Portakal bin bir faydasıyla sizi her şeyden koruyor

portakal, portakal suyu, kış meyveleri, turuncu meyveler

İçeriğinde bulunan A vitamini cildi güçlendirerek nemlendiriyor ve elastikiyetini artırıyor. C vitamini bozulan hücreleri onarıp cildin savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz dış etkenlerden koruyor, E vitamini en iyi doğal antioksidan olarak serbest radikallerle savaşıp kırışıklıkların oluşumunu engelliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilcelerin hızla iyişmesini sağlamak için; bir yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi ve bir çay kaşığı gül suyunu karıştırın. Karışımı sivilcelerin üzerine sürüp 15 dakika bekletip durulayın.

Soğuk algınlığı, grip, kas incinmesi, kalp hastalıkları ve felçten korur. Portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller, ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar. İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır, kanın pıhtılaşmasını, mide ve pankreas kanserini önleyici etkisi vardır.

Bedene güç ve enerji verir. Organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimini karşılar. Portakaldaki lifler sindirim sistemini düzenler. İçindeki potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır. Portakal bu özellikleriyle de diyetlerde tercih edilme sebebidir.

Portakal yağı da kilo vermede etkili olmaktadır.

Psikolojiye etkisi

İçindeki bileşimler nedeniyle portakal sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Vücuda rahatlama hormanları salgılar.

Uyumadan önce içilen portakal suyu rahatlatır ve uyumaya yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver