Prusya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Prusya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Prusya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Prusya Nedir, Prusya Ne Anlama Gelir, Prusya Ne Demektir, Prusya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Prusya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Prusya Anlamı

Prusya Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Avrupa’nın orta ve doğu kesimindeki tarihsel bir ülke. Tarih içerisinde sahip olduğu siyasal statü ve sınırları bakımından kazandığı değişik anlamlar şöyle sıralanabilir:

1) Baltık Denizi’nin güneydoğu kısmını kapsayan ve Orta Çağda Polonyalılarla Almanların egemenliği altına giren yerli kabilelere ait topraklar.

2) 1701′den sonra Alman Hohenzollern hanedanınca yönetilen, başkenti Berlin olmak üzere, Prusya ve Brandenburg’u içine alan, 18. ve 19. yüzyıllarda Almanya’nın kuzey kesiminin büyük bir bölümünü ve Polonya’nın batı kesimini ele geçirdikten sonra Alman devletlerinin birliğini gerçekleştiren krallık.

3) Hohenzollern hanedanının 1918′de yıkılmasından sonra, krallığın büyük bölümünü kapsamak üzere oluşturulan ve II. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğrayan Almanya’nın yeniden düzenlenmesi sırasında kaldırılan eyalet.

Konu ile ilgili aramalar: Prusya Nedir Prusya ödev ara Prusya kelime anlamı Prusya sözlükte ara Prusya ansiklopedi bilgi bankası ara Prusya ne demek Prusya neye denir

Prusya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver