Pusulanın en çok kullanıldığı meslekler nelerdir?

Konu ile alakalı etiketler: pusulayı en çok kimler kullanır, pusulayı kimler kullanır, pusulayı en çok kim hangi meslek elemanları kullanılır, pusula hangi alanlarda kullanılır, , pusulayı en çok hangi meslek kullanır, yönleri kullanan meslekler, pusulayi en çok kimler kullanir neden, yönler hangi mesleklerde kullanılır, pusula hangi mesleklerde kullanılır, pusulayı hangi meslekler kullanır, pusulayı en çok kim kullanır, pusulayı kimler kullanmıştır, yönlerin kullanıldığı meslekler, yönleri kimler kullanır, pusulayı en çok hangi meslek elemanları kullanır, mıknatıs hangi mesleklerde kullanılır, hangi meslekler yonleri kullanir, pusula günümüzde en çok hangi alanlarda kullanılmaktadır, pusula hangi mesleklerde, pusula en çok hangi alanlarda kullanılır, pusula günümüzde en çok hangi alanlarda kullanılır, yönleri hangi meslekler kullanır, pusulayı en çok hangi meslek, pusulayı em cok kım kullanır, 

Pusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yeryüzünde manyetik kuzeyi gösteren bir alettir.Birçok çeşidi vardır.Bu bölümde dağcılar ve gezginler için kullanışlı iki çeşit pusula tanıtılacaktır.

A-Silva Pusula

B-Mercekli Pusula: Farklı amaçlar için sağlam ve dayanıklı imal edilmişlerdir.Hedef açısınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kapakta bulunan ince çelik tel ve açıyı okumaya yarayan mercek üzerinde bulunan yarık vasıtası ile(gez-göz-arpacık gibi)çok hassas ölçebiliriz.

Hedef açısı alırken aşağıdaki gibi tutulur.

Bir noktanın hedef açısını alma

PUSULA KULLANIMI

MANYETİK SAPMAPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? MANYETİK KUZEYPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? COĞRAFİ KUZEY NEDİR?

Pusulamızın gösterdiği kuzey her zaman manyetik kuzeydir ve bu gerçek coğrafi kuzeyden birkaç derece farklıdır. Bu farklılığın adı ‘’Manyetik Sapma’’dır. Bu sapmaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Bu farklılıkta haritalarda gösterilmektedir.

PUSULA İLE YÖN BULMA:

Pusula ile ilgili 3 temel beceriyi öğrenmelisiniz:

1- Kerteriz ayarlamak
2- Kerteriz almak
3- Kerteriz takip etmek

Kerteriz: En basit anlamıylaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? manyetik kuzey (pusulanın manyetik iğnesinin gösterdiği yön) ile hedef nokta arasındaki açıdır.

1-KERTERİZ AYARLAMAK:
Önceden harita üzerinden (Bakınız Silva 1-2-3 Sistemi) okunmuş veya arazide alınmış kerteriz açılarını kullanarak ilerlemek için pusulayı ayarlamanız gerekir. Pusulanın ayarlanması demekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik üzerinde uygun rakamın (kerteriz açısı) referans çizgisi ile kesiştirilmesi demektir. Örnek olarak; eğer sapakta indiğinizde 60 derece ile yaklaşık 10 dakika yürüdüğünüzde uygun bir kamp alanına varacağınız söylendi ise yapmanız gereken şudur:

Sapakta indikten sonra pusulanızı çıkartıp döner bilezikteki 60 rakamını referans çizgisi ile çakıştırırsınız. Sonra pusulanın tamamını (yürüyeceğiniz için vücudunuzu da) döndürerekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? manyetik iğnenin kuzey ucu ile bilezik üzerinde “N” (kuzey) işaretini çakıştırırsınız. (Silva pusulalarda kuzeyi göstermesi gereken bütün bu bölümler kırmızıdır ve hızlı çalışırlar). Pusulanızın üst kısmında yer alan “gidilen yön” okları size kamp alanının yönünü göstermektedir. Bu hedefe gitmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir ama merak etmeyin biraz tekrarla pusula kullanımında uzmanlaşırsınız.

Unutmamanız gerekenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanın manyetik olarak ölçüm yaptığıdır. Tükenmez ve otomatik basmalı kalemlerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?sırt çantası iskeletleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? metal bilezikli saatlerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yüzükPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? araba gibi metal cisimler ile cep telefonuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bilgisayar benzeri manyetik dalgalar yayan bir ekipmanın pusula ibresini saptıracağını düşünmelisiniz. Ölçümler bu tip cisimlerden uzakta yapılmalıdır.

Belli yerlerde kayaların içinde çok fazla ferro-metal var isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ile yön bulmak olanaksızdır. Ülkemizdeki en bilinen örneklerden birisi de Uludağ ve volfram madenidir.

2-KERTERİZ ALMAK:
Kerteriz ayarlamak için ilk önce kerteriz almanız gerekir. Bunu harita üzerinde öğrenebilirsiniz (Silva 1-2-3 Sistemi) ya da arazide gitmek istediğiniz noktaya giderek yapabilirsiniz. Diyelim kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ileride bir tepeye çıkmak istiyorsunuz. Aranızda belirgin bir coğrafi engel yok ama ormanın içine girdiğinizde ağaçlar zirveyi görmenize engel olacak ve siz ormanın içinde yol bulmakla uğraşıp vakit kaybetmek istemiyorsunuz. Yapmanız gereken zirvenin kerterizini almak.

Kerteriz almak için pusulayıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gidilen yön oku zirveyi gösterecek şekilde elinizde tutmanız gerekir. Daha kolay ve hassas ölçüm yapmak için pusulayı göz seviyenizde tutabilirsiniz ama pusula tabanının yere tam paralel olması gerektiğini unutmayın. Döner bileziği çevirerek manyetik kuzey ibresi ile kuzeyi gösteren “N” işaretini ve kırmızı oku çakıştırın. Çakışma noktasında kapsül içindeki çizgiler ile ibre paralel olacaktır. Böylece manyetik kuzey ile hedef arasındaki açıyıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kerteriz açısını bulursunuz.

Orman içinde yürürken sıklıkla pusulayı kullanarak ilerleme yönünüzün doğru olduğunu kontrol edin. Kerteriz açısını okumanız şart değildir ama kapsülün kazara dönmesi durumunda yanlış yöne sapacağınız kesin olduğundan kerteriz açısını ezberlemek ya da not etmek iyi bir alışkanlık olur.

3-KERTERİZİ TAKİP ETMEK:
Alınmış kerterizi izlemek teorik olarak basittir ama hepimiz biliriz ki arazide uzakta belirgin görünen noktalar örneğin bahsettiğimiz zirvePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? biz ilerledikçe görünmez olurlar ve yön şaşırabiliriz. Arasıra pusulalarımızdan yapacağımız yön kontrolü çok sağlıklı olmaz. Hiç hata yapmamak için pusulayı hep elimizde tutmamız gerekir. Onun yerine ilerlememiz gereken hayali bir çizgi üzerinde belirgin noktalar saptayıp devam etmek daha kolaydır. MeselaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirgin bir ağaç tam olarak ilerleme hattımızdaysaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ilk önce ağaca gideriz. Bunu yaparken ağacı görerek bir gölün çevresinden dolaşabilirizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? biraz sağa ya da sola kayarak köprü geçebiliriz. Ağaç bizim birinci kerteriz noktamızdı ve yanına geldiğimizde pusulamızdaki kerteriz açısı yine varmak istediğimiz noktayıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zirveyi göstermektedir. Zirveyi göremesek bile başka ara kerteriz noktaları belirleyerek adım adım hedefe varırız.

GERİDEN KESTİRME
Zaman zaman ara kerteriz noktalarınızı kaybedebilirsiniz. Geriden kestirme tekniği ile fazla zaman kaybetmeden doğru yönde ilerlemeye devam edersiniz. Bunun için bir önceki kerteriz noktanızı görmeniz gerekmektedir.

Geriye dönün ve pusulanızı da kendiniz ile beraber döndürün. 180 derece döndüğünüzde pusulanın Güney (beyaz) ibresi kapsülün içindeki kuzey okuyla çakışmalıdır. Bu halde gidilen yön okunun önceki kerteriz noktasını gösteriyor olması gerekir. Eğer göstermiyorsa gösterinceye kadar sağa ya da sola hareket edin. Bu işlemi rotadan saptığınızı düşündüğünüz her zaman yapın.

DÖNÜŞ KERTERİZİ
Diyelim ki zirveye vardınız ve aynı yolu izleyerek dönmek istiyorsunuz. Kampınızın ya da arabanızın kerterizini almadınız hatta artık onları göremiyorsunuz. Geri dönmeniz hala çok kolay. Yola çıktığınız nokta ile kerterizini aldığınız varış hedefi arasında 180 derece açı farkı vardır. İki ayrı teknikle dönüş yolunuzu bulabilirsiniz.

*Birinci yöntemde; kerteriz açınızı matematik olarak 180 derece ayarlarsınız. Eğer kerteriz açınız 180 den küçük ise 180 derece ekleyin; 180 dereceden büyükse 180 çıkartın. Dönen bileziği ayarlayın ve gidilen yön oku sizi başlangıç noktanıza geri götürecektir.

**İkinci yöntemde; mevcut kerteriz açısını değiştirmeden aynen geri kestirme yönteminde olduğu gibi manyetik ibrenin güney ucunun kapsül içindeki kırmızı yön okuyla çakıştırdığınızda pusula 180 derece dönmüş olur.

ENGELLERİN ÇEVRESİNDE YÖN BULMAK
Eğer kerteriz açınızla ilerlerken arkasını göremediğiniz yani ara kerteriz alamadığınız bir yere gelirseniz ne yapacaksınız?

Yapacağınız tek şey yanlara kaymak ve devam etmektir. Eğer sağa ya da sola kaç metre veya pratik olarak kaç adım kaydığınızı ölçersenizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? engeli geçtikten sonra bir o kadar ters yöne ilerlersiniz. Böylece engeli çizgisel olarak yapmanız gerektiği gibi aşarsınız. Bu işlemi yaparken iki önemli dikkat edilecek nokta vardır.

*BirincisiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yana kaymaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sağa ya da sola 90 derece ile yapılmalıdır. Çapraz kaymalar hata yapmanıza yol açar.

**İkincisi ise yana kaydıktan sonra da kerteriz açısı ile ilerlemeye devam etmektir. Zaten aksi durumda çapraz ilerlemiş olursunuz.

SILVA 1 – 2 – 3 SİSTEMİ

Başlangıç ve varış noktalarını pusula ile birleştir. Harita üzerinde gitmek istediğiniz hayali çizgiyi pusulanın bir kenarına gelecek şekilde pusulayı haritaya yerleştir.

Kerteriz açısını bulun. Döner bileziği döndürerek üzerindeki kırmızı “N” harfi ile manyetik iğnenin kırmızı ucunun gösterdiği manyetik kuzeyi çakıştır. Bileziği kenarındaki referans çizgisine denk gelen açıyı okuyun.

Kerteriz açısını takip edin. Pusulayı yere paralel olark gövdenizin önünde tutarak manyetik iğnenin manyetik iğnenin kırmızı ucu ile kuzey okunun kırmızı kısmını tamamen üst üste bindirin. Gidilen yön okunun gösterdiği yön tam olarak haritada gitmek istediğiniz noktayı göstermektedir. Başınızı kaldırıp ileri baktığınızda göze çarpan bir yer işaretini belleyin ve ona doğru yürüyün. Bu işlemi hedefe varıncaya kadar tekrarlayın.
PUSULASIZ YÖN BULMA
1)GÜNEŞİN DOĞDUĞU YERE GÖRE
Güneşin doğduğu ya da battığı yeri biliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yönlerinizi saptamanız kolaydır. Yüzünüzü güneşin doğduğu yere çevirin ve kollarınızı iki yana açın;
-Yüzünüz Doğu
-Arkanız Batı
-Sol kolunuz Kuzey
-Sağ kolunuz Güney
Bu dört yöne ” Ana Yönler ” adı verilir. Yüzünüzü güneşin battığı yere döndüysenizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu bölünüm tam tersi olarak değişecektir.
2)SAATİNİZİ KULLANARAK YÖN BULMAK
Bunun için akrep ve yelkovanı olan klasik bir saate sahip olmanız gerekmektedir. Digital saatiniz varsa hiç şansınız yok.
-Saatin akrebini ( kısa olan ucu ) güneşe doğru çeviriniz.
-Saatin yelkovanını ( uzun olan ucu ) 12’nin üzerine getiriniz.
-Saatiniz bu konumda ikenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? akrep ve yelkovan arasındaki açının tam ortası güneyi gösterir. ( Bu yöntem kuzey yarımküre için geçerlidir )
3)KUTUP YILDIZINA BAKARAK YÖN BULMAK
Gece bulutsuz bir havada kutup yıldızını ( kuzey yıldızı ) bularak yönümüzü belirleyebiliriz. Kutup yıldızıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? küçükayı takım yıldızı olarak bilinen yıldız grubunun en ucundaki parlak yıldızdır. Bu yıldızı bulmak için üç ayrı yöntem kullanabiliriz. ( Kuşkusuz farklı yöntemler de vardır )
a) Küçükayı’yı bulabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? takımın sonuncu yıldızı kutup yıldızıdır.
b) Büyükayı’yı bulabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Büyükayı’nın tabanını oluşturan iki yıldızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kutup yıldızı ile aynı doğrultudadır. Büyükayı’nın tabanını oluşturan iki yıldızın arasındaki uzaklığın 5 katını küçükayı’ya doğru uzatırsanız kutup yıldızını bulursunuz.
c) Cassiopeia ( Kraliçe ) takım yıldızını tanıyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu yıldız grubundan yola çıkabilirsiniz. Cassiopeia takım yıldızıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir çoğumuz tarafından bilinir. Ancak belki adını bilmiyor olabiliriz. Bu yıldız grubu gökyüzünde “M” ya da duruma göre “W” şeklinde dikkat çekici bir şekilde görünen 5 yıldızdan oluşur. Bu takımı bulduktan sonra Büyükayı’yı bulmamız gerekmektedir. Cassiopeia’danPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Büyükayı’ya doğru bir hat oluşturulduğundaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kutup yıldızı bu hattın tam ortasına gelir.
4)FARKLI BİLGİLER
-Ağaçların ve büyük kayaların kuzeye bakan yüzleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzey rüzgarının etkisi ile yosunlu olur.
-Karınca yuvalarının kuzeye bakan yüzlerinde daha çok toprak yığılıdır.
-Minarelerin şerefe kapıları güneye bakar
-Müslüman mezarlarında mezar taşları güney yöne dikilir.
HARİTA BİLGİSİ VE YÖN BULMA

Yeryüzünün bir parçasının yukardan kuşbakışı görünümünün matematik yöntemlerle küçültülerek ve üzerine özel işaretler koyarak bir düzlem üzerine çizilmiş şekline HARİTA deriz. Haritaların kolay ve anlaşılır olabilmesi için en gerekli ayrıntılara yer verilir.Harita üzerindeki iki nokta arasındaki uzunluğunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?arazide aynı iki noktanın arasındaki ölçülen yatay mesafesine olan oranını ÖLÇEK olarak adlandırırız. Haritaların alt köşelerinde hangi ölçekte yapıldıklarını gösteren işaretler vardır( 1:500.000 – 1:250.000 – 1:50.000 – 1:25.000 gibi ). Bir haritada bu ölçeğin paydasında yer alan rakam ne kadar büyük olursa haritanın ölçeği o kadar küçük olur. 1:50.000 ölçekli bir harita üzerindeki 1 cm. gerçekte 50.000 cm. karşılık gelir(500m.).Bütün ölçekli haritalarda her bir kare 1 km² dir.

HARİTA BİLGİSİ VE DOĞADA HARİTA KULLANIMI

GİRİŞ

Araştırmamızın ilk bölümünde pusula kullanma ve doğada yön bulma üzerinde duruldu. İlk bölümde konu tamamen haritaya sahip olmadığımız koşullarda ele alındı. Çünkü ülkemizde doğa insanlarının kullanımına açıkPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?uygun ölçekli haritalar bulunmamaktadır. ( Örneğin 1 / 25.000 ) Bu tür haritalar ülkemizde daha çok askeri amaçlı olarak üretilmekte ve sivil kullanıma sunulmamaktadır.

Bu bölümde bir şekilde bu tür haritalara sahip olduğumuz varsayımında nasıl yararlanabileceğimiz anlatılacaktır. Ancak böyle bir haritamız olmasa bilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritalar hakkında genel bir bilgiye sahip olmak ve kullanmasını bilmek Pusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?gene de doğa insanlarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dağcılarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? mağaracılar ve gezginler için bir gerekliliktir.

HARİTA NEDİR ?

Yeryüzünün belli bir parçasının coğrafi özellikleriniPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belli ölçekler kullanarak matematiksel olarak küçültüpPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?üzerine özel işaretler ekleyerek düz bir yüzey üzerine çizilmesi ile elde edilen grafiksel gösterime harita adı verilmektedir.
Yapılış amaçlarına göre deniz haritalarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hidrografi haritalarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hava haritalarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? jeolojik haritalar gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır. Doğa insanları tarafından kullanılan haritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yeryüzü özelliklerini gösterenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir takım eş yükselti eğrileri ve işaretler yardımı ile içinde bulunulan arazi parçasının doğal yapısını tanımamıza yardımcı olacak şekilde hazırlanmış topografik haritalardır.

HARİTALARIN HAZIRLANMASI

Bir haritanın hazırlanmasıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritası çıkartılacak bölge üzerinde yapılan çeşitli ölçüm ve araştırmalara dayanmaktadır. HaritaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? plan ya da kroki çıkartılması işi ile uğraşan bilime Kartografya ( Haritacılık ) denmektedir.
Son yıllarda haritacılık çalışmaları daha çok hava fotoğraflarına dayalı olarak yürütülmektedir. Optik alandaki gelişmelerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? elektronik uzaklık ölçüm aletleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? GPS ve bilgisayar kullanımı da hazırlanan haritaların güvenilirliğini artırıcı etki yapmıştır.

ÖLÇEK NEDİR ?

Harita yapılırken ilk işPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritası yapılacak bölgenin gerçeğe göre ne oranda küçültüleceğine karar vermektir. Bu iş için belirlenen orana ölçek denir. ÖzetlePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerindeki uzaklık ile doğadaki gerçek uzaklık arasındaki oranPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanın ölçeğidir.

Her haritanın mutlaka bir ölçeği bulunur. Bu ölçek haritanın altında yazılıdır. Harita ölçeği genellikle kesirli ya da oranlı bir rakam olarak belirtilmektedir. 1 / 100.000 ya da 1 : 100.000 gibi. Kesirli ya da oranlı ölçeklerin yanı sıraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? grafik ölçek olarak adlandırılanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir doğru parçası üzerinde bölümlere ayrılmış şekilde gösterilen ölçekler de bulunmaktadır.

Kesirli ya da oranlı ölçeklerdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kesrin paydası büyüdükçePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanın gösterdiği ayrıntı azalır. Farklı bir söyleyişle kesrinin paydası küçük olan haritalar daha fazla ayrıntıya sahiptirler.

ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 100.000 ölçekli bir haritanın anlamıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerindeki 1 santimetrenin gerçekte 100.000 santimetre ( 1000 m. ) olduğudur. 1 / 50.000 ölçekli bir haritada isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 cm = 50.000 cm ( 500 m. ) dir. Özetle daha ayrıntılı bir harita istiyorsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? paydasında yazan rakamı daha küçük bir harita tercih etmemiz gerekecektir.

Dağcılar ya da doğa ile uğraşan insanlar tarafından tercih edilen haritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 50.000 veya 1 / 25.000 ölçekli haritalardır. Bu tür haritalarda doğada bizlere lazım olabilecek bir çok ayrıntıyı bulabiliriz. Özel olarak hazırlanan orienteering haritaları isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 15.000 veya 1 / 10.000 ölçekli olmakta ve daha çok ayrıntıyı barındırmaktadır. Örneğin arazi üzerindeki bir dikenli tel bile bu haritalarda belirtilmektedir.

Burada karıştırılan ve genellikle yanlış kullanılan bir kavrama da kısaca yer vermek istiyorum. Paydasında yazan rakam küçük olan bir haritaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? “küçük ölçekli” bir harita değildir. Tersine büyük ölçekli bir haritadır. Paydasında yazan rakamın küçük olmasına bakarak haritayı küçük ölçekli olarak adlandırmak yanlış bir tanımlamadır. Çünkü paydada yazan rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? küçüldükçe aslında haritanın ölçeği büyümektedir.

NEREDEN HARİTA SATIN ALABİLİRİZ ?

Ülkemizde Cumhuriyet sonrası 1925 yılında kurulan Harita Genel MüdürlüğüPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ülke çapında harita hazırlanması işi ile uğraşmaktadır. MSB’na bağlı askeri bir birim olarak çalışan bu kurumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1983 yılında Harita Genel Komutanlığı adını alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Komutanlığın karargahı ve harita satış yeri Cebeci / Ankara adresindedir.

Bu kurumun yanı sıraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Köy HizmetleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Orman Genel MüdürlüğüPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? MTAPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? DSİ gibi kurumlar da kendi alanlarında haritalar üretmekte ve hatta satışa da sunmaktadırlar. Harita Genel Komutanlığı’nın hazırlayıp satışa sunduğu bir çok harita bulunmaktadır. Bu haritalar içersinde satışına izin verilenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ölçeğinin paydası en küçük topografik harita ( en büyük ölçekli harita ) 1973 yılı yapımı olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 250.000 ölçeğe sahiptir. Bu ölçekteki bir Türkiye haritasıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 46 x 53 cm. ebadında toplam 71 paftadan oluşmaktadır. Bir paftasının bugünkü fiyatı 5.500.000 liradır. ( yaklaşık 8 $ )

Satışına izin verilmeyen ve “Hizmete Özel” statüsünde yer alan 1 / 25.000 ölçekli Türkiye haritası ise 51 x 69 cm ebadında yaklaşık 7000 paftadan meydana gelmektedir.

HARİTA ÜZERİNDE KULLANILAN İŞARETLER

Kullanıcıların haritayı daha kolay anlayabilmesi için harita üzerinde bir takım semboller ve işaretler kullanılmaktadır. Bunların tümüne Konvansiyonel işaretler adı verilmektedir. Bu semboller uluslar arası bir harita dilinin oluşturulabilmesi amacı ile standartlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Bütün haritaların altında ya da yanında bu sembollerin açıklamaları bulunmaktadır. Bu bakımdan bunları ezberlemeye gerek yoktur. AncakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bazı çok kullanılan işaretleri tanımak harita okuma sırasında sürat ve kolaylık getirecektir.

HARİTA YORUMLAMA

Topografik bir haritaya baktığınızdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sadece haritaya bakarak bölgeyi kafanızda canlandırabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ya da başka bir değişle haritaya bakarak arazinin yapısını kafanızda üç boyutlu olarak oluşturabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı yorumlama yeteneğiniz var demektir. Harita yorumlama yeteneğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zaman içinde geliştirilebilecek bir özellik olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?doğada yön bulma konusunda pratik bir beceri ve doğru tahmin olanağı yaratmasının yanı sıra doğada daha iyi ve doğru rota seçimi yapmamızı da sağlayacaktır.

Haritayı yorumlayabilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde bulunan eş yükselti çizgilerini kullanırız. Bunlar harita üzerinde eşit yükseklikteki noktaları birleştiren kontur çizgileridir. Genellikle kahverenginde çizilirler ve beş çizgide bir daha koyu olurlar. Belirli aralıklarlaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu çizgilerin yükseklikleri üzerlerine yazılır. Bir dağa baktığımızı düşünelimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?eş yükselti çizgilerinin şekli dağın şeklini bize gösterirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çizgilerin yoğunluğu ise eğim hakkında bilgi verir.

Topografik bir haritayı incelediğimizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hafif eğimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dik eğimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çukurPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? uçurumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? tepePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? vadiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sırtPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? boyunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zirvePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?çöküntü alanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dere yatağı gibi sık karşılaştığımız arazi yapılarını hemen tanıyabilmek harita yorumlamanın püf noktalarıdır.
( Elimizde harita olmadığı için bu yapıların tanıtımına şimdilik girmiyorum )

HARİTAYI YÖNÜNE KOYMAK

Bir topografik haritayı yorumlayabilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ilk önce harita üzerindeki ayrıntılar ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazi üzerindeki ayrıntıların birbirine uydurulması gerekmektedir. Bunu yapmaksak haritayı okumakta güçlük çekeriz. Özetle harita yorumlamanın ilk adımıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı yönüne koyma ile başlar. Haritayı yönüne koymakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita yatay konumda iken haritanın kuzeyi ile gerçek kuzeyi çakıştırmak demektir. Böylece haritadaki şekillerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazi ile birebir eşleşmiş olur.
Haritayı yönüne koymak için en uygun yol pusula kullanmaktır. Ancak pusulamız yoksaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazideki bir takım özellikler kullanılarak da harita yönüne koyulabilir.

PUSULA KULLANARAK HARİTAYI YÖNÜNE KOYMAK
1- Haritanızı düz bir zemin üzerine yatay olarak yerleştirin
2- Pusulanızı haritanın üzerine bırakın ve bir elinizle kıpırdamaması için hafifçe tutun.
3- Pusula ibresi kuzey ucu ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanızın kuzey-güney çizgileri (boylam çizgileri) birbirine teğet olana kadarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?pusulanızı kıpırdatmaksızın haritanızı yavaşça çevirin 4- İstenilen konum elde edildiği andaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanız yönüne koyulmuş demektir.

ARAZİDEN YARARLANARAK HARİTAYI YÖNÜNE KOYMAK

Pusulanız yokPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ancak farklı yöntemlerle yönleri belirleyebiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzeyi belirleyin ve haritanızın kuzeyini ( Bir haritanın üst tarafı her zaman kuzey yönünü gösterir ) belirlediğiniz kuzeye doğru çevirin. Haritanız yönüne koyulmuş olur.

Eğer yönleri belirleyemiyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? izleyebileceğiniz iki yol vardır.

1- Haritada gördüğünüz karayoluPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? demiryoluPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? telefon hattıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? enerji hattıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gibi düz çizgi ile belirtilen bir işaretten yaralanabilirsiniz. Haritada gördüğünüz bu hattı arazide bulupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı buna paralel konuma getirirseniz işlem kabaca tamamdır.

2- Böyle bir hat yoksa o zaman arazideki gördüğünüz ve bildiğiniz bir noktayı kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için harita üzerinde hangi noktada bulunduğunuzu da biliyor olmamız gerekir.
a) Bulunduğunuz nokta ile belirlediğiniz noktayı harita üzerinde bir çizgi ile birleştirin.
b) Sonra bu çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazide belirlediğiniz noktayı gösterene kadar haritayı döndürün
c) Haritada bulunduğunuz nokta – Haritada belirlediğiniz nokta – Belirlediğiniz noktanın arazideki görüntüsü aynı hat üzerinde ise kabaca harita yönüne koyulmuş demektir.

HARİTADA UZAKLIK HESAPLAMAK

Bunun için bir cetvele ihtiyacımız vardır. Çoğu pusulanın kenarında bu iş için kullanabileceğimiz bir cetvel bulunmaktadır. Arasındaki uzaklığı hesaplamak istediğimiz iki nokta arası cetvelle ölçülür. Bulunan rakam harita ölçeği ile kıyaslanarak uzaklık hesaplanır. ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde arasındaki uzaklığı hesaplayacağınız iki nokta belirleyin. Bunlara A ve B noktaları diyelim. A ve B noktaları arasına cetvelinizi yerleştirerek düz bir çizgi çizin. Daha sonra bu çizginin uzunluğunu ölçün. AB arasının 7 cm olduğunu varsayalım. Haritanızın ölçeği 1 / 50.000 isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 cm = 500 m.dir. AB arası 7 cm. olduğuna görePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? AB = (7 x 500) = 3.500 m. bulunur.

Haritanızın ölçeğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 25.000 olsaydı aynı uzaklık 7 x 250 = 1750 m. olacaktı. Burada dikkat edilmesi gereken şey hesaplanan uzaklığınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuş uçuşu olarak hesaplandığıdır. Eğer haritada çizdiğimiz çizgi üzerinde düz olarak ilerlememize bir engel yoksaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sorun yoktur ölçülen uzaklık yürünecek uzaklıkla aynıdır.

Aksi durumlarda ( doğada genellikle aksi durum geçerlidir ) bu yöntemle hesaplanan uzaklık bize sadece bir fikir verebilir. Arazi koşullarında kuş uçuşu gidilmediği durumlarda uzaklığın doğru olarak hesaplanabilmesi için bir takım farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden kısaca bahsedeceğim.

1) İP SERME YÖNTEMİ

Haritada iki köy arasındaki kıvrılarak giden bir yolun uzunluğunu hesaplamak istediğimizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde iki köyü birleştiren yolun üzerinePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yol ile birebir örtüşecek şekilde ince bir ip serilir. Sonra bu ip açılıp ölçülür ve bulunan değer harita ölçeği ile kıyaslanarak gerçek uzunluk hesaplanır.

2) PENÇE İLE HESAPLAMA

“Pençe” tabir edilen ve bu iş için üretilmiş özel bir alet bulunmaktadır. Aletin özelliğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geniş ve dar aralıklardan oluşmasıdır. Kıvrılarak giden yol pençe ile ölçülür ve kaç tane geniş aralıkPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kaç tane dar aralık geldiği hesaplanır. Geniş ve dar aralıkların kaç santime karşılık geldikleri bellidir. Buna göre uzaklık değeri bulunur ve harita ölçeği ile kıyaslanarak gerçek uzunluk hesaplanır.

HARİTANIZA BAKARAK KOORDİNATLARINIZI HESAPLAYABİLİRSİNİZ

Doğada kaybolduğunuzu ya da bir kaza geçirdiğinizi varsayalım. Telsiz ya da cep telefonu aracılığı ile yarım ekiplerine ulaşabilirsiniz. Ancak yardım ekiplerinin size ulaşabilmesi için onlara nerede bulunduğunuzu tam olarak anlatabilmeniz gerekir. Çeşitli şekillerde bulunduğunuz yeri tarif edebilirsiniz ama aslında bunun en sağlıklı yoluPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?bulunduğunuz noktanın koordinatları onlara verebilmektir. GPS sahibi iseniz bu çok kolaydır.

Koordinatlarınızı hemen görebilirsiniz. Değilseniz üzülmeyin haritanıza bakarak da koordinatlarınızı hesaplayabilirsiniz.

Harita üzerinde bulunduğumuz noktayı rakamsal olarak belirleyebilmek için
kareleme yöntemi kullanılır. HaritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı doğu-batı ve kuzey-güney ( grid çizgileri ) doğrultularda kesen çizgilerle karelenmiştir. Her çizginin bir numarası bulunur. Bu numaraları kullanarak yerimizi tarif ederiz. ( Burada bir dip not olarak şu bilgiyi vermekte yarar varPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? her haritada ölçek ne olursa olsunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? her bir kare = 1 km² dir. )

KARELEME YÖNTEMİ NEDİR ? 


İzlenecek yöntem şu şekildedir. Önce harita üzerinde bulunduğumuz noktayı işaretleriz. Daha sonra bu noktanın haritanın hangi karesine denk geldiğine bakarız. Bulunduğumuz noktanın 38 yatayPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 50 dikey çizgilerinin kesişerek oluşturduğu bir kare içinde olduğunu varsayalım. Kareleme yöntemiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu karenin hem yatay hem dikey çizgisinin 10 eşit parçaya bölünmesi esasına dayanır. 1 / 50.000 ölçekli bir haritada çalışıyorsak bölme aralıkları 2 mm. 1 / 25.000 ölçekli bir haritada çalışıyorsak bölme aralıkları 4 mm. dir.

Daha sonra harita üzerinde bulunduğumuz noktadan yatay ve dikey çizgilere dik gelecek şekilde birer çizgi çekeriz. Çektiğimiz çizgilerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 10’a böldüğümüz alanlarda hangi rakama karşılık geliyorsa bu rakamları kullanırız. Bu rakamların yatay çizgide 9Pusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dikey çizgide 7 olduğunu düşünelim. 9 ve 7 rakamı oluşturacağımız 6 haneli koordinat değerimizin üçüncü ve sonuncu rakamlarını oluşturacaktır.
Koordinatımızı belirleyebilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kareyi oluşturan rakamları önce yatay çizgi değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sonra dikey çizgi değeri gelecek şekilde arka arkaya yazarız ve 3850 rakamını elde ederiz. Üçüncü rakam olarak belirlediğimiz 9 ve sonuncu rakam olarak belirlediğimiz 7 rakamını da yerlerine koyarsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 389507 rakamını elde ederiz. Bu 6 haneli rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bizim harita üzerinde bulunduğumuz noktanın koordinatıdır. Bu koordinatları verdiğimizde bizi arayanlar elleri ile koymuş gibi bulabilirler.

HARİTADAN PUSULAYA İSTİKAMET AÇISI ALMAK

Harita ve pusulanın birlikte en yaygın kullanım şekli budur. Doğada elimizde haritamız varsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritaya bakar ve belirlediğimiz bir noktadan ( bu genellikle bulunduğumuz noktadır ) başka bir noktaya gitmeyi planlarız. Bu işlemi yaparken haritadan pusulaya istikamet açısı almamız gerekir. Ayrıca görüş mesafesinin düşük olduğu alanlarda yol alırken de bu yöntem oldukça kullanışlıdır.

Yapılacak işlemler şu şekildedir:

1) Haritanızı yere paralel konumda tutun. Harita kuzeyinin nereyi gösterdiği önemli değildir. ( Ancak gene de harita ile işlem yapmadan önce haritayı yönüne koymak iyi bir alışkanlıktır ) Harita üzerinde bulunduğunuz A noktası ile gitmek istediğiniz B noktasını bir çizgi ile birleştirin.

2) Pusulanızın uzun kenarınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hareket yönü okuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B’ yi gösterecek şekildePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çizdiğiniz çizgiye teğet ya da paralel olacak şekilde A ile B arasına yerleştirin.

3) Pusula yuvası kuzey – güney çizgileriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanın kuzey – güney çizgilerine (boylamlarına) paralel olana kadar pusulanızın döner bileziğini çevirin.

4) Paralel konuma ulaşıncaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına gelen döner bilezik rakamını okuyun. Bu rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sizin A’ dan B’ ye ilerlerken kullanacağınız istikamet açınızdır. Bu aşamadan sonra harita ile işiniz kalmıyorPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? onu katlayıp çantasına koyabilirsiniz. Bundan sonra daha önceki bölüklerde anlatılan istikamet açısı takip etme yöntemlerini kullanacaksınız.

5) Pusulanızı elinize alın ve pusula yuvası kuzey – güney çizgileri ile pusula ibresi kuzey ucu birbirine paralel konuma gelene kadar pusulanızla birlikte kendi etrafınızda dönün.

6) İstenilen konuma geldikten sonraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula hareket yönü okunun gösterdiği yönPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B’ye ulaşmak için izleyeceğiniz yöndür. Ara hedefler belirleyerek yolunuza devam edebilirsiniz.

PUSULADAN HARİTAYA İSTİKAMET AÇISI ALMAK

Bir önceki aşamada yaptığımız işlemin tam tersidir. Böyle bir işlemiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? doğada gözle gördüğümüz ancak haritada tam olarak belirleyemediğimiz bir noktayı saptayabilmek için kullanırız. Dağcıların sık karşılaştıkları bir durumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?bir zirveye çıktıktan sonra etrafta görülen diğer zirvelerin hangileri olduğunu tespit etmekte zorlanmaktır.

Eğer devamlı gidilen bir bölgede iseniz etraftaki diğer zirveleri zaten ezbere bilirsiniz. Ancak ilk kez gidilen bir dağda bunu belirleyebilmek o kadar kolay olmayabilir. Eğer haritayı yönüne koyarak gözle belirleme yapamıyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita ve pusula kullanarak bu durum basit şekilde çözülebilir.

1) Pusulanız ile ilgili zirveye nişan alın.

2) Pusula yuvası kuzey – güney çizgileri ile pusula ibresi kuzey ucu birbirine paralel olana kadar döner bileziği çevirin.

3) Bu konuma gelince istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına gelen döner bilezik değerini okuyun. Bu rakam bulunduğunuz noktadanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğiniz noktaya olan istikamet açınızdır.
4) Şimdi bu açıyı haritanıza aktarmanız gerekmektedir. Bu işlem gönye yardımı ile yapılabilir. Gönyenizi bulunduğunuz noktaya yerleştirin ve tespit ettiğiniz istikamet açısını işaretleyerekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bulunduğunuz nokta ile işaretiniz arasında bir çizgi çekin. Bu çizgi bilmek istediğiniz zirvenin üzerinden geçecektir. Ancak gönye olmaksızın da pusulanızlaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulayı gönye gibi kullanarak işi halledebilirsiniz.
Bunun için pusulanızı haritanız üzerine öyle bir şekilde koymalısınız kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açı değeriniz hiç bozulmadan ( pusula yuvası KG çizgileri harita grid çizgilerine paralel konumda iken ) ve pusula yön oku belirlemek istediğiniz zirveyi gösterirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanızın uzun kenarındaki cetvelPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritada bulunduğunuz noktaya teğet olsun.

5) Bu pozisyondaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritada bulunduğunuz noktaya teğet olan pusula cetvelinden çizeceğiniz düz bir çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?belirlemek istediğiniz zirveden geçecektir. Böylelikle belirlediğiniz zirvenin hangisi olduğunu haritanıza bakarak tespit etmiş olursunuz.

HARİTA YORUMLAMA

Haritaya baktığınızda bölgeyi üçboyutlu zihninizde oluşturabilmeniz en önemli noktadır.Bunu haritadaki yükselti çizgileri sayesinde yapabilirsiniz.Dağın bir yatay kesiti alınır.Çizgiler eşit yükseltileri gösterir.Yükselti çizgilerinin şekli dağın veya tepenin şeklini verir.

Yükselti çizgilerinin şekli dağın şeklini verirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?yoğunlukları eğimi verir.Bir süre sonra haritaya baktığınızda arazinin resmini kafanızda oluşturabilirsiniz..

HAFİF EĞİM

DİK EĞİM

UÇURUM

İÇ BÜKEY

DIŞ BÜKEY

BOYUN

TEPE

SIRT

DORUK ÇİZGİSİ

VADİ

ÇÖKÜNTÜ

DERECİK

TOPLUCA İRDELEDİĞİMİZDE;

1. TEPE

2. VADİ

3. SIRT

4. BOYUN

5. ÇÖKÜNTÜ

6. DERİN VADİ

7. OVAYA BAĞLANAN BURUN

8. UÇURUM

9. GEÇİT

10. DOLGU

1. ……………………………..

2. ……………………………..

3. ……………………………..

4. ……………………………..

5. ……………………………..

6. ……………………………..

7. ……………………………..

8. ……………………………..

9. ……………………………..

10. …………………………….

P U S U L A
Yeryüzünde manyetik kuzeyi gösteren bir alettir.Birçok çeşidi vardır.Bu bölümde dağcılar ve gezginler için kullanışlı iki çeşit pusula tanıtılacaktır.

A-Silva Pusula

B-Mercekli Pusula: Farklı amaçlar için sağlam ve dayanıklı imal edilmişlerdir.Hedef açısınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kapakta bulunan ince çelik tel ve açıyı okumaya yarayan mercek üzerinde bulunan yarık vasıtası ile(gez-göz-arpacık gibi)çok hassas ölçebiliriz.

Hedef açısı alırken aşağıdaki gibi tutulur.

Bir noktanın hedef açısını alma

Mercekli pusulanın açık ve kapalı görünüşleri.

A-Cetvel
B-Hareket Yönü
C-Mesafe ölçmede kolaylık sağlayan ölçekli cetvel
D-Şeffaf yüzey
E-Hedef Açısı Okuma Çizgisi
F-Pusula İçindeki Kuzey-Güney Çizgileri
G-Pusula Açı Kadranı
H-Pusulanın Kuzey Ucu.
Şeffaf olmasından dolayı haritanın ölçeği ile aynı ölçekte olan cetvel ile mesafe ve açı ölçümü kolaylığı sağlar ve çok hafiftir. Silva pusula ile şunları yapabiliriz.
1-Harita üzerinde mesafe ölçme.
2-Kuzeyi Bulma
3-Haritayı kuzeye göre yerleştirme ve haritadan pusulaya hedef açısı bulma
4-Pusuladan haritaya hedef açısı alma.

1-Haritada mesafe bulma
1:25000 ölçekli bir haritada 1cm 25000 cmPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?250 m ve 0.25 km dir.1 mm ise 25 metredir.Haritadaki her kare 1 km2 dir.
2-Kuzeyi Bulma
Üç çeşit kuzey vardır.Gerçek kuzey:Kuzey kutbunun olduğu kuzeydir.Harita Kuzeyi:Haritadaki kuzey ve güney çizgilerinin gösterdiği kuzeydir.Manyetik Kuzey:Pusula iğnesinin gösterdiği kuzeydir.Manyetik kuzey bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.Bu değişiklik haritalarda belirtilir.
3-Haritayı Yerleştirmek
Bulunduğunuz yeri biliyor iseniz çevrenizdeki nehirPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?tepePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?köprü gibi işaretlerin yönüne haritayı çevirmek suretiyle haritayı yönüne koyabiliriz.İkinci yol olarak haritayı yere yayarız pusulanın kuzey oku ile haritanın kuzey oku aynı yöne gelene kadar haritayı çeviririz.
Haritadan Pusulaya Hedef Açısı Alma
Görüş mesafesinin az olduğu bir alanda haritadan hedef açısını bulupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?pusulayı ayarlayarak pusula ile yola devam edilebilir.Haritayı yere koyun gideceğiniz nokta ile bulunduğunuz noktayı bir çizgi ile birleştirin.(Haritanın kuzey yönüne konması gerekli değildir.)

Pusulanın uzun kenarı hedefi gösterecek çizgi üzerine yerleştirin.Pusulanın kuzey-güney çizgilerinin haritanın kuzey -güney çizgileri ile paralel olana kadar çevirin.Haritadaki X harfi le gösterilen çizgi(Kuzey-Güney Çizgisi)Pusula yuvasındaki Y çizgisine paralel olacaktır.

Hedef açısı okuma noktasından hedef açısını okuyun.Pusula iğnesi manyetik kuzeye saptığından manyetik farkı ekleyin veya çıkarın.Avrupa ülkelerinde manyetik fark hedef açısına eklenir.Pusula yuvasınındaki değeri yeni değere göre değiştirin.

Pusulayı haritadan kaldırın ve yere paralel tutun.Pusula yuvasının kuzey-güney çizgileri ile pusula iğnesinin kuzey-güney iğnesi çakışıncaya kadar kendi etrafınızda dönün.

Pusulanın hareket okunun yönü gideceğiniz yöndür.

Bu işlemler esnasında açı hatası yapmamaya dikkat etmelisiniz.Yapacağınız küçük açı hataları hedefinize ulaşmada büyük hatalara neden olur.Aşağıdaki şekilde yapılan 10 derecelik hata 1000 metrede 100 metrelik sapmaya neden olmaktadır.

4-Pusuladan Haritaya Hedef Açısı Alma Bir zirveyi saptamak:
Pusulayı yere paralel tutupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?hareket yönü okunu zirveye doğru çevirin.

Pusulanın kuzey iğnesiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?pusula yuvasının kuzey yönü ile çakışıncaya kadar pusula yuvasını çevirin.

Hedef açısını okuyun ve manyetik farkı bu değerden çıkarın.Yeni değeri hedef açısı okuma çizgisine getirin.

B-Mercekli Pusula Farklı amaçlar için sağlam ve dayanıklı imal edilmişlerdir.Hedef açısınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kapakta bulunan ince çelik tel ve açıyı okumaya yarayan mercek üzerinde bulunan yarık vasıtası ile(gez-göz-arpacık gibi)çok hassas ölçebiliriz.

Hedef açısı alırken aşağıdaki gibi tutulur.

Bir noktanın hedef açısını alma

Mercekli pusulanın açık ve kapalı görünüşleri.

ORIENTEERING
OrienteeringPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dogada harita pusula ile yol-yön bulma sporudur. Bu spor özellikle kuzey olmak üzere tüm Avrupa’da ve Amerika’da yaygin olarak yapilmaktadir ve her geçen gün popülerligi artmaktadir. Her ülkedePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?doga sporu aktivitelerinin baslangiçlari ile ayni zamanda kurulmus olan orienteering federasyonlariPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? her sene sampiyonalar düzenlemekte ve dünyanin en iyi orienteering sporculari kendilerini göstermektedirler.
Orienteering’de amaçPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yaklasik 7-8 km2 lik bir alanda aktivitenin zorluk derecesine göre 6 ile 15 adet arasindaki her biri “kontrol noktasi” olan hedefleri zamana karsi harita pusula yardimi ile bulmaktir. Kontrol noktalari haritanin üzerine isaretlenmekte ve yarismacilar 2-5 dakika aralarla parkura birakilmakta ve kontrol noktalarini bulmalari istenmektedir. Her kontrol noktasindaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? noktayi belirleyen kirmizi beyaz renklerde isaretler ve noktanin bulundugunun kaydedilmesi içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kagit üzerinde farkli delikler açan zimbalar bulunur. Yarismacilar kontrol noktalarina gitmek için izleyecekleri yola harita üzerinde kendileri karar verirler. En kisa süre tüm kontrol noktalarini ziyaret eden yarismaci birinci olur. Verilen maksimum zamandan daha geç dönenler diskalifiye olur veya yarismanin sekline göre geç kalinan miktara göre ceza puani alirlar. Parkur uzunlugu ve kontrol noktalarinin zorlugu katilimcilarin tecrübelerine göre degistirilebilir.
Egitim asamasinda harita kullanmadanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? katilimcilarin yön bulma duyusu gelistirilmektedir. Öncelikle kontrol noktalarininPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yönleri (pusula açisi olarak) ve mesafeleri (adim veya metre birimleri ile) yol notu kagidinda katilimcilara verilmektedir. Katilimcilar üçer dakika ara ile parkura birakilmadan önce parkurla ilgili bilgiler verilmektedir. Pespese çikan katilimcilara farkli parkurlar verilerek birbirlerini takip etmeleri engellenmektedir. Daha sonraki asamalarda basitten daha zor parkurlara dogru gidilmektedir. Orienteering her yastaki ve kondisyondaki insanin yapabilecegi bir spordur.
Orienteering’de amaç dogada sportif veya gezme amaci ile bulunan insanlarin harita-pusula bilgilerini arttirmakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?bilgilenen kisilerin ise kullanim aliskanliklarini gelistirmektir. Böylece doga sporlari yapan kisilerin yön duyulari geliseceginden kaybolma riski azalmakta ve yapilan aktiviteden daha fazla keyif alinmaktadir. Dogada gezen veya spor yapan kisiler her zaman yanlarinda basitPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hafif bir pusula bulundurmalidir.
Orienteering bu kapsami ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bireysel ve takim halinde yapilabildiginden pek çok okulunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? doga sporlari kulüplerinin düzenli aktiviteleri arasina girebilmektedir.
Orienteering’de fiziksel üstünlük yeterli olmamakta yönünü iyi bulan bir yarismaciPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? iyi kosan bir baskasindan daha iyi sonuçlar çikarabilmektedir. Buna göre iyi bir orienteering sporcusu sunlara dikkat etmelidir:
– Parkur ile ilgili verilen bilgilerin dikkatli degerlendirilmesi
– Izlenecek rotanin iyi planlanmasi
– Harita ve pusulanin hatasiz kullanimi
– Zamanin tüm parkur düsünülerek iyi ayarlanmasi
Ülkemizde Orienteering daha yeni taninmaya baslamis olan bir spordur. Senelerdir askeri birliklerin egitimlerinde kullanilmakta olmasina ragmen ilgili bir kulüp veya federasyon kurulamamasinin asil nedeni stratejik olmayan yerlerin dahi haritalarinin bulunamamasidir. Bunun disinda ülkemizde yeni taninan sporlara karsi görünen çekince bir diger sebeptirPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? halbuki TürkiyePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? orienteering sporunun gelismesi için ideal dogal sartlara sahiptir. Bu sartlar altinda orienteering ancak küçük gruplar halinde veya özel organizasyonlarda yapilabilmektedir.
Orienteering adı nereden geliyor?
Türkçeleştirme önerisi olan arkadaşlar için bilgi: Sonu ing’le bitse dahi İngilizce kelime değil.İsveç’çeden geliyor. Dünyada 54 ülkede ulusal federasyonu var. Her ülkede aynı adla biliniyor. Nasıl Kano’yu EskimocadanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? futbol’u ingilizceden almışsak bunu da böyle kabul etmeliyiz.

Orienteering’iPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? oryantasyonPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? navigasyon ile karıştırmayalım! Orienteering güreşPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? tenisPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kaya tırmanışı gibi bir spor dalı. OryantasyonPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ya da navigasyon ise orienteering de dahil olmak üzere yelkencilikPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? havacılık gibi sporlarda kullanılan birer beceriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir eylem. Orienteering’de Oryante etmekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yönlendirmek demek. Örneğin haritayı oryante etmek demek haritanın kuzeyini pusulaya bakarak manyetik kuzeye çevirmek demek. Navige etmekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kontrol noktaları arasında yolunu bularak ilerlemek anlamında kullanılıyor.

Orienteering yarışı nasıl oluyor?
Önceden özel haritası çıkarılmış olan bir arazide diyelim 15 tane kontrol noktası yerleştirilmiş olsun. Noktalar bir orienteering bayrağı (kavuniçi-beyaz 30cmx30m ebatında) ve bir zımbadan oluşmakta. Bu noktalar haritada işaretli. Yarışmacının görevi start aldıktan sonra bu noktaları harita okuyarakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula kullanarak bulmak ve en kısa zamanda bitiş noktasına gelmek. Doğru noktayı bulduğunuz anda elinizdeki kontrol kartının ilgili kutusunu o noktadaki zımba ile deliyorsunuz. 15 noktayı da buldu iseniz yani elinizdeki kartın üzerine 15 noktanın zımbasını bastı iseniz bitiş noktasına geldiğinizde hakemler sizin noktaları bulup bulmadığınızı ellerindeki anahtar karttan kontrol ediyorlar. Bu işlemi en kısa sürede yapan kazanıyor.
Ormanda kaybolan oluyor mu?
Kaybolmayan oluyor mu diye sormalı? Nasıl düşe kalka yürümeyi öğrendiysekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? orienteering’i de kaybola kaybola öğreniyoruz. Ancak orienteering’de kaybolmaktan kasıtPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?yerini şaşırıp yarışta zaman kaybetmek. Harita ve yön bulma becerilerinizi geliştirdikçe ormanlar sizin eviniz olacakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kırmızı şapkalı kız fobisinden kurtulacaksınız. Kurtlar sizden korkmaya başlayacak.
Malzeme: Orienteering için yarışmacıya gerekli tek malzeme pusula. AltimetrePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? GPS kullanmak gerekmiyor.

Start: Yarışmacıların start anında bir pusulası olması lazım. Harita ve kontrol kartı start anında size veriliyor. Ve o anda zamanınız başlıyor.Her iki dakikada bir kişi start alabiliyor. Start saatinizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dakikası ile elinizdeki kontrol kartınıza kaydediliyor. Bitirdiğinizde bitiş zamanı yazılıyor. Aradaki fark sizin zamanınız oluyor.
Kontrol kartını kaybetmemeniz lazım. Yoksa diskalifiye oluyorsunuz.
Yarış alanı 1km2 ile 10km2 arası değişebiliyor. Aynı yarış alanında değişik zorlukta parkurlar olabiliyor.
Parkur: Yarışlarda noktalar öyle bir yerleştiriliyor ki sırasıyla takip ettiğinizde birinin peşi sıra gelen noktalardan oluşan bir rotayı tamamlamış oluyorsunuz. Birbirini takip eden iki nokta arasındaki mesafe nadiren 1km’yi geçer. Modern Orienteering eskiden sanıldığı gibi haldır haldır koşma değildir.
Parkur zorlukları: Parkur zorlukları uzunluklarına ve noktaların arazide konduğu yerlere göre değişiyor. Örneğin kolay bir parkur toplam 2 km uzunluğunda olabilir ve noktalar patika yanlarına ya da bir derenin kıvrımı gibi bariz noktalara yerleştirilir. Orta zorlukta parkurlar 6km civarında oluyor.
Noktalar patika ve bariz doga sekillerinden uzakta oluyor. Büyük yarışlarda 12km civarı parkurlar var. Bu tür yarışlarda ve zor parkurlarda yer şekillerini ve haritayı çok iyi okumak lazım çünkü noktalar çok şaşırtıcı ve civarında bariz bir şekil olmayan yerlere yerleştiriliyor.

Harita: Modern orienteering için olmazsa olmaz şartıdır. Eger civarınızda orienteering haritası yapılmış bölge yoksa bu sporu yapma şansınız yok maalesef. BölgenizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? şehrinizde birlik olun herşeyden önce harita yaptırmaya çalışın.
Bu haritalar ancak özel orienteering harita yapımcıları tarafından yapılabiliyor. Meslekleri bu. Bu adamlardan dünyada fazla yok. Belki 50 tane? Ülke ülke dolaşıp harita yapıyorlar. Bu işten geçiniyorlar. Böyle bir haritanın yapılması icin önce 1:10.000’lik ve üzerinde eşyükselti çizgileri olan temel harita lazım. Bunu sizin bulmanız gerekiyor. Belediye’denPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ormandan ya da başka bir yerden. Temel haritanız yoksa orienteering haritası yapımcıları bir işe yaramıyor. Temel harita üzerine bir harita yapımcısı arazide çalışıp onu orienteering haritası haline getiriyor. Gündüz arazide çalışıp akşamları çizdiklerini bilgisayara taşıyor. Araziyi bir oya gibi işliyor. 1m yüksekliğinde bir kayaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 2m2’lik bir ıslak alan bile tek tek işleniyor. Bir uzman haritacı 1 haftada iyi hava koşullarında ancak 1km2 alan haritalayabiliyor.
Eskiden orienteering’de çok uzun mesafeleri koşmak marifetmiş. Şimdi gelişen haritacılık ve teknik sayesinde ufak alanda sürat ve doğru yol kararları vermek önemli. Büyük yarışlarda bir yerde birkaç saniye takılmanız sıralamada yerinizi hemen değişmesine sebep olabiliyor.

Ölçek ne demek: Mesela 1:10.000 demek haritada 1cmPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazide 100m anlamına geliyor.

Orienteering’de yarışmak: Güzel tarafı herkesin kendine göre bir zorluk derecesi seçebilmesi. Büyük organizasyonlarda 40’ a yakın kategori oluyor. 10 yaştan 80 yaşına kadar herkese uygun kategori var. Her yaşa göre de alt kategoriler olabiliyor. Örneğin 20-25 yas arası bayanlar kategorisinde de kolay – orta- zor gibi alt gruplar oluyor. İstediğinde yarışıyorsun.
Hangi beceriler geliştirilmeli? Önce harita okuma ve pusula kullanma becerisi önemli. Yarışmak istersen koşmak ve kondisyon önemli. Düz pistte koşmakla arazide koşmak farklı işler. Üstelik bir yandan göz pusulada ve haritada olmalı. İyi bir orienteeringcinin koşarken aynı zamanda haritada nerede olduğunu bilmesi hata yapmasını engelliyor. Bastırıp gidersen kayboluyorsunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yani koşarken satranç oynamak gibi bir şey. Salt kas gücü değilPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?beyin ve vücut aynı zamanda çalıştığı için yaşamın geç dönemlerine kadar bu sporda başa güreşebilirsiniz. Atletizmde 37 yaşında dünya şampiyonluğuna koşan birini düşünemeyiz ama orienteeringde bu oluyor.

Hangi tür yarışlar var:
Normal: Zamana karşı olan yarışlar. Bu türde arazideki tüm kontrol noktalarının bulunmuş olması lazım. Bir nokta yanlış ya da eksik olarak kontrol kartına zımbalanmışsa diskalifiye olunuyor. Bu tür yarışlarda herkesin deneyimli olması lazım.

Skor-orienteering: Maksimum puan toplama esasına göre yapılır. Yeni başlayanların katıldığı yarışlar için tavsiye edilir. Her noktanın bir değeri vardır. Zaman önceden belirlenmiştir. Bu zamanı aşanlar ceza puanı alırlar.

Relay orienteering: Bayrak yarışı şeklinde yapılır. Ekipler halinde yarışılır. Ekibin her elemanı araziye sırar ile çıkar ve kendine ayrılmış noktaları bulmaya çalışır.

Orienteering türleri:
Foot -O:Tabanvay orienteering’i diyebiliriz. Koşarak ya da yürüyerek yapılanına deniyor.

Mountain-bike O: Adından belli. Gittikçe yayılan bir spor. Harita ve pusula gidona takılıyor.

Ski –O : Kuzey disiplini kayağı ile yapılıyor. İki elde kayak batonları olduğu için harita ve pusula korse gibi göğüse monte edilen ve yarışmacının yüzüne doğru duran bir alete takılıyor.

Park-O: Orienteering seyir sporu olmadığı için tv’den naklen yayınlanamıyor. Ancak start ve finish çekilebiliyor. Bu yüzden sporun profesyonellerininPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? endüstrisinin gelişmediğini düşünenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?orienteering’i Olimpiyatlara sokmaya çalışanlar park-orienteering’i icat etmişler. Bu yarışlar çoğu zaman şehrin ortasında bir parkta yapılıyorPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?profesyonel orienteering’cileri yarıştırıp kameralar ile çekiyorlar. Park-O orienteering’i geniş halk kitlelerine bu sporu sevdirme amacı ile de yapılıyor. Çevresinde ormanlık alanı olmayan metropoller için ideal olabiliyor.

HARİTA BİLGİSİ VE DOĞADA HARİTA KULLANIMI

GİRİŞ
Araştırmamızın ilk bölümünde pusula kullanma ve doğada yön bulma üzerinde duruldu. İlk bölümde konu tamamen haritaya sahip olmadığımız koşullarda ele alındı. Çünkü ülkemizde doğa insanlarının kullanımına açıkPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?uygun ölçekli haritalar bulunmamaktadır. ( Örneğin 1 / 25.000 ) Bu tür haritalar ülkemizde daha çok askeri amaçlı olarak üretilmekte ve sivil kullanıma sunulmamaktadır.
Bu bölümde bir şekilde bu tür haritalara sahip olduğumuz varsayımında nasıl yararlanabileceğimiz anlatılacaktır. Ancak böyle bir haritamız olmasa bilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritalar hakkında genel bir bilgiye sahip olmak ve kullanmasını bilmek Pusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?gene de doğa insanlarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dağcılarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? mağaracılar ve gezginler için bir gerekliliktir.

HARİTA NEDİR ?
Yeryüzünün belli bir parçasının coğrafi özellikleriniPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belli ölçekler kullanarak matematiksel olarak küçültüpPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?üzerine özel işaretler ekleyerek düz bir yüzey üzerine çizilmesi ile elde edilen grafiksel gösterime harita adı verilmektedir.
Yapılış amaçlarına göre deniz haritalarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hidrografi haritalarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hava haritalarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? jeolojik haritalar gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır. Doğa insanları tarafından kullanılan haritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yeryüzü özelliklerini gösterenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir takım eş yükselti eğrileri ve işaretler yardımı ile içinde bulunulan arazi parçasının doğal yapısını tanımamıza yardımcı olacak şekilde hazırlanmış topografik haritalardır.

HARİTALARIN HAZIRLANMASI
Bir haritanın hazırlanmasıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritası çıkartılacak bölge üzerinde yapılan çeşitli ölçüm ve araştırmalara dayanmaktadır. HaritaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? plan ya da kroki çıkartılması işi ile uğraşan bilime Kartografya ( Haritacılık ) denmektedir.
Son yıllarda haritacılık çalışmaları daha çok hava fotoğraflarına dayalı olarak yürütülmektedir. Optik alandaki gelişmelerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? elektronik uzaklık ölçüm aletleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? GPS ve bilgisayar kullanımı da hazırlanan haritaların güvenilirliğini artırıcı etki yapmıştır.

ÖLÇEK NEDİR ?
Harita yapılırken ilk işPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritası yapılacak bölgenin gerçeğe göre ne oranda küçültüleceğine karar vermektir. Bu iş için belirlenen orana ölçek denir. ÖzetlePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerindeki uzaklık ile doğadaki gerçek uzaklık arasındaki oranPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanın ölçeğidir.
Her haritanın mutlaka bir ölçeği bulunur. Bu ölçek haritanın altında yazılıdır. Harita ölçeği genellikle kesirli ya da oranlı bir rakam olarak belirtilmektedir. 1 / 100.000 ya da 1 : 100.000 gibi. Kesirli ya da oranlı ölçeklerin yanı sıraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? grafik ölçek olarak adlandırılanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir doğru parçası üzerinde bölümlere ayrılmış şekilde gösterilen ölçekler de bulunmaktadır.
Kesirli ya da oranlı ölçeklerdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kesrin paydası büyüdükçePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanın gösterdiği ayrıntı azalır. Farklı bir söyleyişle kesrinin paydası küçük olan haritalar daha fazla ayrıntıya sahiptirler.
ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 100.000 ölçekli bir haritanın anlamıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerindeki 1 santimetrenin gerçekte 100.000 santimetre ( 1000 m. ) olduğudur. 1 / 50.000 ölçekli bir haritada isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 cm = 50.000 cm ( 500 m. ) dir. Özetle daha ayrıntılı bir harita istiyorsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? paydasında yazan rakamı daha küçük bir harita tercih etmemiz gerekecektir.
Dağcılar ya da doğa ile uğraşan insanlar tarafından tercih edilen haritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 50.000 veya 1 / 25.000 ölçekli haritalardır. Bu tür haritalarda doğada bizlere lazım olabilecek bir çok ayrıntıyı bulabiliriz. Özel olarak hazırlanan orienteering haritaları isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 15.000 veya 1 / 10.000 ölçekli olmakta ve daha çok ayrıntıyı barındırmaktadır. Örneğin arazi üzerindeki bir dikenli tel bile bu haritalarda belirtilmektedir.
Burada karıştırılan ve genellikle yanlış kullanılan bir kavrama da kısaca yer vermek istiyorum. Paydasında yazan rakam küçük olan bir haritaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? “küçük ölçekli” bir harita değildir. Tersine büyük ölçekli bir haritadır. Paydasında yazan rakamın küçük olmasına bakarak haritayı küçük ölçekli olarak adlandırmak yanlış bir tanımlamadır. Çünkü paydada yazan rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? küçüldükçe aslında haritanın ölçeği büyümektedir.

NEREDEN HARİTA SATIN ALABİLİRİZ ?
Ülkemizde Cumhuriyet sonrası 1925 yılında kurulan Harita Genel MüdürlüğüPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ülke çapında harita hazırlanması işi ile uğraşmaktadır. MSB’na bağlı askeri bir birim olarak çalışan bu kurumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1983 yılında Harita Genel Komutanlığı adını alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Komutanlığın karargahı ve harita satış yeri Cebeci / Ankara adresindedir.
Bu kurumun yanı sıraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Köy HizmetleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Orman Genel MüdürlüğüPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? MTAPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? DSİ gibi kurumlar da kendi alanlarında haritalar üretmekte ve hatta satışa da sunmaktadırlar. Harita Genel Komutanlığı’nın hazırlayıp satışa sunduğu bir çok harita bulunmaktadır. Bu haritalar içersinde satışına izin verilenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ölçeğinin paydası en küçük topografik harita ( en büyük ölçekli harita ) 1973 yılı yapımı olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 250.000 ölçeğe sahiptir. Bu ölçekteki bir Türkiye haritasıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 46 x 53 cm. ebadında toplam 71 paftadan oluşmaktadır. Bir paftasının bugünkü fiyatı 5.500.000 liradır. ( yaklaşık 8 $ )
Satışına izin verilmeyen ve “Hizmete Özel” statüsünde yer alan 1 / 25.000 ölçekli Türkiye haritası ise 51 x 69 cm ebadında yaklaşık 7000 paftadan meydana gelmektedir.

HARİTA ÜZERİNDE KULLANILAN İŞARETLER
Kullanıcıların haritayı daha kolay anlayabilmesi için harita üzerinde bir takım semboller ve işaretler kullanılmaktadır. Bunların tümüne Konvansiyonel işaretler adı verilmektedir. Bu semboller uluslar arası bir harita dilinin oluşturulabilmesi amacı ile standartlaştırılmaya çalışılmaktadır.
Bütün haritaların altında ya da yanında bu sembollerin açıklamaları bulunmaktadır. Bu bakımdan bunları ezberlemeye gerek yoktur. AncakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bazı çok kullanılan işaretleri tanımak harita okuma sırasında sürat ve kolaylık getirecektir.

HARİTA YORUMLAMA
Topografik bir haritaya baktığınızdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sadece haritaya bakarak bölgeyi kafanızda canlandırabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ya da başka bir değişle haritaya bakarak arazinin yapısını kafanızda üç boyutlu olarak oluşturabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı yorumlama yeteneğiniz var demektir. Harita yorumlama yeteneğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zaman içinde geliştirilebilecek bir özellik olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?doğada yön bulma konusunda pratik bir beceri ve doğru tahmin olanağı yaratmasının yanı sıra doğada daha iyi ve doğru rota seçimi yapmamızı da sağlayacaktır.
Haritayı yorumlayabilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde bulunan eş yükselti çizgilerini kullanırız. Bunlar harita üzerinde eşit yükseklikteki noktaları birleştiren kontur çizgileridir. Genellikle kahverenginde çizilirler ve beş çizgide bir daha koyu olurlar. Belirli aralıklarlaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu çizgilerin yükseklikleri üzerlerine yazılır. Bir dağa baktığımızı düşünelimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?eş yükselti çizgilerinin şekli dağın şeklini bize gösterirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çizgilerin yoğunluğu ise eğim hakkında bilgi verir.
Topografik bir haritayı incelediğimizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hafif eğimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dik eğimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çukurPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? uçurumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? tepePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? vadiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sırtPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? boyunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zirvePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?çöküntü alanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dere yatağı gibi sık karşılaştığımız arazi yapılarını hemen tanıyabilmek harita yorumlamanın püf noktalarıdır. ( Elimizde harita olmadığı için bu yapıların tanıtımına şimdilik girmiyorum )

HARİTAYI YÖNÜNE KOYMAK
Bir topografik haritayı yorumlayabilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ilk önce harita üzerindeki ayrıntılar ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazi üzerindeki ayrıntıların birbirine uydurulması gerekmektedir. Bunu yapmaksak haritayı okumakta güçlük çekeriz. Özetle harita yorumlamanın ilk adımıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı yönüne koyma ile başlar. Haritayı yönüne koymakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita yatay konumda iken haritanın kuzeyi ile gerçek kuzeyi çakıştırmak demektir. Böylece haritadaki şekillerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazi ile birebir eşleşmiş olur.
Haritayı yönüne koymak için en uygun yol pusula kullanmaktır. Ancak pusulamız yoksaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazideki bir takım özellikler kullanılarak da harita yönüne koyulabilir.

PUSULA KULLANARAK HARİTAYI YÖNÜNE KOYMAK
1- Haritanızı düz bir zemin üzerine yatay olarak yerleştirin
2- Pusulanızı haritanın üzerine bırakın ve bir elinizle kıpırdamaması için hafifçe tutun.
3- Pusula ibresi kuzey ucu ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanızın kuzey – güney çizgileri ( boylam çizgileri ) birbirine teğet olana kadarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?pusulanızı kıpırdatmaksızın haritanızı yavaşça çevirin
4- İstenilen konum elde edildiği andaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanız yönüne koyulmuş demektir.

ARAZİDEN YARARLANARAK HARİTAYI YÖNÜNE KOYMAK
Pusulanız yokPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ancak farklı yöntemlerle yönleri belirleyebiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzeyi belirleyin ve haritanızın kuzeyini ( Bir haritanın üst tarafı her zaman kuzey yönünü gösterir ) belirlediğiniz kuzeye doğru çevirin. Haritanız yönüne koyulmuş olur. Eğer yönleri belirleyemiyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? izleyebileceğiniz iki yol vardır.
1- Haritada gördüğünüz karayoluPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? demiryoluPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? telefon hattıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? enerji hattıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gibi düz çizgi ile belirtilen bir işaretten yaralanabilirsiniz. Haritada gördüğünüz bu hattı arazide bulupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı buna paralel konuma getirirseniz işlem kabaca tamamdır.
2- Böyle bir hat yoksa o zaman arazideki gördüğünüz ve bildiğiniz bir noktayı kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için harita üzerinde hangi noktada bulunduğunuzu da biliyor olmamız gerekir.
a) Bulunduğunuz nokta ile belirlediğiniz noktayı harita üzerinde bir çizgi ile birleştirin.
b) Sonra bu çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazide belirlediğiniz noktayı gösterene kadar haritayı döndürün
c) Haritada bulunduğunuz nokta – Haritada belirlediğiniz nokta – Belirlediğiniz noktanın arazideki görüntüsü aynı hat üzerinde ise kabaca harita yönüne koyulmuş demektir.

HARİTADA UZAKLIK HESAPLAMAK
Bunun için bir cetvele ihtiyacımız vardır. Çoğu pusulanın kenarında bu iş için kullanabileceğimiz bir cetvel bulunmaktadır. Arasındaki uzaklığı hesaplamak istediğimiz iki nokta arası cetvelle ölçülür. Bulunan rakam harita ölçeği ile kıyaslanarak uzaklık hesaplanır. ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde arasındaki uzaklığı hesaplayacağınız iki nokta belirleyin. Bunlara A ve B noktaları diyelim. A ve B noktaları arasına cetvelinizi yerleştirerek düz bir çizgi çizin. Daha sonra bu çizginin uzunluğunu ölçün. AB arasının 7 cm olduğunu varsayalım. Haritanızın ölçeği 1 / 50.000 isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 cm = 500 m.dir. AB arası 7 cm. olduğuna görePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? AB = (7 x 500) = 3.500 m. bulunur.
Haritanızın ölçeğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 25.000 olsaydı aynı uzaklık 7 x 250 = 1750 m. olacaktı. Burada dikkat edilmesi gereken şey hesaplanan uzaklığınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuş uçuşu olarak hesaplandığıdır. Eğer haritada çizdiğimiz çizgi üzerinde düz olarak ilerlememize bir engel yoksaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sorun yoktur ölçülen uzaklık yürünecek uzaklıkla aynıdır.
Aksi durumlarda ( doğada genellikle aksi durum geçerlidir ) bu yöntemle hesaplanan uzaklık bize sadece bir fikir verebilir. Arazi koşullarında kuş uçuşu gidilmediği durumlarda uzaklığın doğru olarak hesaplanabilmesi için bir takım farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden kısaca bahsedeceğim.

1) İP SERME YÖNTEMİ
Haritada iki köy arasındaki kıvrılarak giden bir yolun uzunluğunu hesaplamak istediğimizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde iki köyü birleştiren yolun üzerinePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yol ile birebir örtüşecek şekilde ince bir ip serilir. Sonra bu ip açılıp ölçülür ve bulunan değer harita ölçeği ile kıyaslanarak gerçek uzunluk hesaplanır.

2) PENÇE İLE HESAPLAMA
“Pençe” tabir edilen ve bu iş için üretilmiş özel bir alet bulunmaktadır. Aletin özelliğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geniş ve dar aralıklardan oluşmasıdır. Kıvrılarak giden yol pençe ile ölçülür ve kaç tane geniş aralıkPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kaç tane dar aralık geldiği hesaplanır. Geniş ve dar aralıkların kaç santime karşılık geldikleri bellidir. Buna göre uzaklık değeri bulunur ve harita ölçeği ile kıyaslanarak gerçek uzunluk hesaplanır.

HARİTANIZA BAKARAK KOORDİNATLARINIZI HESAPLAYABİLİRSİNİZ
Doğada kaybolduğunuzu ya da bir kaza geçirdiğinizi varsayalım. Telsiz ya da cep telefonu aracılığı ile yarım ekiplerine ulaşabilirsiniz. Ancak yardım ekiplerinin size ulaşabilmesi için onlara nerede bulunduğunuzu tam olarak anlatabilmeniz gerekir. Çeşitli şekillerde bulunduğunuz yeri tarif edebilirsiniz ama aslında bunun en sağlıklı yoluPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?bulunduğunuz noktanın koordinatları onlara verebilmektir. GPS sahibi iseniz bu çok kolaydır.
Koordinatlarınızı hemen görebilirsiniz. Değilseniz üzülmeyin haritanıza bakarak da koordinatlarınızı hesaplayabilirsiniz.
Harita üzerinde bulunduğumuz noktayı rakamsal olarak belirleyebilmek için kareleme yöntemi kullanılır. HaritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritayı doğu-batı ve kuzey-güney ( grid çizgileri ) doğrultularda kesen çizgilerle karelenmiştir. Her çizginin bir numarası bulunur. Bu numaraları kullanarak yerimizi tarif ederiz. ( Burada bir dip not olarak şu bilgiyi vermekte yarar varPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? her haritada ölçek ne olursa olsunPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? her bir kare = 1 km2 dir. )

KARELEME YÖNTEMİ NEDİR ?
İzlenecek yöntem şu şekildedir. Önce harita üzerinde bulunduğumuz noktayı işaretleriz. Daha sonra bu noktanın haritanın hangi karesine denk geldiğine bakarız. Bulunduğumuz noktanın 38 yatayPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 50 dikey çizgilerinin kesişerek oluşturduğu bir kare içinde olduğunu varsayalım. Kareleme yöntemiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu karenin hem yatay hem dikey çizgisinin 10 eşit parçaya bölünmesi esasına dayanır. 1 / 50.000 ölçekli bir haritada çalışıyorsak bölme aralıkları 2 mm. 1 / 25.000 ölçekli bir haritada çalışıyorsak bölme aralıkları 4 mm. dir.

Daha sonra harita üzerinde bulunduğumuz noktadan yatay ve dikey çizgilere dik gelecek şekilde birer çizgi çekeriz. Çektiğimiz çizgilerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 10’a böldüğümüz alanlarda hangi rakama karşılık geliyorsa bu rakamları kullanırız. Bu rakamların yatay çizgide 9Pusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dikey çizgide 7 olduğunu düşünelim. 9 ve 7 rakamı oluşturacağımız 6 haneli koordinat değerimizin üçüncü ve sonuncu rakamlarını oluşturacaktır.
Koordinatımızı belirleyebilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kareyi oluşturan rakamları önce yatay çizgi değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sonra dikey çizgi değeri gelecek şekilde arka arkaya yazarız ve 3850 rakamını elde ederiz. Üçüncü rakam olarak belirlediğimiz 9 ve sonuncu rakam olarak belirlediğimiz 7 rakamını da yerlerine koyarsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 389507 rakamını elde ederiz. Bu 6 haneli rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bizim harita üzerinde bulunduğumuz noktanın koordinatıdır. Bu koordinatları verdiğimizde bizi arayanlar elleri ile koymuş gibi bulabilirler.

PUSULAMIZIN ROAMERİNİ KULLANARAK KOORDİNAT HESAPLAMAK
Eğer roameri bulunan bir pusula kullanıyorsak ( şekil 2 deki pusula gibi ) koordinatlarımızı hesaplayabilmek daha kolaydır. Çünkü bu durumdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yatay ve dikey çizgileri 10 eşit parçaya bölmek gibi bir işlem yapmamıza gerek yoktur. Pusulanın roameriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu işlemi basit bir şekilde yapabilmemiz için çeşitli bölünümlere sahiptir. Pusula üzerinde 1 / 50.000 ve 1 / 25.000 ölçekli haritalarda kullanılmak üzere iki roamer bulunmaktadır. Haritamızın ölçeğine göre kullanacağımız roameri seçeriz.
İlk iş olarak harita üzerinde bulunduğumuz noktayı işaretleriz. Daha sonra roamerimizin köşesini bu noktaya yerleştiririz. İçinde bulunulan karenin roameri kestiği noktalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? koordinat sayımızın üçüncü ve sonuncu rakamlarıdır. Bundan sonra izlenecek yolPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yukarda anlatılanın aynıdır.

PUSULANIZIN ROAMERİNİ KULLANARAK UZAKLIK HESAPLAMAK
Cetvel kullanarak harita üzerinde nasıl uzaklık hesaplandığını anlatmıştık. Burada cetvel yerine roamerin cetveli kullanılır. Roamer cetvelinin kullanılmasının amacı daha kolay hesap yapabilmek içindir. Roamer cetvelinde her birimPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 100 m. dir.

HARİTADAN PUSULAYA İSTİKAMET AÇISI ALMAK
Harita ve pusulanın birlikte en yaygın kullanım şekli budur. Doğada elimizde haritamız varsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritaya bakar ve belirlediğimiz bir noktadan ( bu genellikle bulunduğumuz noktadır ) başka bir noktaya gitmeyi planlarız. Bu işlemi yaparken haritadan pusulaya istikamet açısı almamız gerekir. Ayrıca görüş mesafesinin düşük olduğu alanlarda yol alırken de bu yöntem oldukça kullanışlıdır.
Yapılacak işlemler şu şekildedir.
1)Haritanızı yere paralel konumda tutun. Harita kuzeyinin nereyi gösterdiği önemli değildir. ( Ancak gene de harita ile işlem yapmadan önce haritayı yönüne koymak iyi bir alışkanlıktır ) Harita üzerinde bulunduğunuz A noktası ile gitmek istediğiniz B noktasını bir çizgi ile birleştirin.
2) Pusulanızın uzun kenarınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hareket yönü okuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B yi gösterecek şekildePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çizdiğiniz çizgiye teğet ya da paralel olacak şekilde A ile B arasına yerleştirin.
3) Pusula yuvası kuzey – güney çizgileriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritanın kuzey – güney çizgilerine ( boylamlarına ) paralel olana kadar pusulanızın döner bileziğini çevirin.
4) Paralel konuma ulaşıncaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına gelen döner bilezik rakamını okuyun. Bu rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sizin A dan B ye ilerlerken kullanacağınız istikamet açınızdır. Bu aşamadan sonra harita ile işiniz kalmıyorPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? onu katlayıp çantasına koyabilirsiniz. Bundan sonra daha önceki bölüklerde anlatılan istikamet açısı takip etme yöntemlerini kullanacaksınız.
5) Pusulanızı elinize alın ve pusula yuvası kuzey – güney çizgileri ile pusula ibresi kuzey ucu birbirine paralel konuma gelene kadar pusulanızla birlikte kendi etrafınızda dönün.
6) İstenilen konuma geldikten sonraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula hareket yönü okunun gösterdiği yönPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B ye ulaşmak için izleyeceğiniz yöndür. Ara hedefler belirleyerek yolunuza devam edebilirsiniz.

PUSULADAN HARİTAYA İSTİKAMET AÇISI ALMAK
Bir önceki aşamada yaptığımız işlemin tam tersidir. Böyle bir işlemiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? doğada gözle gördüğümüz ancak haritada tam olarak belirleyemediğimiz bir noktayı saptayabilmek için kullanırız. Dağcıların sık karşılaştıkları bir durumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?bir zirveye çıktıktan sonra etrafta görülen diğer zirvelerin hangileri olduğunu tespit etmekte zorlanmaktır.
Eğer devamlı gidilen bir bölgede iseniz etraftaki diğer zirveleri zaten ezbere bilirsiniz. Ancak ilk kez gidilen bir dağda bunu belirleyebilmek o kadar kolay olmayabilir. Eğer haritayı yönüne koyarak gözle belirleme yapamıyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita ve pusula kullanarak bu durum basit şekilde çözülebilir.
1) Pusulanız ile ilgili zirveye nişan alın.
2) Pusula yuvası kuzey – güney çizgileri ile pusula ibresi kuzey ucu birbirine paralel olana kadar döner bileziği çevirin.
3) Bu konuma gelince istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına gelen döner bilezik değerini okuyun. Bu rakam bulunduğunuz noktadanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğiniz noktaya olan istikamet açınızdır.
4) Şimdi bu açıyı haritanıza aktarmanız gerekmektedir. Bu işlem gönye yardımı ile yapılabilir. Gönyenizi bulunduğunuz noktaya yerleştirin ve tespit ettiğiniz istikamet açısını işaretleyerekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bulunduğunuz nokta ile işaretiniz arasında bir çizgi çekin. Bu çizgi bilmek istediğiniz zirvenin üzerinden geçecektir. Ancak gönye olmaksızın da pusulanızlaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulayı gönye gibi kullanarak işi halledebilirsiniz.
Bunun için pusulanızı haritanız üzerine öyle bir şekilde koymalısınız kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açı değeriniz hiç bozulmadan ( pusula yuvası KG çizgileri harita grid çizgilerine paralel konumda iken ) ve pusula yön oku belirlemek istediğiniz zirveyi gösterirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanızın uzun kenarındaki cetvelPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritada bulunduğunuz noktaya teğet olsun.
5) Bu pozisyondaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? haritada bulunduğunuz noktaya teğet olan pusula cetvelinden çizeceğiniz düz bir çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?belirlemek istediğiniz zirveden geçecektir. Böylelikle belirlediğiniz zirvenin hangisi olduğunu haritanıza bakarak tespit etmiş olursunuz.

HEDEFLEME YÖNTEMİ İLE KONUM SAPTAMAK
Elimizde harita ve pusula bulunabilirPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ancak biz haritanın hangi noktasında olduğumuzu tespit edemeyebiliriz. Pusulamız aracılığı ile haritanın neresinde olduğumuzu saptamak kolaydır. Bunun için arazi üzerinde üç tane nokta saptamamız gerekmektedir. APusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B ve C noktaları olarak adlandıracağımız bu noktaların pusula ile ölçeceğimiz istikamet açılarından yararlanarak bulunduğumuz yeri tespit edebiliriz. Yapılacak işlemler şöyledir.
1- Haritayı pusula yardımı ile yönüne koyunuz.
2- 180 derecelik bir yay içinde dağılacak şekildePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazide görebildiğiniz 3 tane nokta ( zirve olabilir ) belirleyin Bunlara APusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B ve C diyelim.
3- Bulunduğunuz noktadan A noktasına olan istikamet açısını ölçün.
4- Daha sonra bulduğunuz istikamet açısınınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açısını hesaplayın ve bu açıyı kullanarak A dan geriye doğru ( bulunduğunuz noktaya doğru ) harita üzerinde bir çizgi çekin. Bu işlemPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açısı hesaplamaksızın da yapılabilir. Bunun için pusulanızıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğiniz A noktasına koyup ( pusula yuvası KG çizgileri ile harita grid çizgileri birbirine paralel konumda olmalıdır ) pusula cetvelini kullanarak geriye doğru bir çizgi çizilir.
5- Aynı işlemleri B ve C noktası için de tekrarlayın.
6- Böylece harita üzerinde üç tane doğrultu elde etmiş olursunuz. Bu doğrultular birbirleri ile kesişerek bir nokta ya da küçük bir üçken oluşturacaklardır.
7- Haritada bulunduğunuz yerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu noktanın üzeri ya da bu küçük üçgenin içidir.

Orienteering sporunda kullanilan harita uzerindeki es yukselti egrileri yardimi ile arazinin yapisi hakkinda bilgi sahibi olunur. Boylece bir hedeften digerine en kisa (zaman olarak) yoldan ulasmak mumkun olur. Es yukselti egrilerinin her biri biribirinden esit mesafe uzakliktadir. Harita uzerindeki trajektoriler (es yukselti cizgileri) biribirine yakin gorundukce egim artar. Haritanin yani sira bir tablo verilir. Bu tablo uzerindeki isaretler de arazinin toprak yapisi hakkinda bilgi verir.
Ikinci harita üzerinde görülen içi bos kirmizi daireler hedeflerin bulundugu yerleri belirtir. Yukarida sözü edilen tablo hedefin konuldugu yer hakkinda ipuclari verir. Üçgen ile gosterilen yer çikis noktasi olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? iç içe geçmis iki daire varis noktasini gösterir. Renk farkliliklarida bitki örtüsünü ve zemini anlatir.
PUSULA

Istikamet okunun çikis yeri bulundugumuz (ya da en son bulunmus oldugumuz) hedefin tam uzerine konur. Istikamet oku gidecegimiz hedefi (içi bos dairelerden ilgili olani) gosterecek sekilde yerlestirilir.
Sozgelimi diyelim 2 no lu hedefteyiz. 3 e gitmek istiyoruz. istikamet okunu bu durumda 2 ile 3 ü baglayan cizgi üzerine oturtmaniz gerekmektedir. Ondan sonra yapmaniz gereken islem kuzey cizgilerini donen basligi dondurerek harita uzerindeki çizgilere paralel olarak yerlestirmektir. Daha sonra harita ve pusulayý sabitleyerek kuzey oku kuzeyi gosterinceye kadar kendi konumunuzu ayarlamaktir (yani kuzeyi gosterinceye kadar kendi etrafinizda doneceksiniz).

PUSULA NASIL ÇALIŞIR?

Yüzyıllardan beri kaşiflerinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gezginlerinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gemicilerinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dağcıların yönlerini bulmada en büyük yardımcısı ne olmuştur acaba? Biraz düşününce cevabı hemen bulabilirsiniz. Tabii ki PUSULA …..! Bu müthiş aletin insanlık tarihindeki yeri yadsınamaz değil mi?

Söyle Nasılda bu sefer pusulayı inceleyeceğiz. Pusula nedirPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? nasıl çalışırPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? nerelerde ve nasıl kullanılır. Hadi hep beraber bu soruların yanıtını bulmak için turumuza başlayalım.
PUSULA NEDİR?
Basitçe pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belli bir eksen etrafında serbestçe dönecek şekilde yapılmış küçük bir mıknatıs çubuğudur. PekiiiiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? nedir bu mıknatıs çubuğun özelliği?
Her mıknatısın bir kuzey ucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir de güney ucu vardır. Eğer iki mıknatıs serbestçe salınacak şekilde yanyana asılırsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? birinin kuzey ucu diğerinin güney ucunu çekecek şekilde dengeye gelirler.
İşte pusulanın çalışma prensibi de budur. Pusulanın mıknatıs çubuğu dünyamızın manyetik kuzeyi tarafından çekilmektedir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursak olalım pusulamızın N yazılı ve kırmızı renkli ucu daima dünyamızın manyetik kuzeyini gösterecektir.

MANYETİK SAPMAPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? MANYETİK KUZEYPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? COĞRAFİ KUZEY NEDİR?

Pusulamızın gösterdiği kuzey her zaman manyetik kuzeydir ve bu gerçek coğrafi kuzeyden birkaç derece farklıdır. Bu farklılığın adı ‘’Manyetik Sapma’’dır. Bu sapmaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Bu farklılıkta haritalarda gösterilmektedir.
PUSULA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
İmalat şekline göre kuru pusula ve sıvı pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çalışma prensibine göre ise Manyetik pusula ve Jiroskop Pusula olarak ikiye ayırabiliriz. Jiroskop pusula gerçek coğrafi kuzeyi gösterir ve çalışma prensibi manyetik pusuladan daha farklıdır. Bizim burada sizlere bahsedeceğimiz manyetik pusuladır.

PUSULA NASIL KULLANILIR?
Şimdi bir pusulayı nasıl kullanırız onu öğrenelim. Fakat bu konuya geçmeden önce önemli bir noktaya değinmemiz gerekiyor. Pusulamız manyetik bir alet olduğu için çevresindeki metal cisimlerden etkilenebilir. Pusulanın çevresindeki metal saatlerinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çanta askılarınınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yüzüklerinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arabaların; cep telefonuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bilgisayarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? televizyon gibi manyetik alan yayan aletlerin pusulamızı şaşırtacağını bilmeliyiz. Bu nedenle bu cisimlerden uzak bir şekilde pusulamızı kullanmalıyız.
Pusulamızla yön bulmamız için öncelikle Kerteriz almayı öğrenmemiz gerekecek. Kerteriz; basit olarak manyetik kuzey ile hedefimiz arasındaki açıdır. Eğer elimizde gideceğimiz hedefi gösteren bir harita varsa Kerteriz almak için bu haritayı kullanabiliriz. Bunun için Silva 1-2-3 yöntemini kullanırız. Nasıl mı?

Haritamızı yatay bir satıh üstüne koyalım. Bulunduğumuz nokta ile gideceğimiz noktayı hayali bir çizgi ile birleştirelim. Pusulamızın uzun kenarınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hayali hedef çizgimizin üzerine gideceğimiz noktayı gösterecek şekilde koyalım. Pusulanın bileziğini; içindeki çizgiler haritanın düşey çizgileri ile paralel olana kadar çevirelim. Hedef açısı okuma noktasından okuduğumuz açı bize kerteriz açımızı verecektir. İşte şimdi açımızı öğrendik. Böylece gideceğimiz yöne rahatlıkla gidebiliriz.

Pusulamızı haritadan kaldıralım ve yere paralel olarak tutalım. Bilezikteki kuzeylePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanın kuzeyi çakışıncaya kadar etrafımızda dönelim. Bundan sonra pusulanın hareket yönü gideceğimiz yönü göstermektedir. UnutmadanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?kerteriz açısını aklınızda tutmanızda fayda vardır. Çünkü bileziğin kazara dönmesi açınızı kaybetmenize yol açar.
YukarıdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? elimizde harita olduğunda yapacağımız işleri anlatık. PekiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? eğer elimizde bir harita yoksa ne yapacağız? Gelin hep beraber kısaca bu konuya değinelim.
Elimizde harita olmadığındaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gideceğimiz hedefi arazide görebiliyorsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? o zaman hedefin kerteriz açısını şu şekilde belirleriz. Pusulamızın gidilen ok yönünü hedefe doğru tutarız. Pusula bileziğiniPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kırmızı ok pusulanın manyetik kırmızı ucuyla çakışana kadar çeviririz. Gidilen ok yönünde okuduğumuz açı değeri bizim kerteriz açımızdır.
İşin bu teorik kısmı basit olsada arazide bir hedefe giderken elimizde devamlı pusulayı tutamayız. Bunun için hedefimize giderken yol üzerindeki daha yakın noktaları birer alt hedef olarak belirlemeliyiz. İlk önce onlara ulaşmamızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? daha sonra ana hedefe ulaşmamız gerekecektir.
Mesela bir tepeye ulaşmak istiyoruz ve önümüzde bir göl var. Gölün karşısındaki herhangi bir nesneyi örneğin bir evi alt hedef veya ara kerteriz noktası olarak belirleriz. Eve ulaştığımızda tepeyi göremesek bile kerteriz açısını bildiğimiz için doğru yönde tepeye doğru ilerleyebiliriz.
PUSULA İLE GERİDEN KESTİRME NASIL YAPILIR?
PekiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ara kerteriz noktalarımızı kaybettiğimiz zaman ne yapmamız gerekir? İşte o zaman geriden kestirme tekniğini kullanırız. Fakat bunu yapabilmemiz için bir önceki kerteriz noktamızı görüyor olmamız gerekir.
Bu durumda geriye döneriz ve pusulanımızın güney beyaz ucuyla bileziğin kırmızı okunu çakıştırırız. Bu bize 180° geriye döndüğümüzü gösterir. Bir önceki kerteriz noktamız pusulamızın hedef yönünde ise doğru noktadayız demektir. AmaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? eğer böyle göstermiyorsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gösterene kadar sağa veya sola hareket ederiz.
DÖNÜŞ KERTERİZİ NASIL ALINIR?
Örneğin bahsettiğimiz tepeye ulaştınız ve geri dönmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey kerteriz açısının 180° zıt yönünde ilerlemek olacaktır.
Basit bir matematik hesabıyla dönüş kerteriz açımızı hesaplayalım. Eğer hedefe ulaşırken kullandığımız kerteriz açısı 180° ‘den küçük ise açıya 180° ekleriz; 180° ‘den büyük ise 180° çıkarırız. Bu hesaplama sonucu bulduğumuz açı bizim dönüş yolunda kullanacağımız kerteriz açısıdır.
“Yok kardeşim ben bu kadar hesapla uğraşamam” diyorsanız ve bilezikli bir pusulanız varsa yapmanız gereken daha basit. Geriden kestirme tekniğinde olduğu gibi pusulanın beyaz ucuyla bileziğin kırmızı okunu çakıştırın. Hedef oku bize gideceğimiz yönü gösterir. İşte bu kadar basit….

PUSULA KULLANMA VE DOĞADA YÖN BULMA BİLGİSİ

GİRİŞ
Burada konu daha çok doğa sporları ile uğraşanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dağcılarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? trekking yapanlar gezginler ve tüm doğa insanları için doğada yön bulabilmeyi kolaylaştırmak açısından ele alınmaktadır. Navigasyon bilgisi olarak da adlandırabileceğimiz doğada yön bulmaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? klasik anlamı ile pusula ve harita kullanarak doğada gideceğimiz yere ulaşabilmeyi içermektedir. Kuşkusuz pusula ve harita olmaksızın da doğada bulunduğumuz yeri belirleyebilirPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?yönümüzü bulabilir ve gideceğimiz rotayı saptayabiliriz. Bunun için çok basit aletler ve bilgilerin yanı sıra içgüdülerimizden bile yararlanabileceğimiz gibi yeni çıkan GPS gibi son teknoloji ürünü aletleri de kullanabiliriz.
Yönümüzü her ne ile bulacaksak bulalımPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? doğada bazen bunun hayati önem taşıdığı anlar yaşayabiliriz. Sonuçta bir şekilde doğada bulunan insanların bu bilgi birikimine ve donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Son yıllarda ülkemizde doğaya olan ilginin yaşadığı patlamayı hangi nedenlerle açıklarsak açıklayalımPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu insanlarda doğada yaşam konusundaki alt yapı eksikliğininPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hem doğal çevrenin korunabilmesi hem de bu insanların korunabilmesi açısından giderilmesi gerekmektedir. Bu konudaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? konu ile ilgili tüm insanlara çeşitli görevler düştüğü inancındayım.

PUSULA
PusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kabaca kuzeyi gösteren bir alet olarak tanımlanabilir. Ancak sadece bu işi yapan bir pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzey kutbuna doğru bizi yönlendirmekten başka bir işe yaramaz. Bu tür pusulalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? amacımız kuzey kutbuna gitmekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ya da namaz için kıbleyi ( güneyi ) bulmak değilse fazla işlevsel değildir.
Tüm pusulaların çalışma prensibi ve mantığı aynı olmakla birliktePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kullanım amaçlarına göre çeşitli yapıda olanları vardır. Günümüzde dağcılar ve gezginler tarafından kullanılan pusulalar belli özellikler taşırlar. Üreten firmaya göre farklı markalarda piyasada bulunan bu pusulalardan SilvaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Suunto ve Recta gibi markalar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür pusulaları doğa malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz.

PUSULA ALACAKLARA ÖNERİLER
Her şeyden önce bu iş için ayırabileceğiniz bütçeyi belirlemelisiniz. Amaca uygun olarak alabileceğiniz en basit pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 20 – 40 DM arasında bir fiyata sahiptir. Daha profesyonel bir pusula istiyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 70 – 110 DM arasında bir fiyat ödemeniz gerekir. Ancak bu fiyat gruplarından hangisine karar verirseniz verinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? alacağınız pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?kullanım amacınıza uygun özellikleri taşıyacaktır. İki fiyat grubu arasında daha çokPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanın hassaslığı ile ilgili farklar bulunmaktadır. Yazının bundan sonraki bölümünde bu sınıflamalara giren iki pusula tanıtılacaktır.
Şekil 1’de tanıtılan pusula alabileceğiniz en ekonomik ve özellikleri açısından da minimum olarak niteleyebileceğim bir pusuladır. ÖzetlePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? üzerinde bu özellikleri barındırmayan bir pusula doğada işinize yaramaz. Boşuna para vermeyin.
Şekil 2’de tanıtılan pusula isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? daha profesyonel bir pusula olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? paranız varsa tadından yenmez.
PUSULAYI TANIYALIM
Şekil 1’de görülen pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Silva Starter modeli olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik 5 derece aralıklarla işaretlenmiştir. Ülkemizdeki fiyatı 20 DM kadardır. EkonomikPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ancak amaca uygun bir pusula almak isteyenlere önerebilirim. Şimdi bu pusulanın üzerinde bulunan özellikleri tanıyalım.
1)PUSULA İBRESİ( OKU ) KUZEY UCU
Bu ibre kendi etrafında 360 derece dönebilen hareketli bir yapıya sahiptir. İbrenin kırmızı yada fosfor rengine boyanmış olan ucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzeyi gösterir. Aynı ibrenin diğer ucu genellikle beyaz renge boyalıdır ve güney yönünü gösterir. Bu ibrePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? soğukta donmayan içi özel bir sıvı ile dolu bir kapsül içine yerleştirilmiştir. Pusula ibresinin içinde yer aldığı kapsülePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? “Pusula Yuvası” adı verilir.
2)PUSULA YUVASI İÇİNDEKİ KUZEY – GÜNEY ÇİZGİLERİ
Bu çizgilerin hareketiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bileziğin hareketine bağlıdır. Kullanılan pusulanın markasına görePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu çizgilerden iki tanesinin ucu ok şeklinde birleştirilmiş yada fosforlu renkle çizilerek işaretlenmiş olabilir. Kullanım sırasında pusula ibresi kuzey ucu ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu çizgilerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik çevrilerek birbirine paralel konuma getirilirler.
3) PUSULA YUVASI AÇI KADRANI ( DÖNER BİLEZİK )
Pusula yuvasının dışıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? üzerinde açı değerlerinin yazılı olduğu bir kadrana sahiptir. Kısaca “döner bilezik” olarak da adlandırılan bu kadranPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kullanıcı tarafından elle çevrilerek kullanılır. Açı kadranı üzerinde 0’dan 360 dereceye kadar açı değerleri yer almaktadır. Kullanılan pusulanın kalitesine görePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? açı kadranının bölünümü 1Pusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 2 ya da 5’er derecelik aralıklarla olabilir. Bu bölünüm ne kadar küçükse pusulanın hassasiyeti o kadar artar. Dolayısıyla 1’er derecelik bölünüme sahip olan pusula en ideal olanıdır. Bu tür bir pusulada istikamet açıları hesaplanırken hata payı en aza iner.
Döner bilezik üzerinde açı değerlerinin yanı sıra harflerle belirtilen yönler ve ara yönler de yer almaktadır.
N – Kuzey NE – Kuzeydoğu
E – Doğu SE – Güneydoğu
S – Güney SW – Güneybatı
W – Batı NW – Kuzeybatı
4) İSTİKAMET AÇISI OKUMA ÇİZGİSİ
Hedef açısı okuma çizgisiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Kerteriz açısı okuma çizgisi ya da Gösterge olarak da adlandırılan bu çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula şeffaf gövdesi üzerine genellikle fosfor rengi ya da kırmızı boya ile çizilmiş sabit bir çizgidir. Bu çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik üzerindeki değerleri okuyacağımız noktayı işaret eder. Özetle pusula ile bir açı ölçtüğümüzde bu açının değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu çizginin karşısına gelen döner bilezik üzerindeki rakamdır.
5)HAREKET YÖNÜ OKU
Bu okPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula şeffaf gövdesi üzerinde sabit olarak işaretlenmiş kırmızı renkli bir ok işareti şeklindedir. Bu okPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?örnekteki pusulada istikamet açısını belirlerken pusulayı hedefe doğru olarak yönlendirebilmemiz için kullanılır. Bu okun ucu gidilecek hedefi gösterecek şekilde tutulduktan sonra gerekli açı ölçme işlemleri yapılır. Açı belirlendikten sonra bu okun ucu hareket edeceğimiz yönü gösterir.
6)CETVEL ( SANTİMETRE )
Pusulanın iki kenarında cetveller yer alır. Bunlardan biri cm. olarak bölünüme sahiptir. Bu cetvellerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Harita üzerinde çalışırken gerekli açı ve uzaklık ölçümleri yapmamıza yarar. Örneğin harita üzerinde iki nokta arasındaki uzaklığı hesaplayabilmek için bu iki noktanın arasını bir çizgi ile birleştirir ve bu çizgiyi cetvelle ölçeriz. Daha sonra yaptığımız ölçümü haritanın ölçeği ile kıyaslayarak gerçekteki uzunluğun ne kadar olduğunu buluruz.
7)CETVEL ( İNCHES )
Cetvellerden diğeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? farklı ölçü sistemlerine sahip ülke ve haritalarda çalışabilmek için inches olarak bölünüme sahiptir.
8)SEFFAF YÜZEY ( TABAN )
Pusula tabanı şeffaf bir maddeden yapılmıştır. Bu özellikPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerinde çalışırken harita değerlerinin rahat bir şekilde okunabilmesi için düşünülmüştür.
DAHA İYİ BİR PUSULA
Şekil 2’de daha kompleks yapılıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dağcılar ve gezginler için profesyonel sayılabilecek bir pusula görülmektedir. Şekil 1’de tanıtımını yaptığımız pusulada bulunan bütün özelliklerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu pusulada da bulunmaktadır. Çalışma prensipleri hemen hemen aynıdır. Ancak bu pusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hem daha hassas ölçümler yapabilir hem de daha farklı bazı özelliklere sahiptir. Aşağıda sadece bu farklı özellikler tanıtılacaktır. Şekil 2’de görülen pusula Silva Ranger modeli olupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik 2 derece aralıklarla işaretlenmiştir. Ülkemizdeki satış fiyatı 100 DM kadardır.

1)GERİ İSTİKAMET AÇISI OKUMA ÇİZGİSİ
Arazide gitmek istediğimiz hedefler ve bunlara ait istikamet açılarını hesapladığımızdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? aynı rotadan başlangıç noktasına geri döneceksekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açılarını da hesaplayıp dönüşte bunlara göre hareket etmemiz gerekecektir. İstikamet açısı ve geri istikamet açısının nasıl hesaplandığını ilerde anlatacağız. Ancak geri istikamet açısının hesabını hiç yapmaksızın bu çizgiyi kullanarak bu açıyı hemen görebiliriz. Bu çizginin bir amacı budur.
ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazide A noktasından B noktasına gitmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? A noktasında istikamet açısı belirleriz. Belirlediğimiz bu değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? A’dan B’ye giderken kullanırız. İstikamet açısını belirlediğimiz anPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu değerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısı okuma çizgisinin karşısındaki döner bilezik değeridir. Aynı noktada yani A’daPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına gelen döner bilezik değeri isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bize geri istikamet açımızı verir. Biz bu değeri B’den A’ya geri dönerken kullanırız.
Geri istikamet açısı okuma çizgisinin diğer bir işleviPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir hedefe nişan alırken kullanılmasıdır. Ayna üzerindeki siyah çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? aynadan bakıldığında bu çizgi ile aynı hizaya geldiğinde hedefPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? V çentiği içine alınmalıdır. Bu konumda doğru nişan alıyoruzdur.
2)ROAMER
RoamerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kareleme yöntemi kullanılarak harita üzerindeki herhangi bir noktanın yerinin rakamsal olarak tanımlanmasına yarar. Hesaplamanın nasıl yapılacağını harita ile ilgili bölümde ele alacağız
RoamerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula şeffaf yüzeyi üzerine kırmızı boya ile yazılarak sabitlenmiş bazı değerlerden oluşur. Biri yatay diğeri dikey olmak üzere iki çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir köşe oluşturacak şekilde birleştirilmiştir. Çizgiler üzerinde çeşitli rakamsal bölünümler bulunmaktadır. 1 / 25.000 ve 1 / 50.000 ölçekli harita kullanımına göre 2 farklı şekilde gruplandırılmıştır. Çizgilerin dışına gelen değerlerPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 25.000 ölçekli haritaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? içine gelen değerler ise 1 / 50.000 ölçekli haritalar içindir.
3)KAPAK
Bu pusuladaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula yuvasını kapatan açılıp örtülebilen bir kapak bulunmaktadır. Ancak kapağın işlevi sadece pusula yuvasını örterek korumak değilPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? üzerinde yer alan diğer elemanları sayesinde ( V çentiğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? aynaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ayna üzerindeki siyah çizgi ) daha hassas ve kolay ölçümler yapılabilmesini sağlamaktır.
4)AYNA
Pusula kapağını 90 derece ya da biraz daha az açtığımızdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulayı bir hedefe yöneltip istikamet açısı hesaplarkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? aynanın işleviPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kadran üzerindeki değerleri ve kuzeyi gösteren ibrenin ucunun konumunu görmemizi sağlamasıdır. Böylelikle ayna sayesinde istikamet açısı hesaplarken pusulanın konumunu bozmaksızın değerleri kolayca görebilme şansımız olur. Tabi ki aynayı normal zamanlarda saçınızı taramak ve makyaj tazelemek için de kullanabilirsiniz !
5)AYNA ÜZERİNDEKİ SİYAH ÇİZGİ
Bu çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula kapağını ve aynayı ortadan ikiye bölmektedir. AmacıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? “V çentiği” ile geri istikamet açısı okuma çizgisini birleştirerekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanın hedefe doğru bir şekilde yönlendirilebilmesini sağlamaktır. Böylelikle açı hatası yapmaksızın daha sağlıklı ölçümler yapabilmemizi sağlamaktadır.
6) V ÇENTİĞİ
T
abanca ve tüfeklerde bulunan “gez” in işlevine sahiptir. Bu çentikten hedefe doğru bakılır. Hedef yani varılmak istenen noktaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu çentiğin tam ortasına getirilir. Pusula bu konumda iken istikamet açısı ölçülür. Çentiğin amacı hedefin kaymasını önleyerek ölçümün hassasiyetini artırmaktır.
Bir hedefe nişan alınırken pusula öyle bir tutulmalıdır kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ayna ortasındaki siyah çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açısı okuma çizgisi ile aynı hizada tutulurkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hedef de V çentiğine yerleşmiş olsun. Eğer bu nişan alma olayı doğru yapılmazsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğimiz istikamet açısı da yanlış olacaktır. Bu ise istenilen noktaya ulaşamama ya da uzağına varma anlamına gelebilir.
6)BÜYÜLTEÇ
Şeffaf taban üzerinde ufak bir büyülteç yer almaktadır. Bu büyülteçPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita ile çalışırkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? harita üzerindeki küçük yazıldığı için okunmakta güçlük çekilen değerlerin rahat okunmasını sağlamak amacı ile konulmuştur. ( Örneğin eş yükselti çizgilerinin rakamsal değerlerini sağlam gözle bile okumak güçtür ) Bir söylentiye göre bu büyülteçPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?kibritsiz ancak güneşli havalarda ateş yakmak içinde kullanılabiliyormuş !
7)BOYUNA ASMA İPİ
Pusulayı boyuna takarak kolye gibi taşımak amacı ile kullanılır.
8)DEKLİNASYON AÇISI AYAR VİDASI
Bu vida döner bilezik üzerinde ya da döner bileziğin arka tarafında bulunur. Daha fazla bilgi içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Deklinasyon açısı bölümüne bakınız.
9) EĞİM ÖLÇME VE DEKLİNASYON AÇISI AYARLAMA KADRANI
Bu pusuladaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? tırmanılan ya da inilen eğimin hesaplanabilmesi için pusula yuvası içine yerleştirilmiş bir kadran bulunmaktadır. Bu kadranPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bileziğin hareketine bağlı olarak hareket etmektedir. Kadranın ortasında sıfır değeri ve bu değerin sağında ve solunda 90’ar derecelik bölünümler bulunmaktadır. Kadran üstü değerler 2 derecelik hassasiyete sahiptir.
Bu kadran aynı zamanda yazının sonunda bahsedeceğimiz Deklinasyon açısının hesabında da kullanılır.

10) EĞİM ÖLÇME KADRANI ÜST ÇİZGİSİ
Bu çizgi de pusula yuvası içinde bulunmaktadır ve hareketi döner bileziğin hareketine bağlıdır. Kadranın sınırlamasını yapan bu çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula yuvası içindeki kuzey -güney çizgilerini dik kesecek şekilde kırmızı boya ile boyanmış bir çizgidir. Eğim ölçme işlemi sırasındaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? eğim ölçme kadranı üst çizgisininPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet ve geri istikamet açısı okuma çizgileri ile aynı hizaya gelecek şekildePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik çevrilerek ayarlanması gerekmektedir. Kadran bu konuma getirildikten sonra eğim ölçme işlemi yapılır.
11)EĞİM ÖLÇME İBRESİ
Pusula yuvası içinde bulunan ucu ok şeklindeki siyah renkli ibrePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? eğim ölçme ibresidir. Eğim ölçme kadran değerlerinin zemine doğru baktığı konumda bu ibre sıfırı gösteriyorsa düz bir zeminde duruyoruzdur. Aksi konumlarda karşılık geldiği değer kadar + ya da – eğim mevcuttur.
PUSULA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
1)Pusula kullanılırken yere paralel olacak şekilde yatay olarak tutulmalıdır. Elde tutularak kullanılıyorsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?sarsmamaya özen gösterilmelidir.
2)Pusulayı kullanmadığınız zamanlarda da mıknatıs ve manyetik alanlardan uzak tutununuz.
3)PusulaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresinin sapmasına neden olabilecek metal eşyalardanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? elektrik akımı taşıyan gerilim hatlarındanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? telefon ve telgraf hatlarındanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dikenli tellerdenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? metal ağırlıklı kayalardanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? maden yataklarındanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?uzakta kullanılmalıdır. Bir fikir verebilmesi açısından aşağıya bulunulması gereken ortalama uzaklıklar çıkartılmıştır.
-Yüksek gerilimli enerji hatlarından ………………………………. 55 m.
-Araba ………………………………………….. …………………………… 15 m.
-Dikenli teller ………………………………………….. ………………….. 10 m.
-Telefon ve telgraf hatları ………………………………………….. …. 10 m.
-Buz kazmasıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? cep telefonu ………………………………………….. . 1 m.
-SaatPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? konserve kutusuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ………………………………………….. ……. 0.5 m.
4)Kullanılmadığı zamanlarda mutlaka kapağı kapalı tutulmalıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sudan ve aşırı nemden korunmalıdır. Bunun için bir kılıf içinde çantada taşımak uygundur.
TERS KUTUPLAMA DURUMU
PusulanınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? manyetik alan ya da mıknatıs gibi etkenlerle karşılaşması sonucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresi bozulabilir. İbresi bozulmuş bir pusuladaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ibre ağır hareket eder ve sabitlenmesi geç olur. Eğer ibre tam olarak bozulmuşsaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ibrenin güneyi göstermesi gereken beyaz ucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzeyi göstermeye başlar. Bu duruma ters kutuplama denir. Bu durumdan kurtulabilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuvvetli bir mıknatısın güney ucu ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresinin kuzey ucuna anlık bir darbe vurmak gerekir. Daha sonra doğru gösterdiğinden emin olunan başka bir pusula ile karşılaştırma yapılarak yapılan işlemin sonucu gözlenmelidir.
KABARCIK SORUNU
İçi sıvı ile doldurulmuş olan pusula yuvalarındaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu sıvı içersindePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hava kabarcıkları meydana gelebilir. Hava basıncındaki düşme ve tırmanılan yükseklik nedeni ile meydana gelen bu kabarcıklarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? normal hava koşullarında ve alçak rakımlarda kendiliğinden kaybolur.
PUSULASIZ YÖN BULMA
1)GÜNEŞİN DOĞDUĞU YERE GÖRE
Güneşin doğduğu ya da battığı yeri biliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? yönlerinizi saptamanız kolaydır. Yüzünüzü güneşin doğduğu yere çevirin ve kollarınızı iki yana açın;
-Yüzünüz Doğu
-Arkanız Batı
-Sol kolunuz Kuzey
-Sağ kolunuz Güney
Bu dört yöne ” Ana Yönler ” adı verilir. Yüzünüzü güneşin battığı yere döndüysenizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu bölünüm tam tersi olarak değişecektir.
2)SAATİNİZİ KULLANARAK YÖN BULMAK
Bunun için akrep ve yelkovanı olan klasik bir saate sahip olmanız gerekmektedir. Digital saatiniz varsa hiç şansınız yok.
-Saatin akrebini ( kısa olan ucu ) güneşe doğru çeviriniz.
-Saatin yelkovanını ( uzun olan ucu ) 12’nin üzerine getiriniz.
-Saatiniz bu konumda ikenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? akrep ve yelkovan arasındaki açının tam ortası güneyi gösterir. ( Bu yöntem kuzey yarımküre için geçerlidir )
3)KUTUP YILDIZINA BAKARAK YÖN BULMAK
Gece bulutsuz bir havada kutup yıldızını ( kuzey yıldızı ) bularak yönümüzü belirleyebiliriz. Kutup yıldızıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? küçükayı takım yıldızı olarak bilinen yıldız grubunun en ucundaki parlak yıldızdır. Bu yıldızı bulmak için üç ayrı yöntem kullanabiliriz. ( Kuşkusuz farklı yöntemler de vardır )
a) Küçükayı’yı bulabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? takımın sonuncu yıldızı kutup yıldızıdır.
b) Büyükayı’yı bulabiliyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Büyükayı’nın tabanını oluşturan iki yıldızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kutup yıldızı ile aynı doğrultudadır. Büyükayı’nın tabanını oluşturan iki yıldızın arasındaki uzaklığın 5 katını küçükayı’ya doğru uzatırsanız kutup yıldızını bulursunuz.
c) Cassiopeia ( Kraliçe ) takım yıldızını tanıyorsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu yıldız grubundan yola çıkabilirsiniz. Cassiopeia takım yıldızıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir çoğumuz tarafından bilinir. Ancak belki adını bilmiyor olabiliriz. Bu yıldız grubu gökyüzünde “M” ya da duruma göre “W” şeklinde dikkat çekici bir şekilde görünen 5 yıldızdan oluşur. Bu takımı bulduktan sonra Büyükayı’yı bulmamız gerekmektedir. Cassiopeia’danPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Büyükayı’ya doğru bir hat oluşturulduğundaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kutup yıldızı bu hattın tam ortasına gelir.
4)FARKLI BİLGİLER
-Ağaçların ve büyük kayaların kuzeye bakan yüzleriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzey rüzgarının etkisi ile yosunlu olur.
-Karınca yuvalarının kuzeye bakan yüzlerinde daha çok toprak yığılıdır.
-Minarelerin şerefe kapıları güneye bakar
-Müslüman mezarlarında mezar taşları güney yöne dikilir.
PUSULANIN KULLANIŞ ŞEKİLLERİ
Pusula doğada çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yazı içersinde bunların hepsine belli oranlarda yer vereceğiz. Ancak pusulanın en bilinen ve yaygın kullanımı harita ile birlikte kullanılmasıdır. Doğada işlevsel olan haritalar isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 1 / 50.000 ya da 1 / 25.000 ölçekli haritalardır. Örneğin 1 / 25.000 ölçekli bir haritada 1 cm. arazide 250 m.’dir. ElimizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? içinde bulunduğumuz bölgenin bu ölçekte bir haritası varsa her istediğimiz noktayı elimizle koymuş gibi bulabiliriz.
Ülkemizde bu ölçekte haritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? daha çok askeri amaçlı olarak üretilmekte ve sivil kullanıcılara kapalı bulunmaktadır. Bu durumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ülkemizdeki doğa insanlarınınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? dağcılarınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gezginlerin en ciddi problemlerinden birini oluşturmaktadır. Neyse kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu ölçekte haritalara sahip olmaksızın da doğada pusula ile bir çok şey yapabiliriz. Yazımızın bundan sonraki bölümünde detaylı olarak pusulanın harita olmadan kullanım şekilleri üzerinde duracağız. Daha sonra da haritaya sahip olma durumunda nasıl kullanılabileceğini ayrı bir bölüm olarak ele alacağız.
PUSULANIN HARİTA OLMAKSIZIN KULLANIM ŞEKİLLERİ
İSTİKAMET AÇISI NEDİR ?
Doğada ilerde gözle görebildiğimiz bir noktaya ulaşmak teorik olarak kolay gibi görünse dePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bütün doğa insanları çok iyi bilir ki buPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hiç de göründüğü kadar basit değildir. Yürüyüşe başladığımız anda iyi bir şekilde görebildiğimiz hedef belli bir süre sonra gözden kaybolabilir. Ya da yürüyüşün başında belli bir açıdan gördüğümüz hedefe başka bir açıdan yaklaşmaya başladığımızda tamamen farklı bir hedefe doğru gittiğimiz hissine kapılabiliriz. Bütün bunlara sisPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? tipiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? havanın kararması ya da hedefle aramızda bulunan ormanlık bir alanın içinden geçmek durumunda olmak gibi etkenleri de eklersenizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? başlangıçta saptadığımız hedefe ulaşmak hemen hemen imkansız hale gelebilir.
Bu tür sorunları en aza indirebilmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulamız aracılığı ile yürüyüşe başlamadan önce hedef ile bulunduğumuz nokta arasındaki istikamet açısını hesaplayarak işe başlayabiliriz. Bu açıyı hiç kaybetmeksizin pusula ile yürüdüğümüzde belirlediğimiz hedefe mutlaka ulaşırız. Kerteriz açısıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Hedef açısı gibi adlarla da anılan istikamet açısıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kabaca kuzey doğrultu ile varılmak istenen nokta ( hedef ) arasındaki açıdır. Bu açı pusula ibresinin gösterdiği kuzey doğrultudan başlayıpPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? saat yelkovanı dönüş istikametinde hedefe kadar olan açı değeridir.
Pusulamızı hedefe yönelttiğimizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula yuvası içindeki kuzey – güney çizgilerinin pusula ibresine paralel olduğu konumdaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresinden başlayıp hedefe kadar ölçtüğümüz açıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? saptadığımız hedefin istikamet açısıdır. Bu açının değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısı okuma çizgisinin karşısında döner bilezik üzerinde görünen rakamdır. Şimdi de konuyu biraz daha açıklayarak yazalım.
İSTİKAMET AÇISININ ÖLÇÜLMESİ
1) Pusula kapağını 90 derece ya da biraz daha az olacak şekilde açın.
2) Pusulayı göz seviyesinde yere paralel olacak şekilde tutun.
3) Hareket yönü okuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gitmek istediğiniz noktayı ( hedefi ) gösterecek şekilde hedefe doğru dönün.
4) Ayna üzerindeki siyah çizgiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açısı okuma çizgisi ile aynı hizada olacak şekilde pusulayı tutarkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?hedefi “V” çentiğine yerleştirin.
5) Bu konumu bozmaksızın aynadan takip ederekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bileziğiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bilezik üzerindeki N işareti pusula ibresinin kuzey ucu ile aynı hizaya gelene kadar çevirin. ( Aynı hizaya geldiği anPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula yuvası içindeki kuzey – güney çizgileri ile pusula ibresi birbirlerine paralel konuma gelir )
6) Döner bilezik üzerindePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına gelen rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğiniz hedefin istikamet açısıdır.
Doğada bir hedef ve onun istikamet açısını belirlediğimizde bunun pratik anlamı şudur. Bu açıyı hiç bozmaksızın yürüdüğümüzde hedefe ulaşırız. Bütün yürüyüş boyunca bu açıyı bozmadan nasıl yürüyebiliriz ? Bu teorik olarak şu şekilde olabilir. Pusulamızı elimize alıpPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresiniPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? N işareti karşısından hiç ayırmadan yani pusula ibresinin pusula yuvası içindeki kuzey – güney çizgilerine paralel konumunu hiç bozmaksızın yürümemiz gerekir. İbrenin saptığı durumlarda uygun dönüşler yaparak pusulanın konumunun değişmesine izin vermeyiz. Böylece hedefe varırız.
Bu söylediğim tamamen teorik bir şeydir. ÇünküPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? İstikamet açısı olarak belirlediğimiz açıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? aslında hedefle bizim aramızda oluşturduğumuz hayali bir hattır. Arazi koşullarında bu hayali hattı takip edebilmek imkansızdır. Bu hayali hat üzerinde bizim yürüyüşümüzü engelleyecek bir çok doğal oluşum bulunabilir. Hayali hattımızı kesen kayalık bir yamaçPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir gölPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geçit vermeyen çok sık bitki örtüsü gibi. Yukarda anlattığımız ilerleme şekli ancak futbol sahası gibi dümdüz bir arazide söz konusu olabilir. O halde iş sadece istikamet açısını belirlemekle kalmıyorPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? arazi şartlarında belirlediğimiz istikamet açısını nasıl takip edebiliriz ? Bunun yöntemleri neler olabilir ? gibi sorulara da cevap bulmamız gerekiyor.
İSTİKAMET AÇISINI TAKİP ETMENİN KOLAY YOLLARI
Burada amacım her duruma uygun reçeteler vermek değilPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zaten doğada böyle reçeteler söz konusu olmaz. Ancak bir takım yöntemleri biliyor olmakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. HerkesinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kendi kişisel birikimleri ve deneyimlerini kullanarak sorunları çözebileceği inancındayım.
“ARA HEDEFLER” BELİRLEYİN
En pratik yolPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gitmek istediğimiz ana hedefle aramıza “Ara hedefler” koymaktır. Bunun içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açımızı belirledikten sonraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kafamızda hedefle bulunduğumuz nokta arasında hayali bir çizgi oluşturmamız gerekir. Bu çizgi üzerine denk gelen belirgin bazı noktaları esas alarak yürüyüş sürdürülebilir. Her ara noktaya ulaşıldığında yeniden pusula ile yön kontrolü yapılmalıdır. Ara noktalar belirlenirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hayali çizginin tam üzerinde olmasına ve görüş ve ulaşım açısından uygun konumlarda bulunmasına özen gösterilmelidir.
Örneğin A noktasındanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B noktası olarak adlandırdığımız bir zirveye doğru belli bir istikamet açısı ile ilerliyoruz. A ve B arası 3 km. olsun. Biz kafamızda oluşturduğumuz hayali çizgi üzerinde 500 m. ilerde bir kaya belirledik. Pusulamızı kapatıp direk olarak bu kayaya doğru yürümeye başlarız. Yürüyüş sırasında bir dere ile karşılaştık ve karşıya geçemiyoruz diyelim. Ancak derenin ilerde inceldiği bir nokta olduğunu görüyoruzPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu şartlarda hayali çizgimizden sapacağız fakat bunu yaparken hiçbir zaman ara hedef noktamızı yani kayayı gözden kaybetmememiz gerekir.
Derenin inceldiği noktaya kadar yürür buradan karşıya geçer sonra tekrar ara hedef noktamız olan kayaya ulaşırız. Kayaya geldiğimizde pusulamızı çıkartır ve asıl hedefle zirve ile olan istikamet açımızı kontrol ederiz. Daha sonra gene hayali çizgimiz üzerinde ikinci bir ara hedef belirleriz. Bu da 1 km. ilerdeki bir ağaç olsun. Pusulamızı kapatır ve bu ağaca kadar yürürüz. Yolda önümüze çıkan bir gölün etrafından ağacı gözden kaybetmeden dolaşabiliriz. Ağaca ulaştığımızda diyelim ki asıl hedefimiz olan zirveyi göremiyoruz. Bu çok önemli değildir çünkü pusulamızı çıkartıp istikamet açımızı kontrol ettiğimizde zirveyi göremesek bile yönünü hemen tespit edebiliriz. Bu yön üzerinde üçüncü bir ara hedef belirleyerek yolumuza devam edebiliriz. Bu işlemleri zirveye varana kadar tekrar edersek hedefimize ulaşırız. ÖzetlePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısını belirledikten sonra asıl hedefe kadar bir takım ara hedefler tespit ederek yürümekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hem bizi sürekli pusulayı elimizde tutarak rotadan sapmamak için yoğun bir uğraş vermekten kurtaracak hem de asıl hedefi göremediğimiz durumlarda bile doğru hat üzerinde hedefe emin bir şekilde ilerlememizi sağlayacaktır.
Burada dikkat edilmesi gereken noktaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hedefe doğru yürüyüşün aynı hat üzerinde yapılıyor olmasıdır. Yani istikamet açımıza göre oluşturduğumuz hayali hattın dışına hiç çıkmıyoruz. ( Pusula ibresinin N noktası hizasından sapmaması bu anlama gelir ) Gölü dolaşmak gibi bir nedenle hattan ayrılsak bile ara hedefi gözden kaybetmeden tekrar hayali hat üzerine geri dönüyoruz. Peki doğa koşullarında bu mümkün müdür ? Örneğin çok dağlık bir arazide ilerliyoruzPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirli bir zirve için belirlediğimiz istikamet açımız ve ona bağlı olarak oluşturduğumuz hayali hattı ara hedefler koyarak bile takip edebilmek neredeyse imkansızdır. Çünkü vadinin ortasından ilerleyen belli bir patika vardır ve bizde bunu takip etmek durumundayızdır. Hayali hattan sapmamak uğruna yamaçlara tırmanmak hiç de mantıklı değildir.
Bu gibi durumlarda tek bir istikamet açısınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ara hedeflere bölmek yerine arazi koşullarına uygun bir çok istikamet açısı belirlemek ve bunları ara hedeflere bölerek ilerlemek daha uygundur. Bu durumPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? doğada kırtasiye işlemlerini biraz artırmak anlamına gelse dePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu şekilde davranmayı alışkanlık haline getirmek güvenli bir biçimde doğaya gidip gelebilmemiz açısından önemlidir.
İSTİKAMET AÇISI SAYINIZI ARTIRIN
Bu sayıyı artırmamızın amacıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? doğada arazinin koşullarına daha uygun bir ilerleme şekli yakalayabilmek içindir. Tek bir hattı takip etmenin zorluğunun üstesinden gelebilmek için arazi koşullarına uygun bir çok hat ( yani istikamet açısı ) belirlemek daha pratiktir. Belirlenen her istikamet açısını bir kağıda not etmek iyi bir alışkanlıktır. Çünkü bu açılar aynı hattan geri dönerken de bize lazım olurlar.
Örneğin çıkmak istediğimiz zirveye doğru derin bir vadinin içinden kıvrılarak ilerleyen bir patikada olduğumuzu düşünün. Ancak vadinin ve patikanın da zaman zaman çeşitli kollara ayrıldığını ve başka vadilerle birleştiğini varsayalım. Direk olarak çıkmak istediğimiz zirvenin istikamet açısını hesaplamak yerinePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? vadi içindeki ilk ayrıma ya da ilk dönemece kadar istikamet açısı almak daha uygun olur.
Bu noktaya ulaşıldığında gene arazinin yapısına görePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? asıl çıkmak istediğimiz zirveye ters gelmeyecek şekilde örneğin vadinin iki kola ayrıldığı noktaya kadar istikamet açısı alabiliriz. Böylece belki 4 – 5 istikamet açısı belirledikten sonra zirveye ulaşabiliriz. Tabi ki ilerlerken her istikamet açısını ara hedeflere bölmeyi de ihmal etmeden.
YANA KAYMA YÖNTEMİ
Doğada istikamet açımızı takip ederken çeşitli engellerle karşılaşmamız kaçınılmazdır. BunlarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? nehir ve göl örneğinde olduğu gibi nasıl geçmemiz gerektiğinden yukarda bahsettik. Ancak bazen karşılaşılan engelleri aşma durumumuz olmayabilir. Ya da karşılaşılan engelPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ara hedef noktamızı görmemizi engelleyebilir. Örneğin çok sık ve geçit vermez bir orman örtüsü ile karşılaştığımızı varsayalım. Bu ve benzeri durumlarda istikamet açımızın belirlediği hayali hattımızdan ayrılmamız gerekir. Her ne nedenle olursa olsun hayali hattımızdan ayrılmak zorunda kalırsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir daha aynı hatta dönebilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır.
Aslında bizim yapmak istediğimizPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? karşılaşılan engeli çizgisel olarak aşmaktır. Ancak doğa buna izin vermediği için sağa ya da sola kayarız. Bu yana kayma işlemini yaparken hayali hattımızla 90 derecelik açı yapacak şekilde hareket etmemiz gerekir. Ayrıca engelin durumuna göre kaç metre ? ya da kaç adım ? veya yürüyerek kaç dakika sağa ya da sola kaydığımızı hesaplamamız gerekir. Yana kayma işlemi engel sona erene kadar devam eder. Bu noktada gene ilk istikamet açımızla yürüyüşü sürdürmemiz gerekir.
Böylece hayali hattımıza paralel başka bir hatta yürüyor konuma geliriz. Engelin tamamen ortadan kalkmasından sonra ilk hattımıza geri dönebilmek için bir öncekine ters olacak şekilde 90 derece açı ile hattan ne kadar uzaklaşmışsak hatta doğru o kadar geri yürürüz. Bu işlemden sonraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? engel çizgisel olarak aşılmış olur ve biz ilk istikamet açımıza geri dönmüş oluruz.
GERİDEN KESTİRME YÖNTEMİ
Ara hedefler belirleyip bunlara doğru ilerlerken bazen bu ara hedefi göremez duruma düşebiliriz. Örneğin aniden bastıran bir sis bizi ara hedefimizi göremez hale getirebilir. Ya da ara hedef noktamızı bir nedenle kaybedebiliriz. Böyle durumlarda rotadan saptığımız endişesine kapılabiliriz. Gerçekte sapmış ta olabiliriz. Panik olmayın eğer bir önceki ara hedef noktanızı görebiliyorsanız. Mesele yok demektir. Tamamen pusulanız ile birlikte 180 derece geriye dönün. Bu durumda pusulanın ibresinin beyaz ucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ( güney ) döner bilezik üzerindeki N işaretinin karşısına gelir. Pusula bu konumda ikenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hareket yönü okunun bir önceki kerteriz noktasını gösteriyor olması gerekir.
Gösteriyorsa sorun yok demektir. Olmanız gereken hattasınızdır ve 180 derece arkanız varmak istediğiniz ara hedef noktasına dönüktür. Hareket yönü okuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bir önceki ara hedef noktanızı göstermiyorsa buPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hattan saptığınız anlamına gelir. Hattı yeniden bulabilmek için pusula ibresi beyaz ucunun N işaretinin karşısında olduğu konumu bozmaksızınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? olduğunuz yerde sağa yada sola doğru kayın. Ta kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hareket okunun yönü bir önceki ara hedef noktanızı gösterene kadar.
Bu konuma geldiğinizde kaybettiğiniz hattınızı yeniden bulmuşsunuz demektir. Bu yöntemin adınaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geriden kestirme yöntemi denmektedir. Geriden kestirme yöntemini rotadan saptığınızı düşündüğünüz her hangi bir anda kullanabilirsiniz.
GERİ İSTİKAMET AÇISI NEDİRPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? NASIL HESAPLANIR ?
Doğada genellikle bir yere gider ve daha sonra da aynı rotadan geri döneriz. Dağlık bir alanda bir yere kampımızı kurupPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğimiz bir zirveye gider ve daha sonra kampımızın yolunu tutarız. Eğer giderken belli istikamet açıları kullanarak gittiysekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri dönüş sırasında yolumuzu bulamamak gibi bir sorunla karşılaşmayız. Daha çok dönüş sırasında bastıran bir sisPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ya da zaman hesabında yapılan bir hata sonucu havanın kararması ya da başka herhangi bir nedenle geri dönüş yolunu bulamamakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hiç tahmin etmediğimiz ciddi sorunlara yol açabilir.
Eğer bir noktaya giderken istikamet açıların hesaplayıp not ettiysekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri dönüş sırasında bu istikamet açılarınınPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?geri istikamet açılarını hesaplayarak başlangıç noktamıza rahat bir şekilde geri dönebiliriz. Geri istikamet açısıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?bir istikamet açısı doğrultusunun artı ya da eksi 180 derece farklı doğrultusuna denir. ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? A noktasından B noktasına belli bir istikamet açısı ile ilerlediğimizi varsayalım. Aynı hattanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? B’den A’ya geri dönmek istediğimizde başlangıç açımızla aramızda 180 derecelik bir fark olacak demektir.
Bu nedenle bu fark ( yani 180 derece ) istikamet açımıza eklenerek ya da çıkartılarak geri istikamet açımız bulunur. Ekleme ya da çıkartma işleminiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açımızın değerine göre yaparız. Eğer istikamet açımızın değeri 180’den küçükse eklenir. 180’den büyükse çıkartılar. Bu durumu farklı şekilde söylersekPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? elinizdeki istikamet açısı değerinden 180 çıkıyorsa çıkartın çıkmıyorsa ekleyin. Bir örnek verelim;
İstikamet açınızın değeri 85 derece isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açınızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 85 + 180 = 265 derecedir.
İstikamet açınızın değeri 200 derece isePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açınızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 200 – 180 = 20 derecedir.
Kullandığınız pusulada bu hesabı yapma derdinden sizi kurtaracak küçük bir çizgi bulunmaktadır. Bu çizginin adı “geri istikamet açısı okuma çizgi”sidir. Herhangi bir istikamet açısı belirlediğinizdePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bilezik üzerindePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açısı okuma çizgisinin karşısında yazan rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? belirlediğiniz istikamet açısının geri istikamet açısı değeridir.
İstikamet açısını belirlediğiniz andaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açınızı da bu çizginin karşısından okuyup bir yere birlikte not alırsanızPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri dönerken hesaplamak durumunda kalmazsınız. Ancak geri dönüş için daha kolay yollarda vardır. İşte size geri dönüşte izleyeceğiniz iki yöntem. Hangisi kolayınıza geliyorsa !
GERİ İSTİKAMET AÇISININ TAKİBİ
Geri istikamet açısının takibinde iki yöntem kullanılmaktadır.
AÇI BAĞLAMA YÖNTEMİ
Geri istikamet açılarınızıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ister geri istikamet açısı okuma çizgisi karşısından okuyarakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ister istikamet açılarınıza 180 ekleyerek ya da çıkartarak hesapladıktan sonra bulduğunuz değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? döner bileziği çevirerek istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına getirin. Daha sonraPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresinin kuzey ucu N işaretinin karşısına gelene kadar kendi etrafınızda dönün. İbre istediğiniz noktaya geldiği anda hareket yönü okunun gösterdiği yönPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? gideceğiniz yöndür. Bu yaptığınız işleme “açı ayarlamak” ya da “açı bağlamak” adı verilir.
ÖzetlePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? geri istikamet açınızı pusulanıza bağlayın ve yolunuza devam edin. Açı bağlama yöntemiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? size herhangi bir istikamet açısı verilip izlemeniz istendiğinde kullanacağınız bir yöntemdir. ÖrneğinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? çeşmenin yanına geldikten sonra 120 derece açı ile 5 dakika yürümeniz halinde yola ulaşacaksınız deniliyorsa; yola ulaşabilmek için yapmanız gereken işlemPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 120 rakamını istikamet açısı okuma çizgisinin karşısına getiripPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ibresi kuzey ucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?N işaretinin karşısına gelene kadar kendi etrafınızda döndükten sonra ibrenin bu konumunu bozmaksızın pusula hareket oku yönünde 5 dakika yürümektir.
GÜNEY UCU TAKİP YÖNTEMİ
Bu yöntemde aynı geriden kestirme yönteminde yaptığımızı yaparız. Bu yöntem geri dönüşte kullanılabilecek en pratik yöntemdir. Çünkü bu yöntemde belli bir hesaplama yapmanıza gerek yoktur. Mademki aynı hat üzerinden geri dönülüyorPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ya da başka bir söyleyişle 180 derece geri dönmemiz gerekiyorPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? o zaman pusulamızla birlikte öyle bir döneriz kiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanın güney ucuPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? N işaretinin karşısına gelsin. Bu konumda 180 derece geri dönmüş oluruz. Güney ucunu N işaretinin karşısından ayırmadanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hareket yönü okunu takip ederek geri dönüşü gerçekleştirir ve başlangıç noktasına varabiliriz.
AÇI HATASI YAPARSANIZ NE OLUR ?
İstikamet açısını ya da geri istikamet açısını hesaplarkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hedefe iyi nişan alamamaktan kaynaklanan açı hataları yapabiliriz. Bu tür hatalar hedefe ulaşmanızı engelleyecek boyutta olabilir. Özellikle görüş alanının iyi olmadığı durumlarda daha vahim sonuçlara yol açabilir. Bir fikir vermesi açısındanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? 10 derecelik bir hatanın 1000 m. mesafede 100 m.’lik bir sapmaya neden olduğunu söyleyelim. Eğer 12 derecelik hata yaparsanız 1000 m. mesafede 200 m. hedefi şaşırırsınız. ( Şekil 3 )

100 ya da 200 m.’lik bir yanılma örneğin sisli bir ortamda hedefi görmeksizin geçmemize neden olabilir. Açı hatalarından en az zarar görmek içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet açısı hesapladığımız her noktanın ( Buna durak diyelim ) altimetre ile rakımını ölçmek ve eğer varsa tanıtıcı bir özelliğini de ( Örneğin su kaynağının bulunduğu nokta gibi ) açı ile birlikte not almak yerinde olur. Böylelikle hedefi bulamama durumunda diğer tanıtıcı özellikleri de kullanabiliriz. Tabi ki altimetrenin hava koşullarına göre belli bir yanılma payının olduğunu da akıldan çıkartmamak gerekir.
PUSULANIZ İLE EĞİMİ ÖLÇEBİLİRSİNİZ
Eğer şekil 2’de tanıtımı yapılan tipte olduğu gibiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusulanızın eğim ölçme donanımı varsa pusulanızla tırmanılan ya da inilen eğimi belirleyebilirsiniz. Karşılaşacağınız eğimi biliyor olmak özellikle de tırmanış sırasında doğru zamanlama yapabilmeniz açısından önemlidir. Ayrıca çığ tahminlerinde bulunabilmek için eğimi bilmek yerinde olur. Çünkü çığPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? olasılığı belli eğimlerde daha fazladır. Örneğin 25 – 45 derece arası eğimler çığ açısından daha risk taşırlar.
EĞİMİN ÖLÇÜLMESİ
1 ) Pusulanın kapağını 180 derece olacak şekilde tam olarak açın.
2 ) Eğim ölçme kadranı üst çizgisiniPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? istikamet ve geri istikamet açıları okuma çizgileri ile aynı hizaya gelene kadar döner bileziği çevirin.
3 ) Eğim ölçme kadranında fosforlu boya ile boyanmış ” 0 ” işaretiPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kadranın başlangıç noktasıdır. Bu nokta yere bakacak şekilde pusulanızı eğimini ölçmek istediğiniz zemine yerleştirin.
4 ) Pusulayı zemine yerleştirirkenPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pusula ince kenarı üzerinde duracak şekilde koyulmalıdır. ( şekil 4 )

5 ) Siyah renkli eğim ölçme ibresinin karşısına gelen rakamPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bulunulan noktanın eğimini gösterir. Tırmanış sırasında bu eğim + olarakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? iniş sırasında ise – olarak ifade edilir.
DEKLİNASYON AÇISI NEDİR ?
Herhangi bir şeyi ölçmek için daima bir başlangıç değerine ihtiyaç duyulur. Yönü de rakamsal olarak ( Derece cinsinden ) ifade edebilmek için başlangıç değeri olarakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kuzey yönü kabul edilmiştir. Ancak üç tür kuzey yönü tanımlanmaktadır.
1) Gerçek Kuzey ( Coğrafi Kuzey ) VKuzey kutbunun olduğu noktadır. Yer yüzünün herhangi bir noktasından kuzey kutbuna doğru yönelen doğrudur. Haritalarda ucunda yıldız işareti ile gösterilir.
2) Magnetik Kuzey ( Pusula Kuzeyi )
Pusulalarda kuzeyi gösteren ibrenin gösterdiği kuzey doğrultusudur. Haritalarda ucunda yarım bir ok işareti ile gösterilir. Yeryüzündeki magnetik alanlar bölgeden bölgeye farklılıklar taşır. Bu nedenle Magnetik kuzeyPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? o an bulunulan noktaya göre değişiklikler gösterir.
3) Grid Kuzeyi ( Harita kuzeyi )
Haritalarda bulunan kuzey – güney çizgilerinin gösterdiği kuzey yönüdür. Haritaları dikine kesen bu çizgilerin başına GK harfleri koyularak belirtilir.
DEKLİNASYON AÇISI
Yeryüzündeki magnetik alanlar bölgeden bölgeye değişim gösterdiği içinPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? Pusula ibresi de bu magnetik alanların etkisi ile sapma yapar ve gerçek kuzeyi göstermez. Pusulamıza baktığımızda ibrenin gösterdiği kuzey yönüPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu nedenle gerçek kuzeyden doğu ya da batı yönünde biraz farklılık gösterir. İşte bu farka Deklinasyon Açısı ( Sapma açısı ) denir.
Özetle gerçek kuzey ilePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? magnetik kuzey arasındaki açı deklinasyon açısıdır. Deklinasyon açısıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? içinde bulunulan coğrafi bölgeye göre ve ayrıca yıldan yıla da değişim gösterir. Aynı zamanda Grid kuzeyi ile magnetik kuzey arasında da bir deklinasyon mevcuttur. Haritaların üzerinde bu konuda bilgiler bulunur. Bu bilgileri kullanarak deklinasyon değerleri hesaplanır ve istikamet açıları belirlenirken eklenerek ya da çıkartılarak dikkate alınır. Ülkemizde batıya doğru yaklaşık 2 derecelik deklinasyon mevcuttur. Bu durumda 2 derecenin hesaplanan istikamet açısından çıkartılması gerekir.
Deklinasyon açısıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? pek büyük bir değer olmamakla birlikte eğer harita üzerinde yön belirliyorsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? hesaplanması ve pusulanın buna göre ayarlanmasında yarar vardır.
PUSULANIZIN DEKLİNASYON AYARINI NASIL YAPACAKSINIZ ?
İki tür ayar yapılabilir.
SABİT AYAR
Bunun için pusulanızın döner bileziği üzerinde ya da arka tarafında küçük bir vida bulunur. Deklinasyon ayarı bu vida kullanılarak yapılır. VidaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sağa ya da sola hafifçe çevrilerek ayarlama gerçekleştirilir. Bu ayarlama sonucu pusula yuvası içindeki kuzey – güney çizgileri deklinasyon açısı kadar hafif eğilmiş olur. Bu eğme işlemi gerçekleştirilirken eğim ölçme kadranındaki rakamlardan yararlanılır. Eğme işlemi tamamlanınca vida sıkıştırılarak bu durum sabit hale getirilir.
GEÇİCİ AYAR
Bu yöntemde vida ile hiç oynanmaz. Haritadan deklinasyon değeri hesaplanır. Eğer batıya deklinasyon varsa döner bilezik deklinasyon değeri kadar saat yelkovanı dönüş yönünde çevrilir. Böylece belirlenen istikamet açısındanPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu değer çıkartılmış olur. Türkiye’de deklinasyon değeri çok küçük olduğundan dağcılar tarafından genellikle ihmal edilmektedir. Zaten harita üzerinde çalışılmıyorsa yani doğada hedefi gözle belirliyorsak pusulamızda deklinasyon ayarı yapmaya gerek yoktur.
YÜRÜYÜŞ KROKİLERİNİN HAZIRLANMASI
Eğer doğada pusula ile istikamet açıları hesaplayarak bir yürüyüş gerçekleştiriyorsakPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu bilgileri bir kroki ya da tablo şeklinde yazabiliriz. Normalde bu kroki harita üzerinde işaretlenerek çıkartılır. Ancak haritamız yoksaPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bu bilgileri bir tablo halinde not alabiliriz. Aşağıda örnek bir tablo çıkartılmıştır.

İstikamet
Doğrultusu Uzaklık(Metre) İstikamet Açısı (Derece) Geri İstikemet Açısı Rakım
1 Rakım
2 Ulaşım Süresi
(Dakika) Notlar
AB 300 75 270 1600 1800 15 KampGöl
BC 500 120 300 1800 2100 25 GölKayalık
CD 800 150 330 2500 3000 120 KayalıkSu Kaynağı
DE 400 40 220 3000 3300 90 Su kaynağıSırt
EF 250 320 140 3300 3600 30 SırtZirve

Tabloda yer alan uzaklık değeriPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? eğer haritanız varsa ölçülerek hesaplanır. Harita yoksa kısa mesafeler için adım sayma yolu ile hesaplanır. ( Bir adım ortalama 75 cm. olarak hesaplanır ) Adım sayılamayacak kadar uzun mesafeler için tahmini değer kullanılabilir.
TRAVERSE
Pusula kullanma ve doğada yön bulma yeteneğimizi geliştirmek için sadece pusula kullanarak önceden belirlenmiş bir parkur üzerinde yapılan yön bulma işlemidir. İstikamet açıları ve birbirlerine olan uzaklıkları verilen çeşitli istasyon noktaları arasında belli bir başlangıç noktasından başlanıp parkur tamamlanmaya çalışılır.
ORIENTEERING
Traversin daha geliştirilmiş bir şeklidir. Haritası özel olarak hazırlanmış bir parkur üzerindePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? zamana karşı bir doğa sporu olarak yapılır. Orienteering’e katılanlarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? daha önceden bilgi sahibi olmadıkları bir parkur üzerindePusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?önceden belirlenmiş olan kontrol noktalarınıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? sadece pusula ve harita kullanarak en kısa zamanda bularak parkuru tamamlamaya çalışırlar.
İlk kez 1918 yılında İsveç’de bir spor dalı olarak başlatılan OrienteeringPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? kelime kökeni olarak da İsveçe’dir. Daha sonra Avrupa ve dünyada da yaygınlık kazanan bu sporPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? ülkemizde uzun yıllar sadece ordu bünyesinde yapılmıştır. Son yıllarda İstanbul ve Ankara’da bu sporu yapan orienteering grupları kurulmuştur. Bu gruplar bugün çeşitli etkinlikler sürdürmektedirler.
Orienteering için 1/10.000 ya da 1/ 15.000 ölçekli özel olarak hazırlatılan haritalar kullanılmaktadır. Bu haritalarPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir?aynı ölçekteki coğrafi haritalara göre çok daha detay bilgiler içermektedir. Bu haritalar olmaksızın bu spor yapılamamaktadır. Orienteering gruplarıPusulayı Ençok Hangi Meslek Kullanır? Pusulayı Kullanan Meslekler Hangileridir? bölgelerinin bu tür haritalarını işin uzmanı olan haritacılara hazırlatarak üyelerinin kullanımına sunmaktadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver