Prens Eugene Prens Eugene Biyografisi Prens Eugene Eserleri Nelerdir?

Prens Eugene Kimdir Prens Eugene Kimdir, Hayatı Biyografisi | Prens Eugene Hakkında

Prens Eugene Kimdir, Hayatı Biyografisi, Prens Eugene Hakkında Bilgiler, Prens Eugene Eserleri Nelerdir, Yaşamı ve Önemi

biyografi kimdir resmi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda ziyaretçilerimiz için Prens Eugene hakkında bilgilere yer verdik.

Prens Eugene Kimdir?

Savoy Prensi Eugene (d. 18 Ekim 1663, Paris – ö. 21 Nisan 1736, Viyana), Habsburglu Avusturya İmparatorluğu’nun ünlü generalidir.
Savoy Prensi Eugen, 18 Ekim 1663 tarihinde Paris’te doğdu. Savoy Hanedanı’ndan olan Piyemont kralı Carlo Emanuele’in torunuydu. 1683 yılında Fransa kralı XIV. Louis’le anlaşmazlığa düşerek Kutsal Roma İmparatoru I. Leopold’un hizmetine girdi. II. Viyana Kuşatması sırasında Viyana’nın savunmasında görev aldı.

Kumandanlık kariyeri
Ama Prens Eugen’in ünü daha çok Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları sırasında arttı. Budin’in Osmanlıların elinden alınmasında rol oynadı. Osmanlıların elindeki Belgrad’ın Avusturyalılar tarafından kuşatılması sırasında yaralandı. Bu savaşta Belgrad Avusturya’nın eline geçmişti ama Osmanlılar güçlerini toplayarak 1690 yılında Belgrad’ı tekrar geri aldılar.
1697 yılında Prens Eugen Macaristan’daki Avusturya ordusunun başına geçti. 11 Eylül 1697 günü yapılan Zenta Savaşı’nda Osmanlıları büyük bir yenilgiye uğrattı. Bu yenilgi Osmanlıları barış istemeye zorladı. 1699 yılında Osmanlılarla Kutsal İttifak ülkeleri arasında Karlofça Antlaşması imzalandı.
Osmanlılarla yapılan savaşların bitmesinden sonra Prens Eugen İspanya Veraset Savaşları’na katıldı. Çok büyük bir servet sahibi olan Prens Eugen 1711-1723 yıllarında Viyana’da görkemli bir saray yaptırdı. (Belvedere Sarayı) 1715-1718 Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı’nda Avusturya ordularına tekrar kumandanlık yaptı. 22 Ağustos 1717′da Belgrad’ı tekrar Osmanlıların elinden aldı. Bu savaştan sonra yapılan Pasarofça Antlaşması’ya Osmanlılar Avusturya’ya daha fazla toprak vermek zorunda kaldılar.

Mirası

Prens Eugen’in Viyana’daki heykeli

II. Viyana kuşatmasında krallık ordusuna hizmet veren Prens Öjen (Prinz Eugene), 1697 yılında Türkleri Zent’da büyük bir yenilgiye uğratır. Osmanlılar’dan 1717 yılında Belgrad’ı alan Prens Eugen, öldükten sonra cenazesi Stefan Katedrali’ne kaldırılmış, 1865 yılında Kahramanlar Meydanı’nda açılan heykeli Avusturya Ulusal Kütüphanesi önünde bulunur. Heykelde Eugen, Türk tuğlaları üzerinde şaha kalkmış atıyla tesvir edilir.

Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Prens Eugen 21 Nisan 1736′da Viyana’daki sarayında öldü. Öldüğünde çok büyük bir servete sahipti. Sarayındaki kütüphanesindeki kitaplar Avusturya İmparatoru tarafından satın alındı ve bu koleksiyon günümüzde Avusturya Ulusal Kütüphanesi’nin çekirdeğini oluşturmaktadır. 1940 yılında denize indirilen Prinz Eugen Zırhlısı Prens Eugen’in adını taşımaktadır.
İlgili aramalar: Prens Eugene Kimdir, Hayatı Biyografisi, Prens Eugene Hakkında Bilgiler, Prens Eugene Eserleri Nelerdir, Yaşamı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver