Radyasyondan Korunma Yolları, Radyasyondan Korunma Yöntemleri, Radyasyondan Korunmak İçin Ne Yapmalı

radyasyondan nasıl korunuruz, radyasyonu önlemenin yolları, radyasyonu vücuttan atmak için, radyasyonu vücuttan uzaklaştırmak için yapılması gerekenler

Radyasyondan korunma yolları nelerdir?

Teknolojinin oldukça ilerlediği bir çağda olmamız evde, ofiste, arabada, uçakta ve daha sayamadığımız birçok yerde radyasyona sık sık maruz kalmamamıza sebep olduğu ve radyasyonda sağlığımızı önemli derece etkilediği için, bu makalemizde radyasyondan korunmanın yolları hakkında bilgiler paylaşacağız. Elektrikli ve elektronik cihazların her biri radyasyon yaydığı için ve günlü yaşantımızda sık sık elektrikli ve elektronik cihazlar kullandığımız için ne yazık ki radyasyondan kaçmak mümkün olmuyor. Ancak radyasyonun vücudunuzu etkilemesine bir takım yöntemlerle önlem alabilirsiniz. Peki radyasyonda korunma yöntemleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cep telefonları, televizyonlar, bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar ve daha birçok elektrikli ve elektronik aletler vücudumuza radyasyon girmesine sebep oluyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Engizek radyasyonun etkilerinden korunmanın yollarını şöyle açıklıyor: “Mutfakta mikrodalga fırın çalışırken uzakta durmalıyız. Telefonla konuşurken de kulağımıza değdirmeden, mümkünse kulaklıkla konuşmamız sağlığımız açısından çok önemlidir. Çernobil’de hava akımlarıyla çeşitli ülkelere taşınıp yeryüzüne inen radyoaktif maddeler, insanı dıştan ve içten olmak üzere iki yoldan ışınladılar. Solunum yoluyla vücuda alınan radyoaktif maddeler içten, toprak ve bitkilere bulaşması sonucu dıştan ışınlamışlardır. Ülkemizde komşu ülkelere olan sınırlarımızda çok sayıda radyasyon algılayıcıları var. Tomografi çektirmiş olan bir kişiden uzak durmamamız, fakat tiroit tedavisi için I-131gibi radyoaktif madde alan kişiden uzak durmamız gerekiyor”dedi.

Radyasyona maruz kalmış kişilerin buhar banyosu yapması radyasyonun etkilerini vücuttan uzaklaştırıyor. Eğer ki aşırı derece de radyasyona maruz kaldığınızı düşünüyorsanız Engizek’in önerilerini dikkate almalı ve buhar banyosu yapmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver