Pul Nedir Hakkında Bilgi

Pul Nedir

Pul anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Pul Nedir, Pul Ne Anlama Gelir, Pul Ne Demektir, Pul Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pul ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pul Anlamı

Posta idaresince çıkarılan ve mektup zarflarına ya da posta paketlerine ulaştırma ücreti karşılığı olarak yapıştırılan basılı kâğıt, posta pulu. İlk posta pulu 1840′ta İngiltere’de çıkarıldı. 1 peni değerindeki bu pulun üzerinde Kraliçe Victoria’nın portresi basılıydı. Pul basımında İngiltere’yi Brezilya, ABD, İsviçre ve Almanya izledi. 19. yüzyıl ortalarında posta pulu kullanımı, mektupla haberleşmenin bir parçası hâline geldi. Posta pulu basımı, pul koleksiyonculuğu (pulculuk=flateli), pul koleksiyoncusu (pulcu=filatelist) gibi kavramlara da yol açtı. Günümüzde de çok yaygın olan pul koleksiyonculuğunda, damgalı ve damgasız pullarla posta idaresince çeşitli nedenlerle çıkarılan “hatıra pulları”nın biriktirilmesi başlıca uğraştır. Biçim olarak posta pullarına benzeyen ve damga resmi karşılığında resmî evrakta kullanılan pullarla (damga pulu) çeşitli kuruluşlara yardım amacıyla basılan pullar (yardım pulu) da vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Pul Nedir Pul ödev ara Pul kelime anlamı Pul sözlükte ara Pul ansiklopedi bilgi bankası ara Pul ne demek Pul neye denir

Pul ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver