Protein Diyeti İle Kilo Vermenin Zararları, Protein Diyeti İle Zayıflamak Zararlı Mı, Protein Diyeti Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

protein diyeti ve zararları, protein diyeti yapmak zararlı mı, protein diyeti zararlı mıdır, protein diyetinin zararı nedir

Protein diyeti zararlı mı?

Son dönemlerin popüler diyetlerinden olan protein diyetinin zararlı olduğuna dair bir takım söylentiler kulağımıza çalındı ve bizler gibi merak edenler olur diye protein diyetinin zararlı olup olmadığı konusunda küçük bir araştırma yaptık. Fazla kilolarından kurtulup zayıflamak istersen yapmış olduğumuz diyet programlarının sağlığımıza zarar vermesini hiçbirimiz istemeyiz. Bu sebeple yapılması planlanan diyet listelerinin sadece yararlarına takılmamak, ne gibi zararları ve yan etkileri olduğunu da merak edip araştırmak gerekir. İşte merak edenler için Acıbadem Bodrum Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal’dan protein diyeti zararlı mıdır, sorusunun yanıtı:

Sponsorlu Bağlantılar

Protein diyetleri zararlı mı?

Dönemimizin popüler diyetlerinden olan protein diyeti kısa sürede kilo verdirmeye faydalı olduğu ancak bazılarının bu diyetle verilen kilolarını altı ay içerisinde de geri alındığını söyleyen Öçal, protein diyetinin zararları hakkında şöyle bir açıklamada bulundu:

“Günümüzde en fazla popüler olan diyetlerin başında yüksek protein içeren diyetler geliyor. Bu diyet sisteminde protein yüksek oranda tüketilirken, karbonhidrat içeren gıdalar daha az tüketiliyor. Kilo vermeyi sağlıyor ama uzun dönemdeki sonuçlarına bakılınca insan sağlığına çok yararlı olduğunun kanıtlanamadığı biliniyor. Proteinlerin sindirimiyle açığa çıkan maddeler nedeniyle böbreklerin yükü artıyor. Uzun dönemde ise böbrekler ve karaciğer yorulabiliyor. Normal koşullarda bir günde aldığımız enerjinin yüzde 50-55’inin karbonhidrattan, yüzde 15-20’sinin proteinden, yüzde 25-30’nun da yağlardan gelmesini istiyoruz.

Karbonhidratı az alırsak yağdan alacağımız enerji artar. Hayvansal proteinlerin aynı zamanda yağ da içerdiklerini unutmamalıyız. Eğer sadece protein ağırlıklı beslenilirse kalp ve damar hastalıklarının riski artabilir. Sürekli et yiyerek yaşamak da mümkün değildir, bu nedenle sağlıklı ve uygulanabilir bir diyet türü olarak değerlendirmek söz konusu olamaz. Düşük kalorili diyet yaparsanız, bazal metabolizma hızı düşer, normal beslenmeye başlayınca vücut daha çok yağlanmaya başlar. Kısacası popüler diyetlerin kısa dönem etkileri var ama uzun dönem etkileri olumsuz bir şekilde karşımıza çıkıyor.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver