Pompei Nedir Nerededir Tarihi Hakkında Bilgi

Pompei Nedir Nerededir Tarihi

Pompei anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Pompei Nedir, Pompei Ne Anlama Gelir, Pompei Ne Demektir, Pompei Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pompei ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pompei Anlamı

İtalya’nın Campania bölgesinde, Vezüv Yanardağı’nın yakınlarında, Sarna Irmağı ağzının kuzeyinde, Napoli’nin 23 km güneybatısındaki kent. Vezüv’ün M.S. 79′da patlamasıyla, Herulaneum ve Stabia’yla birlikte yıkılmıştır. Lâvlar altında kalarak korunan her üç kentten kalanlar, Yunan-Lâtin dünyasına ilişkin çok değerli bir bilgi kaynağı oluşturur. Bugünkü Pompei, eski kentin biraz daha doğusundadır. En önemli yapısı bir hac yeri olan Santa Mario del Rosario Bazilikası’dır.

Eski Dünya’daki toplumsal, ekonomik, dinsel ve siyasal yaşamı çeşitli yönleriyle aydınlatan Pompei, birçok sanatçı, mimar, seramikçi, hatta mobilya tasarımcısı için esin kaynağı oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Pompei Nedir Pompei ödev ara Pompei kelime anlamı Pompei sözlükte ara Pompei ansiklopedi bilgi bankası ara Pompei ne demek Pompei neye denir

Pompei ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver