Protein Sentezi Nedir Hakkında Bilgi

Protein Sentezi Nedir

Protein Sentezi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Protein Sentezi Nedir, Protein Sentezi Ne Anlama Gelir, Protein Sentezi Ne Demektir, Protein Sentezi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Protein Sentezi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Protein Sentezi Anlamı

Canlı organizmalarda proteinlerin sürekli olarak parçalanıp yeniden sentezlenmesi olayı. Örneğin beyaz farede proteinlerin yarısı 17 günde yenilenir. İnsanda ise bu, 80 günde gerçekleşir. Ancak bütün proteinler aynı hızla parçalanıp sentezlenmezler. Örneğin insan kanı serumundaki proetinlerin yarısı 10 günde, karaciğer proteini 20-25 günde yenilenirken kemik proteininin yenilenme süresi çok daha uzundur.

Protein sentezi çok hızlı bir süreçtir. Bir deney hayvanına enjekte edilen radyoaktif bir aminoasit birkaç dakika içinde radyoaktif bir protein olarak gözlenebilir. Protein sentezi hücre içinde meydana gelir. Başlangıçta bir ATP ile tepkimeye giren bir aminoasit faaliyete geçer. Bu aminoasit daha sonra taşıyıcı RNA denen belli bir çözünür RNA’ya bağlanır. Her biri ayrı bir aminoasite bağlanan en az 20 değişik taşıyıcı RNA vardır. Çözünür RNA- aminoasit kompleksi daha sonra ribozoma yönelir ve burada, aminoasit, başka aminoasitlere eklenerek bir polipeptit oluşur. Her taşıyıcı RNA’nın ilgili aminoasiti ribozoma taşıma düzeni haberci RNA’ca belirlenir. Daha sonra taşıyıcı RNA, kendine ait başka bir aminoasit molekülünü almak üzere sitoplazmaya döner. Haberci RNA, belli bir proteine özgü şifreyle donatılmıştır ve kendisi birkaç sentezde görev aldıktan sonra yok olur. Bir organizmanın haberci RNA’sı, başka bir organizmanın taşıyıcı RNA’sı ve ribozomuyla birlikte bir protein sentezi gerçekleştirebilir. Bu, virüslerin, bir hücrenin sentez sistemini altüst etmesini açıklar

Konu ile ilgili aramalar: Protein Sentezi Nedir Protein Sentezi ödev ara Protein Sentezi kelime anlamı Protein Sentezi sözlükte ara Protein Sentezi ansiklopedi bilgi bankası ara Protein Sentezi ne demek Protein Sentezi neye denir

Protein Sentezi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver