Port açma resimli anlatım, oyun ve program için port nasıl açılır

Eğer bir program yada bir oyun internete veya bir ağdaki başka bir bilgisayara erişmeyi gerektiriyorsa, bu oyun ve programın bilgi göndermesi için ağ portuna erişimi gerekiyor. Bilgisayarları yetkisiz kişilerin erişiminden korumak için, güvenlik duvarı yazılımları gereksiz tüm ağ portlarını blokluyor. Bu da ağdaki bir programın yada oyunun başka bir bilgisayardaki program ile iletişime geçmesini engelliyor. Windows güvenlik duvarında port açmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Sponsorlu Bağlantılar

http://enbasit.com/enbasityolu.png

Windows Vista ve Windows 7 kullanıcıları

Eğer çoklu oynanabilen bir bilgisayar oyununun erişimine izin vermek istiyorsanız,  oyunun çoklu oynanma özelliğini açtığınızda Windows güvenlik duvarı size bu oyuna izin verip vermediğinizi soracaktır.

  1. Windowsta “Başlat” a tıklayın ve en alttaki arama kutusuna  “güvenlik duvarı” yazın ve üst tarafta çıkacak olan arama sonuçlarından “bir programa windows güvenlik duvarı üzerinden izin ver” seçeneğini tıklayın. Alttaki resimde görülüyor.
  2. Tıklayınca aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Burada tüm programlarınız ve yüklü oyunlarınız listelenmiştir. Güvenlik duvarınızı aşması için izin vermek istediğiniz programı listeden bulun. Daha sonra aynı satırın sağındaki iki kutucuğu ihtiyacınıza göre işaretleyin. Mesela FIFA futbol oyununu yalnızca yerel ağınızda diğer bir bilgisayarla oynamak istiyorsanız “Ev/İş (Özel)” kutucuğunu işaretleyin. Ya da internet üzerinden herkezle oynamak istiyorsanız o zaman da “Ortak” kutucuğunu işaretleyin. Ardından alttaki yuvarlak içinde gösterdiğim “tamam” butonuna tıklayarak kapatın. Eğer aradığınız program veya oyun burada listelenmemiş ise, o zaman da alttaki resimde altını çizdiğim “Başka bir programa izin ver” butonuna tıklayarak açılan pencereden program yada oyununuzu bulun.

Windows XP  kullanıcıları

  1. Windows kontrol panelini açın.
  2. “Güvenlik Merkezi” ne tıklayın ve sonra da “Windows Güvenlik Duvarı” na tıklayın.
  3. “Program Ekle” ye tıklayarak güvenlik duvarını aşmasını istediğiniz oyun veya programı arayıp seçin. Ya da eğer açacağınız port  numarasını biliyorsanız “Port Ekle” ye tıklayarak port numarasını girebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. iyi akşamlar . benim turkcell vınn’ım var ondan ares programıyla dosya indirmeye çalışıyorum ama sürekli bağlanıyor demesine rağmen bir türlü bağlandı demiyor. ama aresin sohbet kısmına bastığımda sırasıyla tüm sohbet kanallarını buluyor. buna nasıl çözüm buluruz ? dediklerini yaptım olmadı

Cevap Ver