Porselen Nedir Hakkında Bilgi

Porselen Nedir

Porselen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Porselen Nedir, Porselen Ne Anlama Gelir, Porselen Ne Demektir, Porselen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Porselen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Porselen Anlamı

Çakmaktaşı, kaolin ve feldispattan yapılan, 1.350°C dolayında fırınlanan, sert, gözenekli olmayan, beyaz, yarı saydam, camsı eşya. Yapım tekniği çömleğinki gibidir. Hammaddesinin suyla uygun oranda karıştırılarak çamur hâline getirilmesi, buna çömlekçi çarkında istenen biçim verilmesi ve daha sonra pişirilip sırlanması, başlıca yapım aşamalarıdır. Dünya çapında en ünlü porselen Çin porselenidir. T’ang hanedanı (618-906) döneminde başlayan Çin porseleni üretimi Ming (1368-1644) ve Ch’ing (1644-1912) hanedanları döneminde en iyi ürünlerini vermiştir. Yarı saydam beyaz Çin porseleni ilk kez Yuan hanedanı (1280-1368) döneminde seri hâlde üretilmeye başlandı ve sırlanmadan önce kobalt mavisiyle boyama tekniği bu dönemde geliştirildi. Ming hanedanı döneminde çok renkli süsleme tekniği yetkinleştirildi. Bütün dünyaya yayılan Çin porselenlerinin benzerlerini yapma çabaları Avrupa’da ancak 1707′de olumlu bir sonuç verdi. İngiltere’de 18. yüzyıl sonunda, sert porselenin formülüne kemik külü ilâve edilmesiyle bir benzeri üretilmeye başlandı. Türkiye’de porselen yapımının geçmişi eski olmakla birlikte bir sanayi dalı olarak ancak son yıllarda gelişme gösterdi ve daha önce ithal edilen porselen mutfak eşyası, süs eşyası, elektrik izolatörleri vb. Türkiye’de de yapılmaya başlandı. Kamu ve özel sektöre ait birkaç kuruluşun başını çektiği porselen sanayii, günümüzde ihracat da yapmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Porselen Nedir Porselen ödev ara Porselen kelime anlamı Porselen sözlükte ara Porselen ansiklopedi bilgi bankası ara Porselen ne demek Porselen neye denir

Porselen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver