Program ve klasör için kısayol tuşu oluşturma [Programsız]

Hiçbir program yüklemenize gerek kalmadan Windows’taki en çok kullandığınız programlar ve favori klasörleriniz için klavye kısayol tuşları atayabilirsiniz. Bu kısayol tuş kombinasyonlarını nasıl oluşturacağınızı aşağıda gösterdim.

http://enbasit.com/enbasityolu.png

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Kısayol oluşturmak istediğiniz klasör, dosya veya programın kısayolunu masaüstüne taşımamız gerekiyor. Bunun için favori klasörünüzün simgesinin üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden “Gönder” in üzerine gelin ve açılacak menüden de “Masaüstü (kısayol oluştur)” a tıklayın. Böylece masaüstünde bu klasörün bir kısayolu oluşacaktır.
  2. Eğer favori programınız için kısayol tuşu atamak istiyorsanız o zaman “Başlat” a tıklayın ve oradan en alttaki “Tüm Programlar” a tıkalyın. Açılacak olan klasörlerden aradığınız programın klasörünü bulun, tıklayarak açın ve kısayol simgesinin üzerine sağ tıklayarak “Gönder” in üzerine gelin, açılacak menüden de “Masaüstü (kısayol oluştur)” seçeneğini tıklayın. Böylece programınızın kısayolu masaüstünde görünecektir.
  3. Şimdi masaüstünde oluşturduğunuz bu klasörün üzerine gelip sağ tıklayın ve açılacak menüden “özellikler” e tıklayın.Özellikler Penceresi açılacaktır.
  4. Açılan pencerenin en üstündeki sekmelerden “kısayol” yazana tıklayın. Ardından yukardaki resimde yuvarlak içinde gösterdiğim yere programı çalıştırmak veya dosyayı açmak için hangi kısayol tuşlarını atamak istediğinizi yazın. Mesela ben üstteki resimde Xshell 4 programını açmak için “Ctrl+Alt+S” klavye kısayol tuş kombinasyonunu seçtim. Siz de istediğiniz birini seçin. Yalnız windows kısayolları ile çakışmamasına dikkat edin.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver