Potasyum Yüksekliği, Potasyum Yüksekliği İçin Ne Yapılmalı, Potasyum Yüksekliği Nasıl Düşürülür

potasyum yüksekliği nasıl geçer, potasyum yüksekliği nasıl tedavi edilir, potasyum yüksekliği nedir, potasyum yüksekliği tedavisi nedir

Potasyum yüksekliği tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Potasyum, kasların işlevlerini yerine getirmesini sağlayan ve kanda bulunan bir mineraldir. Ani gelişen böbrek işlevlerindeki bozukluklardan dolayı potasyum yükselmesi yaşanır. Tansiyon hapları, hormonların azalması, kan hücrelerinin zarar görmesi, alkol, yüksek dozda alınan ilaçlar, yaralanma yada yanıklar potasyumun yükselmesine etken olan nedenlerdir. Potasyum yükseliği potasyum bakımından zengin olan besinlerin aşırı derecede tüketilmesi ile de ortaya çıkmaktadır.

Potasyum yükselmesi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur ve yaşamı tehdit eder. Bu sorun kendini  kusma, yorgunluk, halsizlik, bozuk kalp ritimleri olarak belli eder. Eğer potasyum çok fazla yükselir ise kalp durmalarına sebep olur.

Potasyum yüksekliği tedavisinde diyalizin önemi büyüktür. Eğer diyaliz tedavisine rağmen potasyum yüksekliği düşmüyor ise bu ya diyalizin yetersiz geldiğini yada hastanın çok fazla potasyumlu besinler tükettiğini gösterir. Diyalize girmek yerine ilaç tedavisini tercih edenlerde potasyum düşmek yerine daha da fazlalaşabilir.

Potasyum yükseliği olan kişiler için beslenme uzmanları muz, kayısı, incir, kavun, portakal, portakal suyu, mandalina, armut, erik, hurma, kivi, kuru üzüm, pancar, lahana, domates, ıspanak, kabak, patates, süt, yoğurt, nescafe, kakao, ay çekirdeği, cips gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulmasını söylüyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver