Prof. Dr. Murat Çizakça Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Prof. Dr. Murat Çizakça Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Prof. Dr. Murat Çizakça Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Öğretim görevlisi, profesör.

Sponsorlu Bağlantılar

Murat Çizakça, 1 Şubat 1946’da Bursa’da doğdu. Mehmet İhsan ve Süheyla
(evlenmeden önceki soyadı Sonumut’tur) Çizkaya’nın oğlu olan Murat Çizkaya,
evliliğini 16 Ekim 1970’te Holanda’da, Kitty De Maertelaere ile yapmıştır. Tek
çocuğu olan Defne Çizakça, 1982’de doğmuştur.

Lisans(B.A.) tahsilini İngiltere’nin Leicester Universitesi’nde 1968 yılında tamamlayan Çizakça, yüksek lisans eğitimine(M.A.) A.B.D.’de “University of Pennsylvania”da devam etmiş ve buradan da 1974 yılında mezun olup Türkiye’ye dönmüş ve 1974-75 yıllarında Bursa İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nde İktisat Kürsüsü Asistanlığı yapmıştır.

1975 ve 1982 yılları arasında Boğaziçi ünivesitesi Ekonomi Bölümü’nde Öğretim Üyeliği yapan Çizakça, bu sırada 1978 yılında İktisat Tarihi alanında doktorasını “University of Pennsylvania”da tamamlamıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan Uluslarası İslam Bankacılık ve Ekonomi Enstitüsü’nde 1982-84 yılları arasında Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. 1992-93 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi ve International Institute of Islamic Thought and Civilization Kuala Lumpur Malezya’da eş zamanlı Öğretim Üyesi olarak görevde bulunmuş olan Murat Çizakça, 1997-98 yıllarında Berlin Yüksek Araştırmalar Enstitüsü (Wissenscheftskolleg) üyesi olarak çalışmıştır.

Yabancı dil olarak İngilizce, Almanca, Hollandaca ve osmanlıca bilen Murat
Çizakça, halen Fatih Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

Uluslararası İslam Bankacılık ve Ekonomisi Enstitüsü, İslam Bancalığı Uzmanlığı
Sertifikası’na sahip olan Çizakça’nın aldığı diğer ödülleri:

1968 Liecester University Sertifikası
1972-74 A.I.D.
1979 O.E.C.D. Bursu
1982 O.E.C.D. Bursu

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver