Radyasyon Nedir Hakkında Bilgi

Radyasyon Nedir

Radyasyon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Radyasyon Nedir, Radyasyon Ne Anlama Gelir, Radyasyon Ne Demektir, Radyasyon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Radyasyon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Radyasyon Anlamı

Bir kaynaktan parçacık akışı ya da dalga biçimindeki enerji yayılımına verilen ad. Işınım da denir. Radyoaktif maddeler kararsız atomlardan oluşur. Kararsız atomların kararlı duruma dönmeleri süresince, yaydıkları parçacık ya da enerjiye radyasyon denir. Canlılar, uzay ve Güneş’ten gelen kozmik ışınlar, yer kabuğunda bulunan radyoizotoplar dolayısıyla toprak ve yapı malzemeleriyle su ve gıdalar gibi doğal kaynaklı radyasyonla birlikte yaşarlar. Buna ek olarak, tıp ve endüstride, araştırma ve eğitim amaçlı kullanılan yapay radyasyon kaynakları nedeniyle de sürekli olarak radyasyon etkisi altındadırlar. Normal koşullarda doğal ya da yapay radyasyon kaynaklarından alınan radyasyon miktarı genellikle çok düşüktür. Buna karşın, aşırı radyasyon insan vücudundaki hücreler üzerinde hasar yapıcı etkilerinden dolayı zararlıdır.

Radyasyonun deri kızarıklıklarından kansere, hatta ölüme kadar uzanan olumsuz sağlık etkileri vardır. Bu etkiler alınan radyasyon tipi, miktarı, radyasyondan etkilenme biçimi ve süresiyle ilgilidir. Bazı etkiler yıllar sonra ortaya çıkabilir. Duyu organlarıyla algılanamayan radyasyon yalnızca bazı özel ölçüm araçlarıyla belirlenebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Radyasyon Nedir Radyasyon ödev ara Radyasyon kelime anlamı Radyasyon sözlükte ara Radyasyon ansiklopedi bilgi bankası ara Radyasyon ne demek Radyasyon neye denir

Radyasyon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver