Rafineri Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Rafineri Teknikeri, Rafineri Teknikeri hakkında, Rafineri Teknikeri ile ilgili bilgi, Rafineri Teknikeri mesleği, Rafineri Teknikeri nasıl olunur, Rafineri Teknikeri olmak için, Rafineri Teknikeri olmak için hangi okulu okunmalı, Rafineri Teknikerinin özellikleri, Rafineri Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Rafineri Teknikeri Görevleri
Mühendislerin planları doğrultusunda ham petrolün arıtılarak çeşitli petrol ürünlerinin (benzin, mazot, motorin vb.) elde edilmesi için yapılacak işlemleri uygular, Petrol ürünü elde edilmesi sürecinde kullanılacak katkı maddelerinin standartlara uygunluğunu test eder ve uygunluğunu sağlar, arıza bulma aletleri ile sistemin sürekliliğini sağlayıcı önlemleri alır, elde edilen petrol ürünlerinin kalite kontrolünü yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Rafineri Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Basınç gösteren araçlar, sıcaklık ölçme donatımları, seviye göstergeleri (basınç tipi, şamandıra tipi seviye göstergeleri ve diğer göstergeler), Akış miktarı ölçme enstrümanları (doğrudan ve dolaylı yoldan ölçen cihazlar, değişken kesitli ölçme cihazları, elektrikli cihazlar, sıcaklık farkına göre çalışan cihazlar), Analiz yapmada kullanılan araç-gereç ve maddeler, alarm cihazları ve devreden çıkarma enstrümanları, çeşitli kimyasal maddeler, Bilgisayar, çeşitli kırtasiye malzemeleri (kayıt tutmak, rapor yazmak, stok belirlemek vb. için).

 

Rafineri Teknikeri Özellikleri
Petrokimya teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili, dikkatini uzun süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, tedbirli, yönergeleri izleyebilen, gerektiğinde bir sorunu ele alıp çözebilen kimseler olmaları gerekir.

 

Rafineri Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Rafineri ve Petrokimya ” ön lisans programlarında verilmektedir.

 

Rafineri Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlar ” Rafineri ve Petrokimya ön lisans diploması” ve ” Rafineri ve Petrokimya Teknikeri” unvanı verilir.

 

Rafineri Teknikeri Meslekte İlerleme
“Rafineri ve Petrokimya” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, lisans programlarına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. Rafineri ve Petrokimya Teknikeri, , çalıştığı yıllar itibariyle bilgi ve becerilerini arttırmaları ve başarılı olmaları durumunda, bulundukları işyerinde vardiya amiri, planlama sorumlusu, şef yardımcısı, şef gibi görevlere atanabilir ve daha ileri düzeyde sorumluluklar alabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver