Polikistik Böbrek Hastalığı, Polikistik Böbrek Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi

polikistik böbrek hastalığının tedavisi nasıldır, polikistik böbrek nasıl tedavi edilir, polikistik böbrek tedavi,

Polikistik böbrek tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Genetik etkenlerin oldukça müessir olduğu sayrılardan biridir, polikistik böbrek. Çoklu kist olarak tanımlanan bu hastalıkta, böbreklerde bulunan kistler her geçen gün daha da büyür ve zamanla nesiçlerin yerini alır. Çoğu zaman hiçbir belirti vermeden ilerlediği için bu hastalığın tanısını koymak oldukça zordur. Polikistik böbrek hastalığının varlığı ekseri başka hastalıklar için yapılan tetkikler sonucunda anlaşılır.

 

Hipertansiyon ve şiddetli karın ağrısı ile hekime başvuran hastaların yarısında polikistik böbrek olduğu gözlenir. Özellikle böbreklerde büyüyen kistler karına baskı yapar ve ağrıya sebep olur. İdrarda kanama, iltihaplı idrar, üre ve kreatininde yükselme bu hastalığın saptanmasında yardımcı olan şikayetlerdir.

Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da polikistik böbrek hastalığına rastlamak mümkün. Yetişkinlerde görülen bu hastalığa infantil, çocuklardakine ise adult polikistik böbrek hastalığı denmektedir. Genetik geçiş gösteren adult polikistik böbrek hastalığının tanısı koymak yetişkinlerde görülen infantik polikistik böbrek hastalığına göre daha erken olur.

 

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi

 

Polikistik böbrek hastalığı ilerledikçe böbrek yetmezliğine yol açar. Tedavideki ilk amaçta bunun önüne geçebilmektedir. Hekimler tıbbi olarak her türlü önlemi almakta ve günlük idrar miktarının 1-2 litre olması gerektiğinin altını çizmekteler. Eğer günlük idrar miktarı 2 litreden fazla ise kistler büyür, az ise de enfeksiyon kapılmasına yol açabilir. Bu nedenle doğru yöntemlerle zamanında tedavi çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver