Plüton Nedir | Gezegen Hakkında Bilgi

Plüton Nedir | Gezegen

Plüton anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Plüton Nedir, Plüton Ne Anlama Gelir, Plüton Ne Demektir, Plüton Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Plüton ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Plüton Anlamı

1930′da keşfedilen, Güneş’in en uzağındaki gezegen. Büyüklük bakımından Merkür’den sonra gelir. Güneş’in çevresinde dönüşü 248,4 yıl, dönüş hızı saniyede 4,8 km.dir. Çapının 5.000 km olduğu hesaplanmıştır. Üzerinde hayat yoktur. 1930′da Amerika’da Arizona’daki Lowell GözlEmevî’ndeki çok kuvvetli teleskopla çok silik ve hafif yeşilimsi bir ışık veren Plüton görüldü. 1978′de uzaydan yapılan gözlemlerle Plüton’un küçük bir uydusu olduğu, atmosferinde metan bulunduğu anlaşıldı. İç yapısının Dünya’ya benzediği, yani merkezinde katı bir çekirdek bulunduğu tahmin edilmektedir. 1989 yılında Güneş’e en çok sokulduğu zaman Güneş ile Plüton arasındaki mesafenin 4.450.000.000 km olacağı, 2113 yılında Güneş’e en uzak noktada bulunduğu zaman ise bu mesafenin 7.350.000.000 km.ye ulaşacağı hesaplanmıştır. Yüzeyindeki kesin sıcaklık bilinmemekle birlikte, Güneş’e çok uzak olduğundan, çok soğuk bir gezegen olduğu tahmin edilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Plüton Nedir Plüton ödev ara Plüton kelime anlamı Plüton sözlükte ara Plüton ansiklopedi bilgi bankası ara Plüton ne demek Plüton neye denir

Plüton ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver