tedavisinde cerrahi işlemin başarı sağlamamasıdır.

Cerrahi işlemelerde yaş ve kişinin cinsel hayatı da önemlidir. Eğer ki yaşı genç, çocuk olmak isteği var ve cinsel hayatı devam eden bir kadın ise hiç düşünülmeden cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Rahim ağzı kanseri sonrası patolojik inceleme yapılır. İnceleme sonucu lenf bezlerinde kanserli hücre yayılımı varsa ya da cerrahi sınır pozitif çıktı ise kemo-radyoterapi tercih edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver