Polip Hastaları Nasıl Beslenmelidir, Polip Hastaları Ne Yemeli, Polip Hastalarına Ne İyi Gelir

polipe hastalarına beslenme önerileri, polipe ne iyi gelir, polipler nasıl beslenmeli,

Polip hastaları nasıl beslenmeli?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalın bağırsağın içinde yer alan polipler iyi huylu dokulardır ancak büyüme gösterdikleri vakit tehlikeli olmakta ve kalın bağırsak kanseri riski taşımaktadır. Polip teşhisi konulan hastalarda kolonoskopi ile polipler alınır. Ancak poliplerin alınması kanser riskinin tamamen geçtiğini göstermez. Bu hastaların artık beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Altmışlı yaşlarda sık sık görülen polip riski, hastada en az üç defa tüketilen baklagiller ve haftada en az bir defa tüketilen kahverengi pirinç ile önlenebilir. Yapılan ilmi araştırmalar sonucunda uzmanların elde etmiş oldukları bu bilgilerin yanı sıra polip riskini önlemede kuru meyve tüketiminin de önemi bulunur.

Polip hastaları her gün yeşil sebze tüketmeli, Omega 3 bakımından zengin beslenmeli ve selenyum içeren gıdalara ağırlık vermelidir. Bağırsak poliplerine karşı beslenmenize son derece dikkat etmenizde yarar var. Ayrıca uzmanlar 50 yaşından sonra herkesin dışkıda gizli kan araması ve endoskopik yöntemlerle sağlıklarını takip ettirmelerini önermekteler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver