Psikiyatri Nedir Hakkında Bilgi

Psikiyatri Nedir

Psikiyatri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Psikiyatri Nedir, Psikiyatri Ne Anlama Gelir, Psikiyatri Ne Demektir, Psikiyatri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Psikiyatri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Psikiyatri Anlamı

Ruh ve sinir hastalıklarına, kişide görülen önemli uyumsuzluklara tanı koyarak bunları tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalı. Orta Çağda, Avrupa’da ruhsal bozuklukları olan hastaların şeytandan etkilenerek bunalıma girdiği düşünülüyor ve onlara işkenceler yapılıyor, hatta bazıları yakılıyordu. Bununla birlikte aynı dönemde Hint ve İslâm kültürü, bu hastalara daha insancıl ve hoşgörülü bir yaklaşımı uygun görüyordu. İbni Sina, İbni Rüşt gibi düşünürlerin de girişimleriyle Şam, Bağdat, Kahire, Edirne ve Kayseri’de şifahane adı verilen geniş, yeşillik içindeki, ferah akıl hastahanelerinde müzik eşliğinde hastalar tedavi ediliyordu.

16. yüzyılda hümanistler ruh hastalıklarına daha bilimsel bir yaklaşım getirdilerse de, ruh hastaları 18. yüzyıla kadar toplumdan tecrit edildi. Fransız hekim Philippe Pinel’in 1790′da Paris’teki Bicetre Tımarhanesindeki hastaların zincirlerini çıkarmasıyla, psikiyatrinin bilimsel kurumsallaşması başlamıştır.

20. yüzyılın başlarında Alman hekim Emil Kraepelin’in ruh hastalıklarını tanımlaması ve bunların ortaya çıkışıyla ilgili bilimsel yaklaşımı, psikiyatrinin gelişmesinde dönüm noktası oldu.

Koruyucu ruh sağlığı hareketi her ülkede yönetim yapısına göre devlete bağlı ya da özel kuruluşlarca desteklenerek yaygınlaştı.

Konu ile ilgili aramalar: Psikiyatri Nedir Psikiyatri ödev ara Psikiyatri kelime anlamı Psikiyatri sözlükte ara Psikiyatri ansiklopedi bilgi bankası ara Psikiyatri ne demek Psikiyatri neye denir

Psikiyatri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver