Potasyum Tuzunun Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Potasyum Tuzunun Faydaları Nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Potasyum Tuzunun Faydaları Nelerdir

Potasyum tuzu, bildiğimiz sofra tuzundan farklı bir tuz çeşididir. Sodyum tuzu, yani sofra tuzunun aşırı kullanımı, yüksek tansiyon, ödem tutulması, kalp ve damar hastalıkları riskini artırması, damar sertliğine yol açması gibi bir takım ciddi sağlık sorunlarına yol açması ile bilinmektedir. Bu nedenle tuzdan vazgeçemeyenler için sofra tuzu yerine potasyum tuzu tüketmelerini uzmanlar önermektedir.

Özellikle bir takım kişilere doktorlar tarafından tuz kullanımı yasaklanmıştır. Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Bir diyetisyen olarak tuz kullanması yasak olan (hipertansiyon, felç, ödem, kalp ve damar hastaları, osteoporoz ve böbrek hastaları), hipertansiyon riskini azaltması gereken ve sağlıklı yaşamak isteyen kişilere sodyumu azaltılmış tuzları tercih etmelerini öneririm.

Sodyumu azaltılmış tuzların içeriğinde potasyum bulunmaktadır. Potasyumun, sodyumun aksine hücrelerarasında su geçişini kolaylaştırdığı ve kalp kasının düzenli çalışmasını sağladığından hareketle diyetisyen olarak rahatlıkla öneriyorum ancak alınan miktarlar kontrol altında tutulmalı demeden de geçemiyorum.

Sözünü ettiğim tuz, piyasada sodyumu azaltılmış tuz ya da diyet tuz adlarıyla satılmaktadır. %50-70 oranında sodyumu azaltılmış bu tuzları raflarda bulabilmek mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver