Prut Seferi Nedir Hakkında Bilgi

Prut Seferi Nedir

Prut Seferi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Prut Seferi Nedir, Prut Seferi Ne Anlama Gelir, Prut Seferi Ne Demektir, Prut Seferi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Prut Seferi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Prut Seferi Anlamı

Osmanlı Devleti’nin Çarlık Rusyası’na karşı düzenlediği sefer (1711). Rusya ile 1700 yılında imzalanan İstanbul Antlaşması’ndan sonra Osmanlı Devleti ile Rusya arasında anlaşmazlıklar eksik olmamıştı. Poltava Savaşı ve XII. Karl’ın Osmanlı Devleti’ne sığınması bu anlaşmazlıkları daha da artırdı. Bu durumda Osmanlı Devleti Çarlık Rusyası’na savaş ilân etti. Osmanlı ordusu 1711 baharında İstanbul’dan hareket etti ve Temmuz ayında Çar I. Petro komutasındaki Rus ordusunu Prut Nehri kenarında Gura Seresti isimli bataklıkta kuşattı. Rusların yardım ve iaşe alması, geri çekilmesi imkansız hâle geldi. Bu durumda Çar I. Petro barış istemek zorunda kaldı.

Konu ile ilgili aramalar: Prut Seferi Nedir Prut Seferi ödev ara Prut Seferi kelime anlamı Prut Seferi sözlükte ara Prut Seferi ansiklopedi bilgi bankası ara Prut Seferi ne demek Prut Seferi neye denir

Prut Seferi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver