Prostat Kansei Tedavisi, Prostat Kanseri, Prostat Kanseri Belirtileri

prostat kanseri ileri evre, prostat kanseri nedenleri, prostat kanseri nedir, prostat kanseri teşhisi

Prostat Kanseri Teşhisi Ve Tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Prostat kanseri erkeklerde en sıkça rastlanılan  bir kanser türüdür. Hastalık başlangıç aşamalarında teşhis edildiğinde hastaların iyileşme şansı oldukça iyidir. Lakin prostat kanseri sağlık için ciddi sonuçlar doğurabilir ve aynı zamanda ölüme kadar götürebilir. Prostat kanserinin tipik belirtileri bulunmadığı için, hastalığı fark etmek pek kolay açıkçası değildir. Bu yazımızda prostat kanserine deyinerek, sizleri bilgilendirmek istedik…

 

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonucunda kan inceltici etkisiyle oldukça yaygın olan Aspirinin Prostat kanserine karşı da faydalı etkileri olduğu ortaya çıktı.

Prostat kanserinde uygulanan radyasyon tedavisi sonrasında aspirin kullanıldığında hastalığın nüks etme riskini azalttığı ve hastalığın ölüm ile sonlanma ihtimalini de aynı şekilde azalttığı vurgulanıyor.

Aspirin büyük olasılıkla radyasyon tedavisinin etkisini arttırıyor ya da tümorün dağılmasının önüne geçiyor.
Prostat kanseri bulunan kişilerin kanlarında tümör belirteci olarak PSA bulunur. Bu tümör belirteci kanser tedavisinden sonra aspirin kullanan hastaların kanlarında kullanmayan hastalara kıyasla daha az bir coğalma gösterir.

Bunun yanı sıra aspirin kullanarak prostat kanserinin tekrar meydana gelmesi de önlenebiliyor. Ölümcül bir hastalık olan prostat kanseri aspirin kullanıldıpğında kişilerin hayatta kalmaları için çok olumlu etkiler sağlıyor. Aspirin ile sağ kalma oranlarında artış görmek mümkün.

Radyasyon tedavisinin yanı sıra tedavi amaçlı olarak aspirinin kullanılması da tavsiye ediliyor.
Fakat dozu ve kullanım süresi hakkında doktor tarafından bilgi almak büyük önem taşıyor. Ayrıca olası yan tesirleri de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver