Pnömoni Nedir? Parapnömatik Effüzyon Nedir?

PNÖMONİ ve PARAPNÖMONİK EFFÜZYON NEDİR? TEDAVİLERİ HAKKINDA BİLGİ 

Pnömoni nedir?
Pnömoni (zatürre) akciğer dokusunun iltihabına denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Parapnömonik effüzyon nedir?
Bakterilerin oluşturduğu pnömonilerde akciğer zarları arasında sıvı toplanmasına ‘ parapnömonik effüzyon ’ denir.

Pnömoni etkenleri ve bulaşma yolları nedir?
Pnömoniye yol açan mikroplar (virus, bakteri ve mantar türleri gibi) çok çeşitlidir. Belirli yaş gruplarında bazı mikropların yol açtığı pnömoniler daha sık görülür.
Pnömoniye yol açan mikroplar hasta bir insanın öksürük veya aksırık ile havaya yaydığı mikrop içeren damlacıkların sağlıklı kişinin burun ve boğazına gelmesiyle bulaşır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?
Hızlı nefes alıp verme, ateş, kuru veya balgamlı öksürük pnömoninin ana belirtileridir. Göğüs ağrısı, göğüste çekilme (retraksiyonlar), burun kanatlarının solunuma katılması, hava açlığı, solunum hareketlerinin azalması, nabızda hızlanma, beslenme zorluğu, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, konvülsiyonlar (havale geçirme), uykuya meyil pnömonide görülebilen bulgulardır. Hastalığın belirtileri hastanın yaşına göre değişebilir ve pnömonili yenidoğanlarda akciğer ile ilgili bulguların bazıları görülmeyebilir.

Pnömoni tanısı nasıl konulur?
Pnömoni tanısı yalnızca hekimin muayene bulguları ile konulabilir. Akciğer grafileri hastalığın yaygınlığını, akciğer zarları arasında sıvı veya hava olup olmadığını, akciğer dokusunda hava kistleri olup olmadığını, akciğer absesi veya akciğerde sönmüş havalanmayan alanlar olup olmadığını göstermeleri açısından çok büyük yarar sağlar. Gerektiğinde ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile akciğerler incelenir.

Tedavide neler yapılır?
Bakteriyel pnömoni düşünülen hastalarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Pnömonili küçük bebekler, kalp yetmezliği olanlar, akciğer zarları arasında sıvı veya hava toplananlar, akciğerinde hava kistleri ve abse olanlar, akciğerlerinde sönmüş alanlar olanlar, altta yatan önemli bir hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir. Hastanın solunumu yeterli değilse, oksijen verilmesi veya solunum cihazına bağlanması gerekir. Akciğer zarları arasında sıvı toplanması, akciğerler üzerinde bası oluşturarak çocukta solunum sıkıntısı ortaya çıkarabilir. Akciğer zarları arasındaki sıvı miktarı arttıkça solunum sıkıntısı daha da artarak çocuk için hayati tehlike oluşturabilir. Bu sıvının bir iğneyle dışarı alınması (torasentez), çocuğun solunum sıkıntısını azaltabilir ve sıvının mikrobiyolojik ve biyokimyasal yöntemler ile incelenmesi sıvı toplanmasına neden olan hastalığa tanı konulmasına yardımcı olabilir. Akciğer zarları arasında yoğun iltihap veya fazla miktarda hava olduğunda göğüs tüpü takılması gerekir. Hastanın sıvı-elektrolit ihtiyacının karşılanması, uygun şekilde beslenmesinin devam ettirilmesi, varsa kalp yetmezliği ve altta yatan hastalığının tedavisi de en az antibiyotik tedavisi kadar önemlidir.

Hastalık nasıl sonuçlanabilir?
Pnömoni erken tanı ve uygun tedavi ile tamamen düzelebilir. Ancak özellikle tanı ve uygun tedavide gecikme olduğunda hasta solunum yetmezliği ve şok ile kaybedilebilir. Hastalığı çok yaygın olanlar, akciğer zarları arasında sıvı veya hava bulunanlar, akciğer absesi veya akciğerinde sönmüş-havalanmayan alanları olanlarda akciğer zarlarında yapışıklık, akciğer dokusunda hasar gibi istenmeyen sonuçlar görülebilir.

Kaynak: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği

Konuyla ilgili aramalar: Pnömoni nedir, pnomoni tedavisi nedir, parapnömatik effüzyon nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver