Portakalın cilde faydaları zararları-Portakal cilt bakımı ve güzellik için faydası nedir Hakkında Bilgi

Aşağıda Portakalın cilde faydaları zararları-Portakal cilt bakımı ve güzellik için faydası nedir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Portakalın cilde faydaları zararları-Portakal cilt bakımı ve güzellik için faydası nedir
PORTAKAL ( CİTRUS AURANTİUM )
Kışın yaprağını dökmeyen bir meyve ağacıdır. Akdeniz iklimine sahip bölgelerde bol miktarda yetişir.
ÖZELLİKLERİ:
Bol miktarda barındırdığı C vitamini ile, kış aylarında soğuk algınlığı gibi ateşli hastalıklara karşı vücudun korunma gücünü ve direncini arttırır.

ÖNERİLEN HASTALIKLAR:
Ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Portakalı hasta olmadan önce düzenli bir şekilde yemelidir. Hasta olduktan sonra yenilen portakal, iyileştirici özelliğini kaybeder. Hastalandıktan sonra yenilen portakal, hastalığın seyrini etkilemez. Portakalda A, B, C vitamini ve fosfor bulunur.
Sinir zafiyetini giderir. Portakal ağızdaki mikropları da öldürür. Cildin taze ve pürüssüz olmasını sağlar. Hasta ve çocukların kansızlığını giderir. Kan içindeki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar.
Kanseri önleyici iyi bir meyvedir. Yemeklerden sonra yenilecek bir portakal mide ifrazatını arttırı, hazmı kolaylaştırır ve iştah açar. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine yardım eder.
Portakal, şeker hastaları için hem bir gıda hem de ilaç vazifesi görür. Günde 2-3 adet yenilebilir.
Yüksek tansiyonda haftada 1 gün boyu sadece portakal yenirse şifa verir.
KULLANMA ŞEKLİ:
Portakal mevsiminde tüketilmelidir. 1 su bardağı portakal suyu arınma-detoks amacıyla içine bir yemek kaşığı zeytinyağı katılarak gökteki ayın 12-13-14. günleri sabah akşam birer bardak içilerek kullanılabilir. Bu müddette hayvansal veya konsantre gıdalar yenmemelidir.
PORTAKAL YAĞI:
Yarım fincan suya, 3 damla damlatılan portakal yağı, günde 3 defa kullanılarak, mide rahatsızlıklarına şifa verir. Hazmı kolaylaştırır, romatizma da faydalıdır. Kan dolaşımını düzenleyen portakal yağı, sinir yatıştırıcıdır. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildin kırışıklığını gidermek için akşamları cilde sürülüp yatılır.
YAN ETKİLERİ:
Mide rahatsızlıkları olanlar portakal yememeli, ya da az tatlı olanları tercih etmelidirler. Portakal aç karna içilmez, kahvaltı aralarında tüketilmesi önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver