Prostat Belirtileri Nelerdir, Prostat Belirtisi, Prostat Hastalığı Belirtileri

prostat hastalığı belirtisi, prostat hastalığı nasıl anlaşılır, prostat hastalığı nasıl belli olur, prostat hastalığın belirtileri nelerdir

Prostat belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Mesanenin tabanında bulunan, ağırlığı 20-25 kilogram olan, dış idrar yollarının ön kısmını çevreleyen ve sadece erkekte bulunan bir organdır, prostat. Bu organın işlevi, meninin sıvı kısmının oluşturulmasına yardımcı olmak ve erkeklerin enfeksiyon kapmasını önlemektir.

 

Prostatta meydana gelen iltihaplanmalar iki gruba ayrılır. Bunlar; acil ve müzmindir.

Müzmin prostat iltihabı

Müzmin prostat iltihabı genç ve orta yaştaki erkeklerde görülür. Belirtileri ise; idrara çıkarken huzursuz olma, sık sık idrara çıkma, idrar esnasında yanma ve kanma görülmesidir. En belirgin belirtisi ise idrarın dış deliğinden akıntı gelmesidir. Bu akıntı sabah idrar yapmadan önce çok fazladır, yapışkandır, beyaz ve saydam renktedir. Bu iltihaplanmaya bağlı olarak kişilerde yorulma, uyku bozukluğu, konsantre bozukluğu , bel altında ağrılar, seks isteğinde azalma, sertleşme ve erken boşalma sorunu meydana gelir.

Acil prostat iltihabı

Acil prostat iltihabı kötü mikroplardan oluşan iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplar kanla veya direkt olarak prostata gelirler. İdrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma, idrar esnasında huzursuzluk, prostatta şişme ve gerginleşme yüzünden idrar yaparken zorlanma meydana gelir. Testislerin alt kısmında ağrı olur ve kişide ateşlenme sorunu ortaya çıkar. Günler boyunca süren mide bulantıları, titreme ve istifra olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver